Drony už mnohí z nás dôverne poznajú – pre nadšencov fotografovania, ale aj pre profesionálnych fotografov a filmárov dokážu priniesť unikátne zábery. Voľne dostupné, aj vojenské drony sú však obvykle diaľkovo ovládané operátorom zo zeme.
Tie autonómne, aké chce napríklad Amazon využiť na doručovanie zásielok, sú zatiaľ vzácnosťou.
A predsa sa myšlienkou ľahkých lietajúcich strojov s autopilotom zaoberajú mnohé spoločnosti. Patrí k nim aj slovenský AeroMobil, ktorý pracuje na príprave výroby lietajúceho auta. Len nedávno svoje aktivity pri vývoji zdieľaných aerotaxíkov priznala aj spoločnosť Uber a nie je zďaleka poslednou.
Európsky gigant leteckého priemyslu Airbus opäť o čosi viac poodhalil oponu nad svojim projektom ultraľahkého autonómneho lietadla Vahana. Názov pochádzajúci zo sanskrtu označuje dopravný prostriedok bohov, ale podľa Airbusu sa jedná o úplne realistický zámer.
Funkčný prototyp lietadla s kolmým štartom má byť k dispozícii už v roku 2017 a o tri roky neskôr má byť hotová aj predsériová verzia. Tento jednomiestny aerotaxík s autopilotom bude konvertoplánom. Po kolmom štarte otočí vrtule z vertikálnej do horizontálnej podoby, aby dosiahol maximálny ťah v smere letu. Potrebný vztlak zabezpečia krídla.
Projekt bol spustený začiatkom roka 2016 ako jedna z prvých úloh divízie Airbusu sídliacej v Silicon Valley, ktorá je pomenovaná A³ (vyslovuje sa A-Cubed). Na vývoji dronu Vahana pracuje tím pod vedením Rodina Lyasoffa.
https://www.youtube.com/watch?v=ycXXQaOnHPI
Veľa technických detailov zatiaľ nevieme. Motorov, resp. vrtúľ má byť osem, ale nie je jasné, či budú poháňané elektromotormi (čo je pravdepodobné), alebo spaľovacím motorom. Stroje by mali slúžiť okrem dopravy pasažierov (v počte 1) alternatívne aj na dopravu nákladu.
Technická realizácia však nie je jediným a ani hlavným problémom autonómnych mestských lietadiel. V médiách sa síce v súvislosti s projektom Vahana objavuje označenie „lietajúce auto“, ale zrejme sa s pozemnými komunikáciami „kamarátiť“ nebude. Podľa zverejnených vizualizácií nemá kolesá.
Autonómne lietajúce vozidlo však bude mať s lietajúcimi autami jednu spoločnú výzvu a tým je legislatíva. V Európe, rovnako ako v Amerike, je letecká doprava prísne regulovaná a legislatíve podlieha nielen schvaľovanie lietajúcich strojov, ale aj pravidlá ich prevádzky.
Má to určite dobré dôvody, ktoré sú ešte podstatnejšie v prípade vzdušného priestoru nad husto osídlenými oblasťami a v mestách. Presadiť „tretí rozmer“ do veľkomestskej dopravy nebude rozhodne jednoduché a vyžiada si to kus práce nielen od zákonodarcov, ale aj od vývojárov.
Rodin Lyasoff si napriek tomu myslí, že lietajúce autonómne prostriedky dopravujúce ľudí sú dosiahnuteľnou víziou. Plná automatizácia umožní znížiť ich cenu a mali by byť bezpečné aj v prípade havárie. Posádku má ochrániť špeciálny balistický padák, ktorý je účinný aj v malých výškach.