Internet vecí (IoT) má byť ďalšou „veľkou vecou“. Miliardy senzorov, prístrojov, áut, inteligentných meračov a takmer všetkých predmetov, ktoré by vás mohli napadnúť budú čoskoro čulo komunikovať. (Napadli by vás také kľučky na dverách?)
Sieť pre IoT potrebuje špeciálnu infraštruktúru, aby dokázala pokryť množstvo zariadení s malým výkonom a krátkym dosahom na jednotku plochy. Lenže veci sa vyvíjajú a internet vecí nie je výnimkou. V Južnej Kórei už Samsung Electronics v spolupráci s operátorom SK Telecom spustil celoštátnu sieť IoT LoRaWAN (Long Range Wide Area Network). Prvú verziu štandardu pre rozsiahle siete dlhého dosahu pritom schválila LoRa Alliance len 16. júna 2015.
Zahanbiť sa ale nedá ani Európa. Podľa portálu TelecomTV spustí Digital Catapult , vládou založený program na podporu digitálneho biznisu. Má ísť o voľne dostupnú sieť LoRaWAN s názvom Things Connected v Londýne. Pomocou 50 základňových staníc tak vznikne testovacia sieť LPWAN pre internet vecí.
Low-Power Wide-Area Network (LPWAN), alebo Low-Power Network (LPN) zastrešujú rôzne typy bezdrôtových telekomunikačných sietí navrhnutých pre dátové prenosy nízkymi rýchlosťami zo zariadení napájaných z batérií.
Londýnska sieť Things Connected umožní vďaka bezplatnému užívaniu vývoj a testovanie zariadení pre IoT. Má podporiť angažovanosť malých a stredných firiem vo vývoji a využívaní IoT a inovácie v tejto oblasti.
Ide o správne načasovanie, pretože aktuálne sa začínajú objavovať mnohé technológie a siete pre IoT. Okrem sietí v nelicencovanom pásme organizácia 3GPP len v júni 2016 schválila štandard NB-IoT (narrow band IoT, čiže úzkopásmové pripojenie pre IoT) určený pre mobilných operátorov. NB-IoT bude súčasťou odporúčania Release 13 pre LTE Advanced Pro.
Mobilní operátori sú však skúpi na poskytovanie bezplatných pripojení, takže to je zrejme dôvodom, prečo sa k iniciatíve Digital Catapult nepripojil žiadny z nich. Projektu sa naopak zúčastní BT (British Telecom), Future Cities Catapult, Everynet, Beecham Research, AllThingsTalk, BRE, Imperial College London, King’s College London, UCL a Queen Mary University of London.
Paradoxne sieť Things Connected má podporovať aj „mobilný“ štandard NB-IoT. Tak ako technológia, aj filozofia obchodných modelov IoT je stále vo vývoji. Stavať siete „zadarmo“ iste nie je životaschopnou cestou, no vystavovať účty za mizivé objemy dát prenášaných z veľkého množstva zariadení je administratívne nemysliteľné. Ktovie, možno IoT dá nakoniec pojmu flatrate nový význam a zmysel.