Reklama

Lenovo ThinkPad X1 Yoga - konvertibilný notebook pre profesionálov

Erik Birčák
90 %
Majú vôbec konvertibilné notebooky miesto v biznis sfére? Mnohí z vás si pomyslia, že ide skôr o imidžovú záležitosť spotrebiteľského priemyslu, no spoločnosť Lenovo ukázala, že spojením Ultrabooku a tabletu sa dá vytvoriť niečo, čo je možné použiť aj na profesionálne účely.

Výhody

  • konštrukčné spracovanie
  • vysoký výkon
  • aktívne dotykové pero

Nevýhody

  • absencia USB-C
  • slabý jas displeja na slnku
  • priemerná výdrž batérie

Nový ThinkPad X1 Yoga je veľmi podobný testovanému ThinkPadu X1 Carbon 2016, o ktorom ste si mohli prečítať v predošlej recenzii. Aj napriek tomu má však táto novinka niekoľko zaujímavostí.

Pozrite si

Lenovo Thinkpad X1 Carbon 2016 – Ultrabook pre biznis

Najväčšou pridanou hodnotou voči iným ThinkPadom bude práve otočný displej. Tu vsadil výrobca na klasiku a prináša dvojicu oceľových kĺbov, ktoré pôsobia masívne a nenarúšajú dizajn modelového radu.

Použitý 14“ dotykový displej má rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixlov. Jeho povrch môže byť pre niekoho netradične lesklý, ale to by samo o sebe nebol problém. Nízky jas však spôsobuje na priamom slnečnom svetle zníženú čitateľnosť.

Pozrite si

Lenovo ThinkPad X1 Yoga naživo v redakcii

Yogu tak budete využívať najmä vo vnútri, tam sa vám ale odvďačí presným a jasným podaním farieb, ktoré môže byť dostačujúce aj ako sekundárny displej pre grafikov na cestách. Práve do grafickej sféry zapadá aj použitie aktívneho pera Wacom, ktoré využíva novú technológiu Wacom AES (Active Electrostatic Solution).

Do ruky tak dostanete „aktívne“ pero a píšete po „pasívnom“ displeji. Táto technológia je odlišná od staršej EMR technológie, kde aktívnym prvkom bol displej a bolo v podstate jedno, čím po ňom píšete. Z predchádzajúcej definície je jasné, že pero musí mať zdroj energie.

Pozrite si

Lenovo ThinkPad X1 Tablet – prepracovaná skladačka naživo

Lenovo sa s týmto problémom vysporiadalo šikovne, keď vytvorilo vlastné pero šité na mieru a zabudovalo do neho malý akumulátor a nabíjacie konektory. Odpadá tak potreba výmeny batérie, pero je navyše malé, a tak ho zasuniete do Ultrabooku.

Návrat zaznamenáva aj klávesnica, ktorá sa „skrýva“ otočením displeja. V skutočnosti sa opäť iba vysunie plastový diel medzi jednotlivými klávesmi tak, aby ich nebolo možné omylom stlačiť a zvýšil sa tak komfort pri tabletovom móde.

Klávesnica má veľmi podobný zdvih a vlastnosti, ako u ThinkPadu X1 Carbon a podľa môjho názoru ide o jednu z najlepších klávesníc súčasnosti. Takisto touchpad je veľký a presný. Pre zástancov Trackpointu je k dispozícii aj tento typ ovládania.

Konektivita zostáva aj v tomto prípade na špičkovej úrovni, a to vrátane podpory WiGig zariadení. Nami testovaný model prišiel s integrovaným LTE modulom, vďaka čomu môžete mať internetové pripojenie naozaj takmer na každom mieste.

Ani v tomto prípade sa v Ultrabooku nestretnete s USB-C konektorom, zato trojica USB 3.0 poteší mnohých. Je už takmer samozrejmé, že u ThinkPadov zaznamenávam kultivovaný chod aj počas záťaže. Pri nej sa síce notebook značne ohreje, no stále je možné pohodlne ho používať aj na kolenách.

Trochu ma zamrzela výdrž integrovanej batérie, ktorá dosahovala pri bežnom používaní iba okolo 7 hodín. Nabíja sa však veľmi rýchlo.

ThinkPad X1 Yoga posúva hranice X1-ky do dotykovej sféry a bude určite dobrým spoločníkom pre tých, ktorí túto vlastnosť ocenia. Pozitívom je aj prítomnosť väčšiny dobrých vlastností súčasného X1 Carbon.

Notebook Lenovo ThinkPad X1 Yoga zskal od našej redakcie ocenenie TIP REDAKCIE.

Recenzia bola publikovaná v časopise TECHBOX 6/2016.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.