Reklama

Pokémon Go na dovolenke. Poradíme vám, ako hru hrať bezpečne

PR článok

Od začiatku júla sa zo zahraničných médií začali hrnúť správy o tom, ako ľudí pobláznila mobilná hra Pokémon Go. Ak ste jej podľahli aj vy tak určite viete, že pri návšteve nových miest alebo krajín sa naskytá príležitosť chytiť príšerky, ktoré sa možno tak často nevyskytujú vo vašom meste. Zahraničná dovolenka alebo výlet na Slovensku by na to mohla byť skvelou príležitosťou. Pri hre, obzvlášť v neznámom prostredí, sa však oplatí dodržiavať isté bezpečnostné pravidlá. Bezpečnostná spoločnosť ESET vám pritom poradí.

Hru Pokémon Go môžete hrať prostredníctvom svojho mobilného telefónu. Nie je však len o zbieraní zvieratiek alebo príšeriek, ktorým sa hovorí Pokémon. Môžete ich trénovať, liečiť, pomáhať im vykľuť sa z vajíčka a rásť. Na ich chytenie potrebujete takzvané pokelopty, ktoré si nazbierate väčšinou na kultúrne alebo historicky významnom mieste. Hra vám teda na dovolenke pomôže objaviť aj menej známe monumenty, ktoré možno váš bedeker opomenul.

Deti i dospelých zároveň núti chodiť. Či už pri hľadaní Pokémonov alebo pri snahe pomôcť Pokémonovi vykľuť sa z vajíčka, na čo niekedy potrebujete prejsť aj päť kilometrov. Pri hraní zároveň nemusíte minúť ani cent. Aplikácia je zadarmo a priamo v hre si môžete síce dokúpiť užitočné veci pokemincami, tie však môžete získať aj šikovnou hrou.

Zdroj | Pokemon GO

Falošné aplikácie

Pozor si treba dať však už pri inštalácii. Hru sťahujte len z oficiálneho obchodu Google Play alebo Apple App Store. Aj v nich si však skontrolujte, či sťahujete tú správnu verziu. ESET totiž aj v samotnom Google Play obchode našiel aplikáciu zneužívajúcu popularitu hry Pokémon Go. Volá sa Pokemon Go Ultimate a v skutočnosti ide o lockscreen škodlivý kód.

Okamžite po spustení aplikácie škodlivý kód zablokuje obrazovku mobilného telefónu alebo tabletu s operačným systémom Android a núti používateľa k reštartu systému. Po ňom v tichosti beží na pozadí používateľovho zariadenia a kliká na online porno reklamu.

Pohyb, spoznávanie a angličtina

Pri troche opatrnosti budete teda vy i vaše deti spoznávať dovolenkové miesto a hýbať sa, nezabúdajte však aj na to, že aplikácia je k dispozícii v angličtine, čo môže vaše deti prinútiť učiť sa nové slovíčka. Bezpečnostná výskumníčka ESET Lysa Myers pre vás pripravila sadu niekoľkých tipov, ktoré hlavne deťom a ich rodičom poradia, ako hrať Pokémon Go na dovolenke bezpečnejšie a s čo najmenšou ujmou na rozpočte.

Myslite na dáta

Pri hraní v slovenských dovolenkových destináciách vám postačí balík dát od vášho operátora za pár eur. V zahraničí však hranie môže vyjsť drahšie. Pred odchodom si preto u vášho operátora zistite, koľko budete počas dovolenky platiť za dáta. Obzvlášť pri dovolenke mimo EÚ sa najviac oplatí kúpiť si priamo na mieste SIM kartu s dátami od miestneho operátora. Dostatok Pokémonov však viete nachytať aj v dovolenkovom resorte len na hotelovej Wi-Fi sieti.

 

Sťahujte aplikáciu len z oficiálnych obchodov

Takými sú Google App Store alebo Apple App Store. Spravte tak ešte pred odchodom na dovolenku, ušetríte si dáta alebo nervy pri pomalej Wi-Fi sieti. Inštalujte aplikáciu, ktorá má najviac stiahnutí a pri ktorej nájdete pozitívne recenzie. Ak používate operačný systém Android, môžete si aplikáciu preskenovať napríklad riešením ESET Mobile Security pre Android. Ak máte obavy, že sa vaše deti budú hrať hru príliš dlho, môžete im nastaviť jasné časové pravidlá cez aplikáciu ESET Parental Control.

Neprihlasujte sa cez svoje Google konto

Pre vysoký počet stiahnutí aplikácie sa niektorým ľuďom nedarilo vytvoriť si hráčsky účet priamo na stránke Pokemongo.com. Tvorcovia hry preto pridali možnosť zaregistrovať sa cez svoj Google účet. Verzia pre iOS však dávala aplikácii istý prístup do samotného Google účtu používateľa. Najnovšia verzia aplikácie tento problém rieši, avšak hráči by si mali rozmyslieť, či chcú prístupom či už cez Google alebo Facebook konto zdieľať s vývojárom isté osobné informácie.

Pokémonov nehľadajte sami, držte sa na verejných priestranstvách

V médiách sa už objavili príbehy o deťoch, ktorých hľadanie zaviedlo do lesa, kde sa stratili. Prípadne o hráčoch, ktorých okradli. Deti by preto Pokémonov nemali hľadať samé, v niektorých prípadoch je najvhodnejším dozorom samotný rodič.

 

Vezmite si externú batériu

Pokémon aplikácia je totiž relatívne náročná na výdrž batérie. Ak hráčov aplikácia zavedie na miesta, v ktorých sa nevyznajú, návrat na známu cestičku môže byť náročnejší. Obzvlášť ak ste v zahraničí.

Používajte sedliacky rozum

Náhradná batéria a hľadanie v skupinke nezabezpečia, že hráč nebude hrať a zároveň šoférovať. Alebo že pri prechádzaní na opačnú stranu cesty zdvihne hlavu od mobilného telefónu. Hodnota virtuálnej príšerky by nikdy nemala prekročiť hodnotu života alebo nezlomenej nohy, pri hraní preto používajte štandardné zásady bezpečnosti.

Či už budete nakoniec Pokémonov hľadať pri jednom zo slovenských jazier alebo na exotických ostrovoch, so sebou si vďaka ESET môžete vziať aj 28 slovenských a českých televíznych kanálov. ESET vám dá totiž aktuálne ku kúpe akéhokoľvek balíčka pre domáce počítače alebo laptopy online TV streamingovú službu. Všetky televízne programy pritom budete môcť sledovať aj cez mobilné zariadenia. V rámci balíčka ESET Family Security máte k dispozícii aj horeuvedené aplikácie ESET Mobile SecurityESET Parental Control. Viac informácií o akcii nájdete na www.eset.sk/akcia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.