Zatiaľ len tri krajiny – USA, Rusko a Čína dokázali pristáť na Mesiaci. Aj keď v prípade posledných dvoch menovaných išlo len o robotické misie, napriek v kozmickom meradle malej vzdialenosti nie je jednoduché pristáť na Mesiaci ani s vesmírnou sondou, či roverom.
Náš vesmírny satelit je pritom omnoho atraktívnejším cieľom, než sme si mysleli v čase letov Apollo.
Viac, než len púšť
Na Mesiaci boli zistené veľké zásoby nerastných surovín a na póloch aj dostatok vody. Nie, že by sme ich chceli voziť na Zem, ale mohli by sa stať slušnou materiálnou základňou pre medziplanetárne lety, aj pre osídlencov na samotnom Mesiaci.
Hoci sa v tretej dekáde pravdepodobne na Mesiac vrátia aj ľudia, oveľa skôr sa tam objavia robotické sondy. Dnes stále z Mesiaca vysiela čínsky pristávací modul Chang’e 3 (jeho rover Nefritový králik „zahynul“v roku 2013 krátko po pristátí) a na budúci rok mieri na Mesiac čínska misia Chang’e 5. Automatická sonda má priviezť na zem vzorky mesačnej horniny.
Na konci roku 2019 plánuje vypustiť na Mesiac sondu Luna-Glob aj Rusko, ale podľa najnovších informácií sa kvôli chýbajúcim financiám môže projekt presunúť až na rok 2020.
Mesačný expres má zelenú
Dovtedy však pravdepodobne na Mesiaci pristanú súkromníci. Súkromná firma Moon Express získala ako prvá povolenie vlády USA na mesačné pristátie v roku 2017. Podľa medzinárodnej zmluvy z roku 1967 je vláda zodpovedná za činnosť súkromných spoločností v štáte za nízkou obežnou dráhou Zeme.
Moon Express je privátna firma , ktorú založil miliardár Naveen Jain, guru kozmických technológií Dr. Barney Pell a vesmírny nadšenec a futurológ Dr. Bob Richards. Získaním licencie sa otvárajú dvere pre americké spoločnosti ku komercializácii vesmírneho priestoru.
Jej cieľom je pristátie robotickej misie na Mesiaci so zámerom snímať a skúmať zdroje, ktoré by mohli nájsť využitie na Zemi. Medzi takéto suroviny patrí hélium 3, s ktorým sa počíta pri riadenej jadrovej fúzii.
Okrem toho sa na Mesiaci vyskytuje železo, množstvo minerálov, ako aj uhlík, dusík a vodík. Tie by sa dali zužitkovať priamo na mesačných základniach, alebo pri výstavbe medziplanetárnych lodí a pri výrobe paliva pre ne. Po skončení životnosti ISS by mohla vzniknúť nová vesmírna stanica práve na obežnej dráhe Mesiaca, či priamo na jeho povrchu.
Ôsmy svetadiel
Podľa spoluzakladateľa a predsedu predstavenstva Monnn Express Naveena Jaina sa Mesiac do 15 rokov stane dôležitou súčasťou pozemskej ekonomiky a naším druhým domovom.
Moon Express má ambíciu získať odmenu v rámci súťaže Google Lunar X-PRIZE, ktorá je stanovená na 20 miliónov dolárov. Podmienkou je pristátie lunárneho vozidla, ktoré prejde po povrchu satelitu aspoň 500m a vyšle na Zem snímky vo vysokom rozlíšení a video.
Už dnes má Moon Express vyšpecifikovaných šesť kusov užitočného nákladu pre svoju prvú misiu plánovanú na druhú polovicu budúceho roku. K partnerom patrí Google, International Lunar Observatory, spoločnosť Celestis, University of Maryland a National Laboratories of Frascati z Talianska. Dva experimenty by mala pridať aj NASA.
Podľa šéfa Moon Express Boba Richardsa Medzinárodné lunárne observatórium plánuje nechať na povrchu Mesiaca „mooncam“ – malé astronomické observatórium. Jeho zábery z povrchu Mesiaca zverejní na internete. Google plánuje poskytnúť prístup k týmto snímkam prostredníctvom YouTube.
Okrem toho má misia dopraviť na Mesiac aj laserové odrážače s názvom „Moonlight“, pomocou ktorých bude možné presne merať vzdialenosť Mesiaca od Zeme. Presnejšie než umožnil odrážač, ktorý na Mesiaci nechali kozmonauti projektu Apollo. Tieto zrkadlá majú pomôcť aj pri experimentálnom overovaní obecnej teórie relativity a gravitačných meraní.
Prvá súkromná misia na Mesiac by mala odštartovať zo základne Rocket Lab na Novom Zélande v druhom polroku 2017.