Výhody
- výborné spracovanie
- výdrž a Qnovo technológia
- prediktívny autofókus
Nevýhody
- slabá fotoaplikácia
- chýba optická stabilizácia
- vyššia cena
Prakticky všetky dizajnovo vychádzajú z modelov Xperia Z5, no sú o čosi uhladenejšie. Prednú stranu Xperie X zdobí jemne zaoblené krycie sklo, v ktorom sú dva pozdĺžne výrezy na stereo reproduktory.
Tie napodiv hrajú celkom slušne a poriadne nahlas. Až tak, že pri maximálnej hlasitosti rezonuje zadná hliníková strana. V tom hornom je navyše ukrytá informačná viacfarebná LED dióda.
Potešil ma nový šuplík na SIM kartu a microSDXC UHS kartu na bočnej strane. Nie je pod krytom na kábliku, ale kryt je rovno súčasťou šuplíka. Výborné.
V pravej časti je niečo, na čo už mnohí výrobcovia zabúdajú, no Sony nie. Ide o spúšť fotoaparátu. Navyše je tu aj ON/OFF tlačidlo so zabudovaným snímačom odtlačku prsta.
Ten je rýchly, ale na Apple stále nemá. Jediným dôvodom je to, že sa ho treba dotknúť dvakrát. Prvým dotykom iba zapnete displej, druhým snímaču poviete, aby snímal odtlačok.
Sony celkom nelogicky upustilo od druhej vlastnosti, ktorou bolo kedysi výnimočné, a tou je odolnosť voči vode. Xperia X odolná nie je.
Toto ma veru nepotešilo, veď aj pre nižšie modely bolo Sony schopné zapracovať odolnosť. Vodeodolnosť nájdete len v smartfóne Xperia X Performance.
Zadná strana je čistá a štýlová. Je príjemná na dotyk a hlavne nechytá odtlačky prstov a iné šmuhy. Kvitujem. Rovnako by na tom mali byť aj ostatné farby, zadná časť je totiž matná.
Navyše sa neprehrieva. Ani po 20 minútach sledovania UHD YouTube videa nebol telefón horúci.
Trochu zvláštna mi príde vytŕčajúca šošovka fotoaparátu. Našťastie trčí necelý milimeter a neovplyvňuje stabilitu telefónu po položení na stôl. Pod optikou je pulzný LED blesk.
Ten by mal byť jasnejší, ako klasický blesk, hoci má len jednu LED diódu. Optika sa pýši logom Sony G Lens, má svetelnosť f/2,0 a 24 mm (po prepočte).
Za ňou je 23 Mpx CMOS snímač, ktorý už poznáme z modelov Xperia Z5. Má veľkosť, ako v kompaktoch a zvláda citlivosť na úrovni ISO 100 až ISO 3 200, resp. ISO 12 800 v rozšírenom režime.
Na takúto hodnotu som sa však nikdy nedostal. Funguje zjavne len v scénických režimoch, v ktorých ale Xperia X nedokáže snímať v plnom rozlíšení.
Foto aplikácia je taktiež rovnaká, akú používajú Z5-ky. Nastavenia sú tak veľmi slabé, až sa čudujem, prečo na tom Sony nepopracuje a neinšpiruje sa konkurenciou.
Superior Auto režim je základ, zvoliť si však môžete aj režim manuálne. V ňom však zmeníte len vyváženie bielej, meranie expozície a ISO, ale to len v 8 Mpx rozlíšení.
Aj vy sa čudujete, prečo som nespomenul manuálne nastavenia známe z iných vlajkových lodí či stabilizáciu obrazu? Preto, lebo nič z tohto v Xperii X nenájdete.
Digitálnu stabilizáciu SteadyShot si môžete zapnúť, ale len vo videu. Ak zvolíte 30 fps snímanie, tak si môžete vybrať aj Inteligentný aktívny režim.
Veľkým pozitívom fotoaparátu je však jeho ostrenie. Využíva hybridnú technológiu – kombináciu fázovej detekcie a detekcie kontrastu.
Ten je navyše prediktívny, čo v praxi znamená, že fotí rýchlejšie, ako si myslíte. Podľa výrobcu odfotí záber skôr, ako dotlačíte dvojpolohovú spúšť.
A to aj funguje, mám odskúšané. Vďaka hybridnej technológii ostrenia je potom aj o čosi lepšie a rýchlejšie sledovanie objektov. Hodí sa to najmä pri snímaní detí, ale aj rýchlejších objektov (autá, lietadlá na oblohe…) či ľudí počas športovania.
Nie vždy však funkcia funguje na 100%, tak aby ste doma pri prezeraní fotografií v počítači neboli sklamaní. Pre takéto scény mi ale chýba kontinuálne snímanie.
Sklamanie však určite príde pri nočných záberoch bez blesku, ktorým k ostrosti chýba optická stabilizácia. Kvôli dlhšiemu času pre tmavé scény nie je vždy možné fotoaparát udržať v ruke bez jemných otrasov.
Práve to má na starosti optická stabilizácia. Tu chýba. Fotografie sú však v bežnom a dostatočnom svetle vydarené a farebne verné. Modrá je modrá, zelená zelenou.
Xperia X nemá problém ani s náročnejšími svetelnými situáciami, ako prechody medzi svetlom a tieňom apod. Video je na tom podobne. Odporúčam však 60 fps video, ktoré je plynulejšie.
Ak chcete natáčať v pohybe, viac sa hodí 30 fps video so zapnutým SteadyShot IAM. Ultra HD video novinka natáčať neumožňuje.
13 Mpx webkamera je ideálna na selfie zábery. Čip síce nie je taký veľký, ako ten zadný, no kvalita je porovnateľná pri prezeraní fotografií na displeji telefónu. V počítači už rozdiely vidieť, hlavne v detailoch.
Hardvérovo na tom novinka nie je zle. Výrobca stavil na menej výkonný hardvér, vďaka čomu mohol použiť menšiu batériu. 6-jadrový procesor Snapdragon 650 v kombinácii s grafikou Adreno 510 a 3 GB pamäťou RAM nemá problém ani s náročnejšími aplikáciami.
3DMark ICE novinke nadelil 17 871 bodov, AnTuTu v6.1.4 75 436 bodov. Výkonnostne je tak na úrovni top modelov spred pár rokov. To však pri bežnom používaní nevadí.
Ani TFT displej s Full HD rozlíšením mi veľmi neprekážal. Viditeľnosť na priamom slnku dokáže vylepšiť automatický jas.
Len prečo to nerobí aj počas fotenia, nechápem. Operačným systémom je Android 6.0.1, v ktorom nechýbajú známe appky ako Album, Video, Hudba či TrackID.
Televíznych maniakov poteší aplikácia Video&TV SideView, čo je vlastne veľmi podrobný EPG v telefóne. Zaujímavá je appka Smart Lock, ktorá automaticky odomyká telefón aj bez použitia snímača odtlačku prsta v rôznych situáciách.
Ak radi počúvate hudbu, oceníte podporu Hi-Res audia a množstvo vylepšení zvuku. Nechýba ani známa podpora PS4 Remote Play.
Všetko toto musí živiť 2 620 mAh batéria. Tá je vybavená režimami STAMINA a Ultra STAMINA. Pri bežnom používaní nie je problém dostať sa takmer na úroveň dvoch dní bez nabíjačky, so zapnutými režimami STAMINA si ale výdrž môžete ešte niekoľkonásobne predĺžiť.
Záleží od toho, ktorý režim zvolíte a aké appky v nich povolíte. Batéria sa pýši aj systémom adaptívneho nabíjania od Qnovo s rýchlym nabíjaním. Vďaka tomu by jej kapacita nemala klesať neustálym nabíjaním. To však overené nemáme, prejaví sa to až po rokoch.
Sony Xperia X začína novú éru smartfónov výrobcu a tvorí zlatú strednú cestu ponuky. Mnohých zaujme najmä mimoriadne rýchlym fotoaparátom, škoda však, že mu chýba stabilizácia a lepšia appka.