Reklama

Najväčšia solárna elektráreň má vzniknúť v Černobyle

Zdroj | BioEdge
Juraj Procházka
Zdroj | BioEdge
Zdroj | BioEdge

Hoci v apríli uplynuli už tri desaťročia od najväčšej jadrovej havárie v histórii, oblasť 30 km okolo bývalej elektrárne v Černobyle je stále zakázanou zónou. Dnes v časti tejto zóny síce žije so súhlasom štátu okolo 600 ľudí, do oblasti označovanej ako „mŕtva zóna“ však majú prístup len vedci a exkurzie.

Pozrite si

Jadrová energetika môže byť bezpečnejšia

Ukrajinská vláda teraz prichádza s návrhom  využiť časť územia v zakázanej zóne okolo elektrárne Černobyľ dokonca symbolickým spôsobom. Na ploche 60 km2 by mala vzniknúť najväčšia solárna elektráreň na svete. Keďže solárne farmy sú v podstate bezobslužné zariadenia, existujúca radiácia nepredstavuje podstatný problém.

Zdroj | Gizmodo

S plánovaným výkonom 1400 MW by zároveň išlo o najväčšiu solárnu elektráreň na svete, prevyšujúcu výkonom aj blok, či dokonca niekoľko blokov jadrovej elektrárne. Napríklad JE Mochovce využíva reaktory s VVER 440 výkonom 440 MW, JE Temelín má 2 bloky s reaktormi VVER 1000.

Pozrite si

V USA prifázovali do siete termo-solárneho obra

Pre porovnanie, najväčšia termo-solárna elektráreň Ivanpah, používajúca solárnu energiu koncentrovanú pomocou zrkadiel na ploche asi 14 km2, má výkon asi 392MW. Doteraz najväčšia fotovoltaická farma pri vodnej elektrárni Longyangxia v Číne sa rozkladá na ploche okolo 23 km2 a produkuje výkon 850 MWe.

Zdroj | skytron energy

V prospech projektu hovorí množstvo veľmi lacných pozemkov v zakázanej zóne a možnosť využiť rozvodnú infraštruktúru po bývalej jadrovej elektrárni.

Tá zostala z veľkej časti stále zachovaná. V oblasti je navyše aj priaznivé množstvo slnečného svitu. Naopak, pretrvávajúca radiácia predstavuje komplikáciu pre výstavbu a sporadickú údržbu solárnych panelov.

Pozrite si

Briti vymenia uhoľné bane za solárne farmy

Napriek tomu už údajne jedna bližšie nešpecifikovaná banka vyjadrila predbežný súhlas s financovaním projektu. Myšlienke sa nebráni podľa britského The Guardian ani Európska banka pre obnovu a rozvoj. Na Ukrajine financovala aj výstavbu sarkofágu nad havarovaným reaktorom.

Pozitívny projekt symbolicky vráti energiu do vyľudnenej zóny Černobyľ. Ak si ale chce zapísať na konto výkonový rekord, jeho tvorcovia sa musia poponáhľať. Pri súčasnom solárnom boome totiž určite čoskoro padne 1 GW hranica a ani 1,4 GW nebude vzdorovať dlho .

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.