Lenovo Moto G
4 Plus pokračuje v nastolenom dizajnovom trende predošlých modelov. Rohy smartfónu sú dostatočne zaoblené na to, aby netlačili v ruke, alebo nederaveli vrecká nohavíc.
Pozrite si
Lenovo Moto X Force – najodolnejšia vlajková loď
Krycie sklo displeja je mierne zapustené. No vzniknutá hrana je veľmi decentne spracovaná, a tak nereže pri uchopení. Prechod medzi bokmi a zadnou stranou má zaoblenie a zadný kryt je matný. To navzájom napomáha výbornému držaniu smartfónu v ruke.
Pri veľkosti displeja 68 x 121 mm, teda 5,5” uhlopriečke, sú jeho rozmery adekvátne, nie však premrštené. Taktiež hmotnosť je na rozumnej hranici. K displeju sa ešte vrátim. IPS zobrazovací panel má Full HD rozlíšenie a prekrytý je ochranným sklom Gorilla.
Jeho čitateľnosť pod veľkými uhlami a farebné podanie je výborné. Na priamom slnku aj pri maximálnom jase je však lepšie si ho zacloniť. Pri pohľade na Moto G
4 Plus spredu ma zaujali dve veci. Široký otvor reproduktora a štvorcová plôška pod displejom. Tej sa ale budem venovať neskôr.
Spomenutý otvor navrchu neskrýva len reproduktor slúchadla na telefonovanie. Je pod ním aj externý reproduktor. Takže pri hlasitom odposluchu, počúvaní hudby či pozeraní videa smeruje zvuk dopredu k vám.
Moto G4 Plus síce nemá stereo reproduktory, ale zazlievať mu to netreba. Taktiež ani zamenenú pozíciu tlačidla napájania a dvojtlačidla hlasitosti oproti konkurencii.
Tlačidlo ON/OFF je prakticky umiestnené a bez problémov som ho dokázal nahmatať ako pravou, tak aj ľavou rukou. Takže ani ľaváci by s tým nemali mať problém. Navyše má jemné, ale citeľné vrúbkovanie a je teda ľahko rozpoznateľné.
Čo sa týka 3,5 mm audio konektora na vrchnej a micro USB konektora na spodnej strane, s ich pozíciami nemôžem vyjadriť spokojnosť. Dlhoročné praktické skúsenosti ma priviedli k presvedčeniu, že je vyhovujúcejšie ich umiestnenie vedľa seba na jednej strane. Väčšina výrobcov si však stále myslí opak.
Vytknúť tiež musím neprítomnosť notifikačnej diódy. Tak dôležitá a pri tom cenovo zanedbateľná súčiastka by v smartfóne tejto triedy určite nemala chýbať. Na druhej strane si Moto G
4 Plus jednu z pochvál zaslúži za snímač odtlačkov prstov. To je tá malá štvorcová plocha pod displejom, ktorú som už spomenul.
Na prvý pohľad evokuje funkciu tlačidla Domov, no to je spolu s tlačidlami Späť a Multitasking súčasťou displeja. Snímač odtlačkov prstov umožňuje naprogramovanie piatich prstov.
Okrem bežného odomknutia smartfónu ho využijete napríklad pri online platbách, alebo prihlasovaní do bankových či finančných aplikácií. Vyhovovalo mi jeho umiestnenie na prednej strane. Bol tak kedykoľvek dostupný bez toho, aby som musel telefón vziať do ruky.
Snímač reagoval spoľahlivo a veľmi rýchlo. Ak som päťkrát po sebe naň priložil nesprávny prst, smartfón ma upozornil na príliš veľa neplatných pokusov a nutnosť chvíľu (cca 1-2 minúty) počkať. Potom opäť spoľahlivo fungoval.
Pozrite si
Lenovo Moto X Style – štýlový návrat legendy
Vlastne smartfón celkovo fungoval veľmi spoľahlivo. Pripísal by som to dvom faktorom. Prvým je použitie 8-jadrového procesora Snapdragon 617 MSM8952 s implementovanou grafikou Adreno 405 a RAM pamäťou 2 GB. Druhým použitie čistého Androidu tak, ako sme zvyknutí pri modeloch Moto. Tu je vo verzii 6.0.1.
Chod smartfónu bol svižný, pri bežných činnostiach som nezaznamenal spomaľovanie či zasekávanie, tzv. lagovanie. Dokonca zvládol aj náročnejšie hry. Výsledky benchmarkov to len potvrdili.
V AnTuTu 5.7.1 získal 36 739 b. a vo verzii 6.1.4 až 45 311 bodov. 3DMARK mu v teste Ice Storm Extreme pridelil 5 449 bodov. Na smartfón tejto triedy sú to všetko veľmi dobré výsledky. Ako som už spomenul, v praxi za nimi vôbec nezaostával.
Čo sa týka ostatnej hardvérovej výbavy, testovaná Moto G
4 Plus mala vnútornú pamäť veľkosti 16 GB a nechýbala jej možnosť rozšírenia microSDXC pamäťovými kartami.
Cez micro USB konektor, vďaka podpore OTG, pripojíte k smartfónu aj externú pamäť. Na bezdrôtové pripojenie využijete Wi-Fi 802.11 a/b/g/n aj Bluetooth 4.1. NFC však chýba.
Moto G
4 Plus pojme dve SIM karty, s ktorými môžete aktívne pracovať. Ak som na jednej SIM telefonoval, pri snahe o dovolanie sa na druhú SIM sa táto neprejavovala ako nedostupná. Telefón totiž signalizoval druhý prichádzajúci hovor.
Čo je však podstatné, Moto G
4 Plus má tri samostatné sloty. Dva pre SIM a jeden pre pamäťovú kartu. Tá teda nezaberá jeden zo slotov SIM kariet, ako je to u mnohých súčasných smartfónoch. Sloty kariet sú pod zadným odnímateľným krytom a sú kedykoľvek dostupné.
Zaujímavosťou je, že šuplíky SIM kariet sú veľkosti Micro a v oboch sú plastové redukcie pre Nano SIM. Takže ak máte niektorú, alebo obe SIM v Nano veľkosti a plast, zväčšujúci ju na Micro ste vyhodili alebo stratili, pribalené redukcie v smartfóne sa vám zídu. Na SIM 1 využijete aj pripojenie do LTE sietí. U SIM 2 je maximom 3G.
Samostatnou kapitolou sú fotoaparáty smartfónu Lenovo Moto G
4 Plus. Predný má 5 Mpx senzor, clonu f/2,2 a širokouhlý záber. Popri fotografovaní ním zaznamenáte video veľkosti Full HD pri 30 fps, alebo spomalené qHD video pri 120 fps.
K dispozícii je aj profesionálny režim, v ktorom si nastavujete hodnotu expozície, ISO, čas uzávierky a vyváženie bielej.
Zadný fotoaparát Moto G
4 Plus by mal byť jedným z hlavných lákadiel tohto smartfónu. Snímací senzor zaznamenáva 16 Mpx fotografie v pomere 4:3, alebo 11,9 Mpx v pomere 16:9. Samozrejme, to sú maximá. Ak potrebujete robiť snímky v protisvetle, využijete HDR. Na prisvetlenie zas Dual-tone LED diódu.
Fotoaparát zaostruje pomocou laseru a fázovej detekcii. Bežné video zaznamená vo Full HD pri 30 fps a spomalené pri 120 fps veľkosti qHD (540p). Taktiež, ako predná kamera, má Profesionálny režim, ktorý má navyše manuálne zaostrenie. A nechýba ani vytváranie panoramatických fotografií.
Toľko teória. A čo prax? Snímky vytvorené týmto smartfónom sú na danú triedu veľmi dobrej kvality. Zaostrovanie bolo rýchle a presné. Dotykom na displej si môžete vyberať miesto zaostrenia.
Pri snímaní videa sa občas stalo, že fotoaparát preostroval, aj keď to nebolo žiadúce. Rozmazával tak snímanú scénu. Väčšinou sa to dialo pri snímaní nerovnomerných scenérií. Ako keby nevedel, na ktorý bod má zaostriť, hoci som mu to vopred, ale aj počas záznamu určil.
Čo ma pri fotografovaní ale nepríjemne prekvapilo, bolo nadmerné zahrievanie v oblasti okolo fotoaparátu. Pri dlhšej práci smartfón doslova pálil a CPUX detegoval teplotu až 52° C…
Po tejto skúsenosti som neskôr radšej fotografoval s prestávkami. Na tomto by mal výrobca ešte popracovať. Inak je môj dojem z fotoaparátu celkovo pozitívny. Pod článkom si pozrite aj zopár referenčných fotografií.
Tak ako každej súčasnej Motorole, u nás smartfónom Lenovo Moto, tak ani G
4 Plus nechýbajú praktické funkcie s príznačným pomenovaním Moto. Smartfón tak môžete ovládať pomocou série gest. Napríklad rýchlym otočením zápästia spustíte fotoaparát, potrasením rozsvietite LED ako baterku atď.
Na zablokovanej obrazovke sa krátkym rozsvietením môžu zobraziť dôležité upozornenia. Navyše si môžete vybrať časové rozpätie, najlepšie v noci, kedy sa displej nebude rozsvecovať.
Aby smartfón mohol spoľahlivo pracovať, potrebuje dostatočný prísun energie. O to sa stará batéria s kapacitou 3 000 mAh. A môžem povedať, že túto úlohu plní výborne.
Záťažový herný test ju síce „vyšťavil“ za cca 3,5 hodiny. No pri bežnom používateľskom vyťažení som Moto G
4 Plus väčšinou nabíjal po 1,5 až 2 dňoch. Počas jedného víkendu dokonca aj neskôr.
Lenovo Moto G4 Plus je ako šedá myška. Pôsobí nenápadne, no predsa elegantne. Celkovým výkonom i spoľahlivosťou systému ma smartfón príjemne prekvapil.
Jeho veľkými plusmi sú snímač odtlačkov prstov a tri samostatné sloty pre microSD a SIM karty, ktoré navyše majú praktické redukcie.
Fotoaparát vytvára pekné snímky. Škoda, že smartfón sa pri jeho používaní nadmerne prehrieva. Uspokojivá výdrž batérie a priaznivá cena len završujú pozitíva tohto smartfónu. Kvôli výbornej kombinácii pomeru ceny a výkonu získava od nás novinka ocenenie DOBRÁ CENA.
Pozrite si aj fotografie nasnímané smartfónom Lenovo Moto G4 Plus: