Straty pri šírení signálu Wi-Fi spôsobené prekážkami a vzdialenosťou spôsobujú, že reálne rýchlosti prenosu dát sú výrazne nižšie oproti nominálnym. Situáciu dokážu zlepšiť Wi-Fi routre s výkonnejšími anténami, prípadne expandéry a opakovače signálu.
https://www.youtube.com/watch?v=kjapSG_CvJc
Skokové zmeny však spravidla prichádzajú vždy s novým štandardom, tak ako tomu bolo pri zavedení Wi-Fi 802.11g, 802.11n, či najnovšieho 802.11ac. Ten bol schválený v januári 2014.
Na ďalšie zrýchľovanie však nebudeme musieť čakať na príchod chystaného štandardu 802.11ax. Wi-Fi Alliance oficiálne uviedla verziu štandardu 802.11ac wave 2 (vlna 2), ktorá sľubuje veľký skok v rýchlosti. Podstatou zvýšenej výkonnosti technológie je zdvojnásobenie šírky prenosového kanálu z 80 MHz na 160 MHz. V priaznivých prenosových podmienkach to prinesie zdvojnásobenie rýchlosti.
Ďalšie vylepšenia, vrátane MU-MIMO (Multi-user Multiple Input Multiple Output) pomôžu zvýšiť prenosovú kapacitu prístupového bodu (AP), takže vyššími rýchlosťami budú môcť prenášať dáta súčasne viacerí používatelia v tej istej sieti. Podmienkou budú zariadenia, vybavené viacerými anténami (2-8), podporujúce MU-MIMO.
https://www.youtube.com/watch?v=2dVMs5_Kgew
Kým pri kanáli so šírkou 80 MHz má užívateľ s jednou anténou (pri Wi-Fi 802.11ac) k dispozícii rýchlosť prenosu 433 Mbit/s, 160 MHz kanál a zariadenie so 4 anténami a podporou MU-MIMO umožnia rýchlosť až 3,39 Gbit/s. Celý prístupový bod s ôsmimi anténami poskytne zdieľanú prenosovú kapacitu až 6,77 Gbit/s.
Jednotlivý klient so 4 anténami z toho môže využiť maximálne polovicu, čo je viac než dosť.
Gigabitový Ethernet už pri Wi-Fi 802.11ac wave 2 narazí na limity. Pre router už nebude schopný jedným káblom priviesť dostatočnú konektivitu (6,77 Gbit/s).
Z hľadiska praktickej využiteľnosti je takáto rýchlosť síce irelevantná, ale v praxi ide o teoretickú hornú hranicu. Každopádne rýchle spojenie nikde nie je na škodu. Keď nie inak, môžete si ju sčasti užiť aspoň v lokálnej sieti, ak podporuje gigabitový Ethernet. Bez špeciálneho hardvéru (ktorý ale existuje, ponúka ho napríklad Cisco) však plný potenciál 802.11ac wave 2 nedosiahnete.
Dobrou správou je, že mnoho existujúcich smerovačov pre 802.11ac podporuje aspoň niektoré aspekty špecifikácie wave 2. Bude však potrebný upgrade firmvéru.