Výhody
- skvelý zvuk
- technológia s diamantovým tweeterom
- exkluzívny dizajn
Nevýhody
- cena
- absencia hlbších tónov
Bowers & Wilkins netreba zvlášť predstavovať. Tento britský výrobca ultra high-end audio komponentov začína byť čoraz viac populárnejší aj na Slovensku a samotná inovovaná séria Diamond k tomu len napomáha.
V polovici septembra 2015 sme mali tú česť byť osobne na predstavení tohto najvyššieho radu, a hoci sme mohli produkty otestovať aj tam, nebolo to celkom ono.
Odskúšať si ich v pohodlí svojej obývačky, so zosilňovačom a vlastnými audio nahrávkami je odlišné, ako v nablýskanom showroome centrály B&W s dokonalým odhlučnením.
Nábytok, ktorý hrá
Na test sme si vybrali najmenší model zo série 800 Diamond (pokiaľ nerátame surround model HTM2), 805 D3. Jednak kvôli jeho rozmerom a jednak zo zvedavosti, ako hrá dvojpásmová zostava z tohto technológiami prešpikovaného radu.
805-ka v sebe ukrýva stredobasový menič, ktorý obsahuje nový typ membrány Continuum vyvinutý priamo výrobcom. Len pre zaujímavosť, mnohí výrobcovia ešte teraz nasadzujú do svojich prémiových modelov kevlar, no B&W ho nahrádza vlastným vynálezom.
Dôvodmi sú vylepšené akustické vlastnosti, nižšia hmotnosť a vyššia pevnosť. Membrána ľahučká ako pierko udrží 80 kíl živej váhy. Turbína výškového reproduktora, typická pre Diamond 800 series, dominuje aj modelu 805.
Síce v zmenšenej podobe, no z rovnakých materiálov. Nechýba ani kupola tohto reproduktora z technického diamantu. Samotný reprobox má skvelý dizajn.
Tak precízny klavírny lak, ktorého výroba prebieha niekoľko týždňov, nemá niekedy ani luxusnejší nábytok. Pri pohľade naň sa mi vždy vynoria spomienky na fabriku vo Worthingu, na to množstvo leštiacich stanovíšť s brúsičmi, detailná ručná práca a vášeň, ktorú do nej ľudia vkladajú.
Pri rozbaľovaní novinky okrem rôznych návodov či katalógov série Diamond nájdete aj list osobne podpísaný niekým z vedenia firmy ako poďakovanie za prejavenú dôveru. Poteší.
Symbióza dizajnu a zvuku
Človek nemusí byť génius, aby pochopil filozofiu firmy a odhalil tú okatú symbiózu dokonale čistého laku a unikátnej reprodukcie. Toto sa chlapcom z B&W skutočne podarilo.
Aby vás do kresla posadil aj ten najmenší model zo série, to sa nestáva často. B&W 805 D3 sme mali napojený na integrovaný zosilňovač britskej značky Rotel RA-985BX a legendárny CD prehrávač SONY X202ES.
Je dôležité spomenúť, že pri takejto audiofilskej zostave skutočne záleží aj na výbere nahrávok. 805-ka viackrát dokázala, že niektoré skladby Alphaville alebo Queen neboli nahraté v najlepšej kvalite.
Naproti tomu taký Eric Clapton unplugged bol hotový balzam na dušu. Prekrásny čistý zvuk, skutočne dokonalé výšky, až človeku nabiehali zimomriavky.
A keď vám do toho zakontruje skúsený Hi-Fi nadšenec a dlhoročný DJ, že to hrá fakt dobre, poviete si, že tie reproduktory sú absolútne hodné každého centu.
Nie sú pritom vôbec lacné, pár 805 D3 vás vyjde na 6000 €. Dovolím si však doplniť, že dokonalý zvuk jednotlivých nahrávok bol trochu ochudobnený o basovú linku, kde 805-ka v porovnaní s trojpásmovou nižšou sériou 600 jednoducho nestíhala.
Ak si kladiete otázku, aký význam majú tieto dvojpásmové klenoty, pokojne vám odpoviem, že ako štúdiové monitory sa určite nestratia v nejednom z TOP nahrávacích štúdií. V kombinácii s vhodným subwooferom určite potešia aj ucho toho najnáročnejšieho audiofila, ktorému nevadí vyššia cena. Preto sme im udelili ocenenie TIP REDAKCIE.