Viacerí výrobcovia mobilných telefónov skúšali spojiť smartfón a kompaktný fotoaparát do jedného zariadenia. Asi najznámejšími sú v tomto smere modely od Samsungu, S4 Zoom a K Zoom.
Výhody
HW tlačidlá foto/video
detailné nastavenia v manuálnom režime
vysoký výkon, stabilný chod
externý xenónový blesk v balení
Nevýhody
stabilizácia len pri HD videu
slabšia výdrž batérie v záťaži
rozmery, hmotnosť
ASUS ZenFone Zoom síce neponúka až 10-násobné priblíženie, ako spomenutá dvojica, má však iné benefity.
Jeho veľký, 5,5” IPS displej s rozmermi 68 x 121 mm a Full HD rozlíšením si výborne plní svoje funkcie pri bežnej práci so smartfónom, ale aj ako ovládací panel a hľadáčik fotoaparátov. Obzvlášť zadného.
Pozrite si
VIDEO: Rozbalili sme nový ASUS Zenfone 2
Svojimi rozmermi a hmotnosťou oveľa neprekračuje bežný priemer tejto kategórie smartfónov. No aj tak mať v ruke takúto „placku“, navyše s (odváženou) hmotnosťou 202 g, to už chce riadny cvik.
Pre ľahšie ovládanie si však môžete nastaviť aj Ovládanie jednou rukou. Našťastie, ZenFone Zoom nemá tlačidlo ON/OFF na vrchnej a tlačidlá hlasitosti na zadnej strane, ako to má napríklad ZenFone 2. Spoločne sú na pravom boku, čo výrazne uľahčuje ovládanie. Na tej istej strane nižšie sú ešte dve tlačidlá, ale o nich neskôr.
Ako všetky modely ZenFone, tak aj Zoom je poháňaný procesorom Intel, konkrétne štvorjadrom Atom Z3580. V spolupráci so 4 GB RAM počas testov pracoval spoľahlivo a bez výpadkov. Systémom v testovanom telefóne bol Android ešte vo verzii 5.0. Dopĺňa ho proprietárna nadstavba ZenUI 2.0.
Pozrite si
ASUS ZenFone 2 Deluxe Special Edition naživo v redakcii
Dostatok výkonu preukázala nie len reálna prax, kedy som počas testu nezaznamenal žiadne výpadky, ale aj výsledky benchmarkov. AmTuTu 5.7.1 mu udelil 47 353 b., verzia 6.1.4 dokonca až 63 833 b. V 3DMARK-u získal v Ice Storm Unlimited 20 120 a v Extreme dokonca Maxed out.
ZenFone Zoom má vnútorný úložný priestor kapacity 64 GB, z čoho 54,2 GB je užívateľsky dostupných. Ak ste zvyknutý na používanie externej pamäte vo forme microSD karty, tak využiť môžete pamäťové médium do kapacity 128 GB.
Tento smartfón má iba jeden slot SIM karty, tá však podporuje siete LTE. Takže s rýchlymi dátami nebudete mať problém. S čím som však počas testovania problém mal, bola výdrž batérie.
Pri bežnom používateľskom vyťažení, teda, niekoľko telefonátov, pár desiatok SMS, podchvíľou surfovanie na internete, batéria dokázala vydržať aj viac ako 24 hodín. No pri záťaži hrami, ale aj pri intenzívnom fotografovaní, išli percentá energie rapídne dole. Navyše sa citeľne prehrievala.
Intenzívny herný test preukázal za pol hodinu úbytok energie o takmer 18 %. Čo znamená, že pri plnom nabití batéria vydrží menej než tri hodiny. Teplotný rozdiel na začiatku a na konci testu bol 6°C. Zdanlivo nízke číslo, no v zime by ste so ZenFone Zoom v rukách rukavice nepotrebovali… 🙂
Prejdem už ale k podstate tohto smartfónu. Je ňou hlavný fotoaparát s 13 Mpx snímacím senzorom. Ten je aj s optikou elegantne ukrytý pod mierne vyvýšenou kruhovou časťou zadnej strany. Mimochodom, toto vyvýšenie výborne eliminuje úzky pásik na opačnom konci, takže smartfón sa pri položení nekolíše.
K senzoru sa snímaný obraz dostáva 10 prvkovou asférickou optikou HOYA, ktorá je s dvojicou krokových motorov umiestnená v periskopickom uložení. To výrobcovi umožnilo dopriať tomuto fotoaparátu 3-násobný optický zoom pri ohniskovej vzdialenosti 28 – 84 mm. A to pri hrúbke smartfónu necelých 12 mm.
Spomeňme si, aký hrubý bol Samsung Galaxy S4 zoom s 10-násobným optickým zoomom. Následný Galaxy K Zoom s rovnakým priblížením na tom už bol o čosi lepšie. No i tak jeho hrúbka presiahla 20 mm.
Popri optickom môžete v nastaveniach aktivovať digitálne priblíženie a celkovo tak dosiahnuť 12x zoom. To už je ale záležitosť softvéru, nie optiky. Rýchlemu automatickému zaostrovaniu napomáha laser. Ten dokonca využijete aj na meranie vzdialenosti objektov do 50 cm od smartfónu.
Na fotoaparátoch v smartfónoch ASUS sa mi páčia bohaté nastavenia a množstvo režimov. Vždy si pri nich vychutnám napríklad Hĺbku ostrosti, Miniatúru, ale aj Panorámu či snímanie s Efektami.
Veľkým plusom tohto fotosmartfónu je manuálny režim, ktorému sa fajnšmekri určite potešia. V ňom si nastavíte vyváženie bielej v hodnotách 2300 – 7500K, EV ±2, citlivosť ISO už od 50 až do 3200 a čas uzávierky môžete nastaviť od 1/16000 do 32 s. To sa výborne hodí pri nočných záberoch.
V tomto režime je k dispozícii aj manuálne zaostrovanie. S nastaveniami sa tak môžete dosýta vyblázniť a užívať si experimentovanie pri fotení.
ZenFone Zoom má na prisvetlenie dual-tone LED. V balení je však aj externý xenónový blesk ZenFlash. Na to, aby ste ho mohli využiť, si doinštalujte rovnomennú aplikáciu. Je to vastne externá fotografická appka, ktorou tiež môžete fotografovať. No nemá toľko režimov, ako predinštalovaná foto aplikácia.
Blesk ZenFlash drží na zadnej strane smartfónu pomocou magnetu, ktorý je z vnútornej strany odnímateľného krytu. Pripája sa vlastným USB káblom, šikovne schovaným po jeho obvode, ktorým je napájaný. Taktiež sa ním synchronizuje s fotoaparátom.
Jeho funkčný dosah je cca 2,5 m. Ak ste bližšie k fotografovanému objektu, v aplikácii ZenFlash si nastavte menšiu vzdialenosť. Blesk podľa toho upraví intenzitu záblesku. Veľkým bonusom hlavného fotoaparátu sú hardvérové tlačidlá, umiestnené na pravom boku.
Oválne je dvojpolohové a slúži na rýchle spustenie fotoaparátu a snímanie. Okrúhle tlačidlo pri ňom je spúšť videokamery.Nemusíte tak „ťapkať“ po displeji, aby ste mohli fotiť, či nahrávať videá.
Nesmiem zabudnúť ani na optickú stabilizáciu OIS. Pri zázname videa je aktívna len do HD rozlíšenia. Pri nastavení na maximálne, teda Full HD rozlíšenie videa sa stabilizácia vypne. Ak ju zapnete, rozlíšenie videa sa zníži. Keď som pri videu, tak spomeniem, že fotoaparát počas záznamu dokázal, aj keď občas s miernym oneskorením, preostrovať.
Čo sa týka kvality fotografií nie je ľahké jednoznačné konštatovanie. Špičkové smartfóny konkurenčných značiek majú (aj bez optického zoomu) výsledky pri určitých podmienkach lepšie. Tu však hlavnú úlohu hrá kvalita a veľkosť snímacieho senzora.
ASUS, žiaľ, na oficiálnych stránkach neuvádza, aký senzor použil. Informácia, že by ZenFone Zoom mal mať „Panasonic 1.12um Pixel 1/3.06” SmartFSI sensor“ tak zostáva neoverená.
ASUS ZenFone Zoom je výborný smartfón. Spoľahlivo plní aj funkciu kompaktného fotoaparátu, pričom jeho silnými zbraňami sú 3x optický zoom, stabilizácia, bohaté manuálne nastavenia a externý xenónový blesk.
Porovnávanie ZenFone Zoom so zrkadlovkou nie je na mieste. No s bežným, komerčným kompaktom sa môže popasovať. Ak ste teda ochotní zainvestovať do špičkového smartfónu s pomerne solídnym kompaktným fotoaparátom v jednom, nemusíte na dovolenku cestovať s dvoma samostatnými zariadeniami. Naša redakcia udelila fotosmartfónu ASUS ZenFone Zoom ocenenie TIP REDAKCIE.
Pozrite si aj ukážkové fotografie, vyhotovené fotoaparátom v smartfóne ASUS ZenFone Zoom: