Ekonomika sa radikálne (z)mení. Byť bez zamestnania nebude tragédia, ale pravidlo – väčšinu prác budú vykonávať roboty a automaty a ľuďom budú zo zákona prerozdeľované prostriedky na dôstojné a veselé živobytie. Aspoň takto to vidia optimisti a komunisti.
Nebudú sa predávať produkty, ale cenený bude dopyt po produktoch a bude to on, čo sa stane „superproduktom“. Už dávno na to prišiel napríklad Google. Google vám takmer všetko dáva zadarmo (ak nie ste firma, ktorú chce podojiť o reklamný budget), ale predáva vás – vaše preferencie a túžby.
Vlastný život vecí
No a internet vecí (IoT) je pekným príkladom takéhoto modelu. Je to akási robotika v infokomunikačných systémoch, keď zákazníkmi telekomunikačných operátorov, prípadne poskytovateľov špecifického obsahu (dát), už nie sú fyzické osoby, ale stroje, resp. veci.
Aj keď tie účty nakoniec zaplatí majiteľ z mäsa a kostí, alebo firma, vieme si predstaviť, že v IoT sa môžu aktivácie a aktivity miniatúrnych terminálov a senzorov riadiť vlastným životom, bez potreby zásahu majiteľa.
V každom prípade to do istej miery platí o objeme dátovej prevádzky pri IoT aplikáciách, nad ktorým má používateľ minimálnu kontrolu. Sú to malé dátové objemy, poviete si, ale platí, že 100x nič umorilo osla. A tých IoT senzorov a zariadení budú čoskoro miliardy.
Nová infraštruktúra
Kvôli špecifickým požiadavkám vyžaduje IoT špeciálnu sieťovú infraštruktúru – veľa terminálov na jednotku plochy, s malým výkonom a krátkym dosahom, generuje sumárne veľké dátové toky. Ale s tým dosahom to už nie je celkom pravda.
Samsung Electronics oznámil, že v spolupráci s juhokórejským SK Telecomom ako prví na svete spustili komerčnú sieť IoT LoRaWAN s celoštátnym pokrytím. LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) – rozsiahle siete dlhého dosahu – zastrešuje LoRa Alliance. Verzia 1.0 bola schválená 16. júna 2015.
Kórejská sieť používa frekvenčné pásmo 900 MHz. Komerčné služby budú spustené vo 4. najväčšom meste krajiny v Daegu na budúci mesiac a na celoštátnej úrovni bude k dispozícii v polovici tohto roku.
V Daegu sa bude sieť internetu vecí testovať so zameraním na tvorbu infraštruktúry, riešenia z oblasti obnoviteľných energií, cloud platforiem a spracovania veľkých objemov dát, na analytiku zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych služieb. Nezanedbateľnou časťou bude tiež monitorovanie a analýza elektrickej infraštruktúry pre autonómne automobily.
Pouličné osvetlenie v meste bude schopné pomocou senzorov IoT zbierať dopravné a meteorologické informácie. Umožní to úsporu nákladov vďaka automatickému nastavenie úrovne osvetlenia a zasielaniu informácií o stave znečistenia ovzdušia.
Siete LoRaWAN pre internet vecí používajú nelicencované spektrum ISM. Aby sa zabránilo degradácii iných priemyselných komunikácií používajúcich pásmo ISM (hlavne Bluetooth a Wi-Fi), bude sieť podporovať funkciu Listen Before Talk (LBT).
Podľa tlačovej správy Samsungu sa už chystá aj čosi ako IoT 2.0. Táto ďalšia generácia IoT má názov „internet malých vecí“ (Internet of Small Things, IoST) a má sa stať novým modelom služieb pre viac obchodných príležitostí. Čosi podobné sme spomínali v úvode. Všakže?
IoST má byť postavený na sieťach Low Power Wide Area Network (LPWAN), teda nízkovýkonových sietí širokého rozsahu, akou je aj LoRaWAN. LPWAN je skupina technológií optimalizovaných pre prenos malého množstva dát pri veľmi nízkych rýchlostiach pod 5 kbit/s. Keďže väčšinou čas nehrá kritickú rolu, nízka rýchlosť prenosu nie je problém.
Zdá sa, že technologické zázemie pre IoT je pripravené, takže éra blahobytu môže začať. Dúfajme len, že sa dotkne aj širokej masy obyvateľstva, nielen operátorov a ďalších zainteresovaných subjektov.