Výhody
- dotyková plocha s aktívnym perom
- Intel RealSense kamera
- kvalitné spracovanie
Nevýhody
- slabšie reproduktory
- iba USB-C konektory
- stylus sa nedá uložiť k tabletu
V podstate všetci významní výrobcovia majú v ponuke modely, ktoré si vzali za inšpiráciu prvú Yogu od Lenova a ponúkajú spojenie notebooku a tabletu v jednom. Vynára sa teda otázka čo v prípade, keď chceme tak trochu viac tablet ako notebook?
Odpoveď ukázal Microsoft a jeho tablet Surface. Na lepšie uchytenie na trhu ale potreboval až štyri generácie. Práve tá posledná sa konečne vysporiadala s výraznejšími nedostatkami a poskytla zariadenie, ktoré je zaujímavé pre širšie masy.
A práve v tejto chvíli začali aj iní výrobcovia poskytovať riešenie na podobnej báze. HP predstavuje svoj počin práve modelom Spectre X2. X2-ka ponúka voči svojmu konkurentovi najmä nižšiu cenu a to vrátane odpojiteľnej klávesnice.
V našich končinách ale bude podstatnou výhodou hlavne samotná dostupnosť tohto modelu. Microsoft totiž na Slovensku svoje zariadenia často nedistribuuje.
Dizajn je jednoduchý a účelný. Nechýba mu však zmysel pre detail. Ten je viditeľný na precíznosti spracovania, ako aj na ergonomických detailoch zariadenia. 12-palcový displej má netradičný pomer strán 3:2.
Tablet sa tým snaží podobať pomerom strán klasickej kancelárskej strane. Rozlíšeniu nemám čo vytknúť aj napriek tomu, že ma neokúzľuje Ultra HD označenie. Rozlíšenie 1 920 x 1 280 pixlov plne postačuje a skvele sa dopĺňa s dotykovou plochou.
Tá je citlivá nie len na prsty rúk, ale aj na aktívne pero. To by malo poskytnúť až 700 hodín výdrže a je napájané pomerne netradičným formátom AAAA batérie.
Veľkosťou mi pero prišlo trocha utopené vzhľadom k veľkosti mojich rúk, ale po chvíli sa na neho dalo zvyknúť. Spectre X2 má jednu odlišnosť voči konvertibilným zariadeniam a tým je chýbajúce pevné spojenie s klávesnicou.
Tablet si tak na stôl opriete vďaka vyklopiteľnému stojanu. Ten sám vyskočí po posunutí zámku na bočnej strane tabletu.
Počas testovania ho však bolo možné vysunúť aj neúmyselne jednoduchým zatlačením na zadnú stranu zariadenia. Vôbec netuším, či to je zámer výrobcu alebo nedostatok v inak dobrom spracovaní, ale po čase mi táto „vlastnosť“ začala znepríjemňovať prácu.
Navyše nie úplne chápem, prečo HP jednoducho nepoužilo vyklopiteľný kĺb ako u HP Elite X2 a muselo pridávať nie úplne vydarený „posuvník“. Tablet musí mať podstavec vyklopený aj pri pripojenej klávesnici, pretože tá sama o sebe nemá žiaden kĺb.
X2-ka je preto, podobne ako Surface, zariadením na povrchy (ako stôl alebo posteľ či zem) a nie zariadením na kolená.
Ak potrebujete často pracovať na cestách a chcete zariadenie, ktoré by sa udržalo na vašich nohách, bude lepšie, ak skúsite iný typ konštrukcie.
Srdcom celého tabletu je kontroverzný procesor Intel Core m7-6y75. Nejde iba o jeho neurčitý názov ale aj o jeho neurčitý výkon. Keď si ho porovnáme napríklad z Intel Core i5-6300U (osadenom v Surface Pro 4), tak má výrazne nižšiu spotrebu.
Tá sa ale nepremieta do výrazne dlhšej výdrže batérie. Takisto výkon je v reálnom používaní aj syntetických testoch výkonu podobný klasickým úsporným procesorom Intel Core.
Core M majú iba inak nastavenú filozofiu riadenia výkonu a spotreby, kedy sa procesor môže krátkodobo pretaktovať až na 3,1 GHz, no dlhodobo bude bežať na nízkych taktoch a nízkom výkone, aby splnil požiadavky na spotrebu.
Výdrž batérie u Spectre X2 sa tak prejaví najmä pri testoch, kde je požadovaný maximálny výkon procesora a integrovanej grafickej karty. V takomto teste vám vydrží štyri hodiny.
Pri práci na internete je výdrž na úrovni 7 hodín. Pre mňa je to solídna výdrž, ale nie každému to môže stačiť.
HP prekvapivo osadilo na boky tabletu iba dva USB-C porty. To znamená že väčšinu súčasného hardvéru si musíte pripojiť cez redukciu, ale kúpiť nové.
Na druhej strane bude USB-C príslušenstva iba pribúdať a tak by som túto voľbu označil skôr za vizionársku, ako za nešťastnú. USB-C príslušenstvo ale bude určite ešte pár mesiacov prémiovou záležitosťou a tomu bude nasvedčovať aj cena.
Porty tablet využíva aj na nabíjanie batérie a je úplne jedno do ktorého z nich nabíjačku zasuniete. To považujem po dlhej dobe za správnu odpoveď na večný problém kedy je zásuvka na tej „nesprávnej“ strane voči nabíjaciemu konektoru.
V rámci filozofie použitia moderných technológií vnímam pozitívne aj osadenie 3D kamery Intel RealSense, ktorá dokáže snímať 3D objekty alebo robiť mnohé triky vrátane úpravy hĺbky ostrosti už vytvorenej fotografie.
HP Spectre X2 je tabletom s výkonom notebooku a operačným systémom Windows 10, ktorý z neho robí ideálneho spoločníka pre tých, ktorí chcú tablet so známym prostredím a možnosťou občasného využitia ako notebook.
Samozrejme, pri tvorbe zariadenia, ktoré sa snaží pokryť viacero segmentov je aj v tomto prípade niekoľko kompromisov. V tomto ohľade ma najviac prekvapilo slabšie podanie zvuku, hoci sa pýši značkou Bang & Olufsen. HP však rozhodne nešetrilo na technológii a kvalite materiálu.
HP Spectre X2 je profesionálny tablet s občasným použitím ako notebook, ktorý sa hodí na domáce aj biznisové použitie, pričom pôsobí luxusným dojmom. Vyslúžil si od nás ocenenie TIP REDAKCIE.