Reklama

Slováci vyrobili zázračný materiál pre Hyperloop - vibranium

Zdroj | TREND
Juraj Procházka
Zdroj | TREND
Zdroj | TREND

Stále je to trochu ako sci-fi, ale hyperloop po malých krokoch dostáva reálnu podobu. A zásluhu na tom majú aj Slováci. Spoločnosť Hyperloop Transport Technologies (HTT) v utorok odhalila názov špeciálneho materiálu, ktorý sa bude používať na vonkajší plášť jej kapsúl. Bude sa volať „Vibranium“.

Pozrite si

Nahradí električku z Bratislavy do Viedne Hyperloop? Možno áno

Pomenovanie materiálu prezentoval šéf HTT Dirk Ahlborn na festivale start-upov Pioneers vo Viedni. Odvodený je od fiktívneho superodolného materiálu, z ktorého je vyrobený štít komiksového hrdinu Captain America.

Pre nás je zvlášť zaujímavé, že jeho výrobcom je slovenský start-up. Firma c2i z Dunajskej Stredy sa venuje výrobe kompozitov z uhlíkových vlákien pre automobilový a letecký priemysel. V lietadlách nájdu tieto superpevné a pritom extrémne ľahké materiály silné uplatnenie. Ale nielen tam.

Pozrite si

Hyperloop – Hype, či zabijak aerolínií?

Kabíny systému Hyperloop budú namáhané nielen vysokým preťažením pri akcelerácii a brzdení, ale aj podtlakom v potrubí. Prípadná dehermetizácia kabíny pri poruche, alebo kolízii, by znamenala pre cestujúcich väčšie nebezpečenstvo, ako perforácia steny dopravného lietadla vo výške 10 km.

https://www.youtube.com/watch?v=D606MQriDas

Aj preto je vibranium nielen veľmi ľahký a pevný materiál – je 10x pevnejší ako oceľ, ale dokáže kontinuálne pomocou zabudovaných senzorových vlákien monitorovať svoju celistvosť, teplotu a ďalšie parametre a dáta neustále bez káblov odovzdáva do monitorovacej jednotky. Má vonkajší a vnútorný plášť, medzi ktorými sa nachádza štruktúrovaná letecká pena.

Zdroj | TREND
Pozrite si

Hyperloop sa hlási k životu, má za sebou úspešné testy

Pre HTT vyrobila ci2 maketu so šírkou 2,9 metra a dĺžkou 2,7 metra z reálneho materiálu za cca 30-tisíc eur. Do kooperácie s HTT sa zapojili aj ďalšie dve slovenské firmy. Senzory umiestnené v plášti z vibrania vyvinula firma Rvmagnetics a TÜV SÜD Slovakia poskytuje technickým projektom inšpekčné a certifikačné služby.

Zdroj | Hyperloop Technologies

Pripomeňme, že HTT vlani podpísala so slovenskou vládou zmluvu o spolupráci a mieni vybudovať ako prvú trasu na svete prepojenie Bratislavy a Viedne systémom potrubnej dopravy dosahujúcej rýchlosť zvuku. Do Viedne z Bratislavy, by sme, rovnako, ako opačným smerom, cestovali 8 minút. V prípade úspechu sa má do trojuholníkovej topológie trasy pridať aj maďarská metropola Budapešť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.