V spoločnosti technikov štvrtého mobilného operátora sme mali možnosť pozrieť si zblízka, ako vyzerá základňová stanica (BZS) pre GSM a LTE. Základnou podmienkou však bolo, aby sme sa nebáli výšok. Stanica, ktorú nám 4ka chcela ukázať sa totiž nachádzala na streche 12 poschodového bytového domu v Trnave.
My sa však výšok nebojíme a tak sme neváhali a išli sa priamo pozrieť, vďaka čomu vlastne môžu všetci „štvorkári“ telefonovať, SMS-kovať a samozrejme aj dátovať.
4ka má jednu výhodu, stavia od nuly a rovno 4G sieť, práve preto môže pri výstavbe svojej siete používať najnovšie technológie, ktoré sú nielen kompaktnejšie a výkonnejšie, ale aj s možnosťou jednoduchšej aktualizácie na siete, ktoré prinesie budúcnosť.
Na to, aby ste v sieti operátora mohli vôbec uskutočniť hovor, poslať SMS, prípadne e-mail sú potrebné základňové stanice, ktoré pracujú ako vysielače, ale aj prijímače signálu.
Je pritom jedno, či sa práve jedná o hovor, správu, alebo dátový prenos. Počet samotných základňových staníc pre danú lokalitu závisí najmä na tom, aký je terén, aké budovy sú v danej lokalite a od množstva iných faktorov. Napríklad na pokrytie Trnavy používa 4ka 18 základňových staníc.
Ako sme sa mohli presvedčiť priamo na mieste, rozmery celej BTS, rovnako ako hmotnosť jednotlivých komponentov, ktoré sú pre základňovú stanicu potrebné, sú podstatne nižšie, ako tomu bolo v minulosti.
Samotná stanica sa pritom skladá z troch základných častí. Tou hlavnou a častokrát aj najviditeľnejšou je samotná anténa. Okrem nej však základňová stanica potrebuje aj Remote Radio Unit (RRU). Táto jednotka slúži na spracovanie samotného signálu, ale aj jeho zosilnenie.
V prípade operátora 4ka je RRU skutočne kompaktné zariadenie s hmotnosťou na úrovni 25 kg. Veľkou výhodou je, že toto zariadenie využíva pasívne chladenie. Teda pre udržanie teploty nie je potrebné žiadne prídavné chladenie, ako v prípade starších riešení.
O samotné spracovanie signálu, prepojenie s ústredňou a všetko to ostatné sa stará Base Band Unit (BBU). Tá sa väčšinou ukrýva v kabinete, v ktorom je kontrolovaná teplota a kvalita vzduchu.
Okrem samotnej jednotky v takomto kabinete nájdete aj zdroje pre jej napájanie, alebo externé batérie. Tie podľa ich aktuálneho stavu dokážu dodávať základňovej stanici energiu počas nasledujúcich osem až deväť hodín.
Ako sme sa počas návštevy BTS operátora 4ka dozvedeli, vybudovanie jednej základňovej stanice sa ráta na mesiace. Najdlhšia na budovaní je však administratíva, ktorá je s budovaním stanice spojená. Samotné vybudovanie stanice, jej spojazdnenie a zapojenie do siete trvá potom už len niekoľko dní.