Výhody
- dizajn
- vrúbkovanie zadnej strany
- stabilný chod systému
- slušný 13 Mpx fotoaparát
- možnosť použitia Quick Cover View
Nevýhody
- chýba notifikačná dióda
- funkčné tlačidlá v displeji
- slabé nastavenia fotoaparátov
Jemné zaoblenie po obvode prednej strany a tak isto zaoblenie zadnej strany smerom k bokom umožňuje pohodlné držanie i manipuláciu so smartfónom. Po bokoch 5,3” IPS displeja veľkosti 66 x 117,5 mm sú minimálne rámiky a tiež nad a pod ním nie je zbytočný priestor.
Na používanie tlačidiel hlasitosti a napájania, umiestnených na zadnej strane telefónu, si treba ale zvyknúť. Pri smartfónoch s takto umiestnenými tlačidlami sa mi často stáva, že skôr „zacapkám“ objektív fotoaparátu, než na prvýkrát trafím správne tlačidlo. Na druhej strane, za umiestnenie microUSB a 3,5 mm audio konektora na spodnej strane vedľa seba dávam LG za to palec hore.
LG v smartfóne K10 LTE, ktorý sme mali na test, použil priemerný 4-jadrový procesor Snapdragon 410. Ten má byť aj v predávaných kusoch u nás. No výrobca aj za pomoci prostredia LG UI 4.1 systém Android 5.1.1 veľmi dobre vyladil.
Bol som milo prekvapený z jeho plynulého chodu, stability i behu základných funkcií a aplikácií. K10 schová do vrecka viaceré konkurenčné telefóny s týmto procesorom. Isteže, nie je to žiadny výkonový drvič, no i tak aj výsledky benchmarkov boli na tento procesor celkom slušné. AnTuTu sa vyšplhal na 28 088 b. a 3DMARK ISU na 4 372 b.
Na mobilných telefónoch LG sa mi vždy páčila možnosť nastavenia fontu, čo málo výrobcov implementuje. A tiež viac veľkostí nastavenia písma než len malé, stredné a veľké. Na smartfónoch LG je tiež zaujímavá možnosť nastavenia kombinácie funkčných tlačidiel.
K základným trom, Späť, Domov a Multitasking môžete pridať ďalšie dve, tlačidlo notifikačnej lišty a rýchlej poznámky Capture+. Pritom ich môžete v rámci ich vodorovnej pozície ľubovoľne premiestňovať.
Ani smartfónu LG K10 LTE nechýbajú klávesové skratky. To znamená, že dvojnásobným stlačením tlačidla hlasitosti hore, resp. dole spustíte buď aplikáciu Capture+ alebo Fotoaparát. No a pokiaľ si ku K10 dokúpite flipový kryt Quick Cover View, môžete na úzkom páse na pravom okraji displeja vidieť rôzne notifikácie. Všimnite si zosnímaný obrázok displeja. Šikovné a praktické.
Z LG predinštalovaných aplikácií zrejme využijete neoceniteľné zálohovanie, resp. prenos údajov medzi zariadeniami LG Backup. Za zmienku ešte stojí SmartWorld, čo je vlastne obchod s aplikáciami, personalizovataľnými položkami a iným, priamo od výrobcu LG. Ten vhodne dopĺňa tradičný Obchod Play od Google.
Ako pomenovanie LG K10 LTE prezrádza, smartfón má podporu tzv. 4G sietí. Vďaka ich rozširovaniu toto už mnohí z vás využijú. Rovnako, ako aj podporu NFC. Čo ma ešte na smartfóne LG K10 LTE, okrem dizajnu a stability zaujalo, a to nie len milo, sú fotoaparáty.
Voči nim samotným a ani výsledným fotografiám výhrady nemám. No fotografická aplikácia má žalostné minimum nastavení a prakticky žiadne režimy. Ani HDR, panorámu a pod. Toto v smartfónoch LG strednej triedy proste chýba.
Na druhej strane, výsledky 13 Mpx zadného fotoaparátu sú na veľmi slušnej úrovni. Zaostrovanie je pomerne rýchle a presné do vzdialenosti cca 5 cm od predmetu. Bližšie už fotoaparát nezaostril. Vyzdvihnem aj plynulé preostrovanie snímanej scény počas záznamu videa.
Pri prednom 5 Mpx fotoaparáte využijete snímanie gestom. Jedným zovretím prstov nasnímate jednu fotku, dvojitým zovretím nasnímate sériu štyroch fotiek. Zadný fotoaparát má na prisvetlenie LED diódu. Pri snímaní predným je využívaný samotný displej, kedy sa snímaná scéna na displeji zmenší a vytvorí sa biely osvetľujúci rámik. Oba fotoaparáty môžete spustiť aj hlasovým príkazom.
Niekoľko skúšobných fotografií, napríklad s hĺbkou ostrosti, alebo snímaním v tme s LED bleskom, nájdete na fotografiách pod recenziou.
A čo sa týka výdrže 2 300 mAh batérie, tak za to môžem K10 tiež v celku pochváliť. Pre bežného používateľa, ktorý v priebehu dňa vybaví nanajvýš pár desiatok minút hovorov, odošle 30 – 40 SMS, občas si niečo prečíta na internete, bude výdrž na úrovni 32 až 34 hodín prijateľná.
Mne sa počas takmer troch týždňov testovania podarilo niekoľko krát dosiahnuť výdrž aj takmer dva dni. Pochopiteľne, bez hrania hier. 🙂
LG K10 LTE zaujme sviežim dizajnom i stabilným a spoľahlivým chodom systému. Fotoaparáty robia pekné fotky, no majú minimum nastavení. Nájdeme v ňom aj niekoľko vychytávok typických pre LG smartfóny, čo tiež zvyšuje jeho kredit.
Skvelým doplnkom je možnosť využitia flipového krytu Quick Cover View po jeho dokúpení. Cena smartfónu je nastavená priaznivo, pomôcť mu tiež môže nasadenie u operátorov.
Pozrite si aj fotografie vytvorené smartfónom LG K10 LTE.