Americká spoločnosť iRobot je už aj na Slovensku dobre známa vďaka výrobe robotických pomocníkov do domácnosti. Jej najnovším produktom Roomba 980 dnes oficiálne prichádza na náš trh, no my sme sa naň mohli pozrieť už pred pár dňami. Pozrite si naše prvé dojmy z prepracovanej novinky.
Hoci je dizajnom podobný predchádzajúcej verzii Roomba 880, prináša množstvo zmien, a to hlavne pozitívnych. Mierne sa zmenil i dizajn, ktorý je elegantnejší a má menej tlačidiel. Našťastie telo je rovnako vysoké, takže ak ste si prispôsobili domácnosť na robotický vysávač, nehrozí, že sa pod nábytok nezmestí.
Pôvodná Roomba 880 bola šikovná, ale tak trochu hlúpa. Orientovala sa len pomocou senzorov a čiastočne i tzv. virtuálnych stien. Chodila krížom krážom po miestnosti a snažila sa pomocou komplikovaného algoritmu povysávať všetko, kam sa dostala.
Roomba 980 je v tomto omnoho múdrejšia. Na jej hornej strane je totiž špeciálna šošovka s kamerou ako súčasť nového systému iAdapt 2.0.
Ten sníma miestnosť, aby si vytvoril virtuálnu mapu priestoru, ktorý bude vysávať. Využíva pritom kombináciu adaptívneho navigovania a vizuálnej lokalizácie, tzv. vSLAM. Už sa tak nestáva, že robot chodí po miestnosti chaoticky, ale logicky.
V ľudskej reči to znamená, že 980-tka si počas vysávania vytvára virtuálnu mapu miestnosti a vyhodnotí najefektívnejšie povysávanie všetkých častí. Okraje síce prechádza mierne chaoticky, ale po miestnosti sa pohybuje rovnomerne.
Tým to ale nekončí. Ak sa dostane na koberec, zapne akýsi turbo režim nazvaný Carpet Boost, ktorý vysáva ešte intenzívnejšie. To vraj dovoľuje nový, 2x výkonnejší motor. Systém vysávania je pritom rovnaký, ako v modeli Roomba 880.
Využíva unikátne bezštetinové valčeky so systémom AeroForce či HEPA filter. Počas krátkeho zoznamovania mi prišla bočná štetina na vymetanie okrajov efektívnejšia, akoby sa točila vyššou rýchlosťou, a tak vymetala aj ťažko prístupné miesta.
Novou možnosťou je zapnutie dvojitého vysávania, ktoré je určené hlavne pre domácnosti so zvieracími miláčikmi. V takom prípade Roomba vysaje miestnosť raz a potom ešte raz, aby pozbierala prípadné chlpy, ktoré na prvý raz nevysala.
Novinkou sú prepracované a omnoho elegantnejšie tzv. virtuálne steny s novou funkciou Halo mód pre ochranu napríklad misiek so žrádlom pre domácich miláčikov do vzdialenosti 1,2 m od virtuálnej steny. Zároveň majú virtuálne steny väčší dosah, vytvoria zábranu až na vzdialenosť 3 metre.
Prepracovanejší iAdapt 2.0 systém a nový motor zvýšili aj výdrž na jedno nabitie. Vďaka tomu je Roomba 980 schopná vysávať 2 hodiny, pričom sa už nestane, že niečo nepovysáva kvôli vybitiu.
Novinka je natoľko múdra, že po nabití sa vráti na nepovysávané miesto a svoju prácu dokončí. Perfektné. Škoda však, že v prípade naplnenia zberného koša sa Roomba vypne a ďalej už nevysáva. Je to logické, no aspoň by sa mohla vrátiť na pôvodné miesto.
V pridruženej aplikácii sú však nastavenia, ako sa má Roomba správať pri plnom koši, uvidíme teda pri teste.
Na druhej strane je pozitívne, že aj po vyprázdnení koša Roomba dorobí svoju prácu a nezačne vysávať odznovu. Zberná nádoba má mimochodom malú drobnosť na spodnej strane – valček, ktorý slúži na to, aby sa plast nešúchal po dlážke a náhodou ju nepoškriabal.
Roomba 980 je na tom výborne, aj čo sa týka prepojenia s mobilnými telefónmi. Má totiž Wi-Fi modul, ktorým sa pripojí do lokálnej WLAN siete a môžete ju ovládať cez mobilnú appku iRobot HOME. A to nielen doma, ale aj z práce či z tisícky kilometrov vzdialenej dovolenky. Aplikácia je veľmi jednoduchá.
Na úvodnej obrazovke je len jedno veľké tlačidlo na okamžité zapnutie Roomby, pod ním je trojica malých tlačidiel na základné ovládanie. Najdôležitejšie je tlačidlo kalendára v strede, pomocou ktorého si za pár sekúnd navolíte, kedy má Roomba vysávať.
Škoda, že iRobot na appke ešte viac nezamakal a neumožnil pridať Roombu do smart domácnosti cez IFTTT. Napríklad, ak by ste zadali pri odchode z domu kód na bezpečnostnom systéme, Roomba by dostala signál, že môže vysávať. Ale to možno vyrieši update systému.
Zaujímavé je sledovať v aplikácii históriu vysávania. Roomba 980 totiž zaznamenáva čas, metre štvorcové a počet detegovaných špín zo systému Dirt Detect. Som zvedavý, koľko toho povysáva za taký mesiac.
V appke mi nechýbala možnosť ovládania Roomby na diaľku, teda niečo ako smerové šípky z pôvodného diaľkového ovládača. Vzhľadom na pomalosť vzájomnej komunikácie (od stlačenia tlačidla Clean na displeji po začiatok vysávania prejde niekoľko desiatok sekúnd) by mi to asi aj tak liezlo na nervy a nikdy by som to nepoužil.
iRobot Roomba 980 bude na Slovensku v predaji od dnes s cenou 999,00 €.
iRobot Roomba 980 je krajší, múdrejší, efektívnejší a vyspelejší robotický vysávač, ktorý bude mať čo povedať aj pri strete s konkurenciou. Nepatrí však k najlacnejším. Celkové zhodnotenie si nechám ale až po reálnom teste. Po prvom zoznámení som z neho zatiaľ nadšený.