Reklama

Kyocera vybuduje najväčšiu plávajúcu solárnu elektráreň

Zdroj | Inhabitat
Juraj Procházka
Zdroj | Inhabitat
Zdroj | Inhabitat

Plávajúce solárne elektrárne nie sú vo svete raritou. Stavajú a projektujú ich hlavne krajiny s vysokou hustotou obyvateľstva a s nedostatkom poľnohospodárskej pôdy. Japonsko je z tohto pohľadu jasnou voľbou, preto tam má výstavba solárnych fariem plávajúcich na mori už istú tradíciu.

Pozrite si

S plávajúcimi solárnymi elektrárňami budeme „za vodou“?

Teraz však firma Kyocera začala s výstavbou plávajúcej fotovoltaickej elektrárne, ktorá vyrobí elektrinu pre 5000 domácností. Celkovo 50 000 solárnych panelov bude mať výkon 13,7MWp. Nepôjde o prvú plávajúcu elektráreň od Kyocery a ani o prvú japonskú elektráreň svojho druhu, pripíše si však unikátne prvenstvo. Elektráreň plávajúca na hladine v japonskej prefektúre Chiba, juhovýchodne od Tokia bude najväčšou plávajúcou solárnou farmou v krajine a zrejme aj na svete.

Zdroj | Inhabitat

Iná solárna elektráreň od Kyocery s výkonom 8,5 MW leží na pobreží.

Pritom pri danom výkone, alebo rozlohe cca 2 km2 by sa v celkovom poradí nedostala ani do prvej stovky najväčších solárnych elektrární na svete, informoval portál Inhabitat.

Pozrite si

Solárny obor má výkon vyšší, ako blok jadrovej elektrárne

Pre porovnanie, v púšťach vyrastajú solárne elektrárne s rádovo vyšším výkonom. Na okraji Sahary v Maroku neďaleko mesta Ourrzazate spustili solárnu elektráreň (s parným cyklom) s výkonom 160W, pričom komplex po dokončení má generovať výkon až 580 MW. V kalifornskom Carrizo Plain zas výrobca solárnych panelov First Solar uviedol do prevádzky koncom roku 2014 fotovoltaickú elektráreň Topaz s výkonom 550 MW. Dokáže vyrobiť elektrinu pre 160 000 domácností.

Pozrite si

MIT vidí budúcnosť solárnej energetiky ružovo

Isteže, púšte sú pre výstavbu takýchto fariem ideálne a nezaberá sa pritom ani poľnohospodárska pôda. Krajiny, ktoré nemajú púšte, ale majú more, môžu siahnuť po plávajúcom variante. Aj keď ani v tomto prípade možno nepoznáme podrobne možné environmentálne dopady. More má tiež svoj ekosystém, ktorému nemusí vyhovovať, keď niekoľko kilometrov štvorcových hladiny pokryjú plávajúce elektrárne. Ale možno ide o menšie zlo.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.