Reklama

XG-FAST prenesie až 10Gbit/s po medených kábloch

Zdroj | Delimiter
Juraj Procházka
Zdroj | Delimiter
Zdroj | Delimiter

ISDN aj ADSL boli svojho času progresívne technológie dátových prenosov, ale stúpajúce nároky s rozvojom multimediálnych služieb a internetu vyžadujú čoraz rýchlejšie pripojenie. Pri mnohých aplikáciách je potrebný aj rýchly prenos smerom od užívateľa, čo asymetrické technológie ako ADSL, alebo ADSL2+ nezvládajú. Optika do domu (FTTH) má síce z hľadiska dnešných potrieb neobmedzené možnosti,  vyžaduje však vysoké náklady na výstavbu sietí.

Pozrite si

ANTIK Telecom bude už aj v Bratislave a rovno s 1 Gbit/s internetom

Aj preto telekomunikační operátori často využívajú hybridné siete. Optický kábel končí v rozvodnej skrini na chodníku (FTTC), alebo v budove (FTTB) a ďalej sa využívajú existujúce medené vedenia. Pokiaľ sa na ne nasadí technológia vektorizovaného VDSL2, k zákazníkovi sa môže pokojne dostať symetrická konektivita 100 Mbit/s. Niektorí poskytovatelia pripojenia však už začínajú ponúkať rýchlosti až 1 Gbit/s. Poradí si kábel aj s takýmito, alebo vyššími rýchlosťami? Zdá sa, že áno.

V roku 2014 schválený štandard G.Fast, ktorý sa práve začína nasadzovať v praxi, umožní na vzdialenosti do 100m prenosy rýchlosťou 500-1000 Mbit/s po medenom kábli. Ani to však nie hranica metaliky.

V júli 2014 Bellove laboratória, v tom čase súčasť koncernu Alcatel-Lucent, „zlomili“ rekord širokopásmového pripojenia po kábli. S technológiou pomenovanou XG-FAST dosiahli prenos 10 Gbit/s. Od 14. januára 2016 spolupracujú Bell Labs s Nokiou, ktorá sa stala vlastníkom ich materskej firmy Alcatel-Lucent.

Zdroj | Alacatel-Lucent

Štandard XG-FAST síce ešte nie je schválený medzinárodnými autoritami ako ITU, ale už sa intenzívne testuje. Nokia informovala, že v spolupráci s Deutsche Telekomom dokončila laboratórnu štúdiu, ktorá preukázala, že XG-FAST vyvinutý v Bell Labs môže po medených prístupových sieťach poskytovať aj vyššie rýchlosti. Táto technológia, označovaná tiež ako G.fast2, dokázala po dvoch medených pároch v kábli Cat.6 preniesť na vzdialenosť 50m dáta rýchlosťou 11 Gbit/s.
Nokia hovorí, že XG-FAST je schopný zabezpečiť symetrické pripojenie 1Gb/s na vzdialenosť 70 m, čo umožní vo vnútri budov dosiahnuť rýchlosti „podobné optike“ s využitím existujúcich telefónnych liniek. To by bolo praktické riešenie v zastavaných mestských oblastiach a na sídliskách.

XG-FAST sa tak môže stať novým stupienkom v hybridných sieťach typu „optika ku vchodovým dverám“ (Fiber-to-the-front-Door). Ako sme širokopásmovým pripojením do internetu žili na Slovensku ešte pred štyrmi rokmi, si môžete prečítať v tomto článku:

Pozrite si

Zrýchľovanie DSL od Telekomu je dobrou, aj zlou správou

Inými slovami, nová technológia nie je nádejou pre tých, čo sú dnes odkázaní na služby typu ADSL/ADSL2+ na predmestiach, alebo na vidieku. Na diaľkové prenosy totiž nedosiahne a existenčne je odkázaná na blízkosť rozvádzačov napojených na optický kábel. Netreba však zúfať, každá pomoc je dobrá a v oblastiach bez kábla možno o päť rokov pomôžu dostupnosť veľmi rýchleho internetu zlepšiť mobilné siete 5G.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.