Nikon nedávno predstavil hneď dva top modely. Jeden pre profesionálov (D5) a jeden pre najpokročilejších amatérov. Nikon D500 zaujme práve amatérov.
Hoci toto označenie môže znieť dehonestujúco, práve amatéri sú pre výrobcov fotoaparátov tí najzaujímavejší. Profíci majú jasné modely, amatéri sa však vyvíjajú a postupne prechádzajú na vyšší a vyšší model. Model Nikon D500 je práve pre tých, ktorí buď nechcú investovať ešte viac tisícoviek do profi modelov, alebo sa na ne ešte necítia.
Každopádne, D500 so svojimi funkciami zaujme nejedného nadšenca fotografie, dokonca aj zarytého odporcu tejto značky. Výbava je špičková a konkurencia jej má čo závidieť. O jeho funkciách ale hovoriť nechceme, tie sme predstavili už v samostatnom článku. Chceme vám ho ukázať naživo, tak, ako sme ho pred pár dňami mali možnosť vidieť i my na slovenskom predstavení v Bratislave.
Aj keď sa D500-ka radí viac do amatérskej kategórie, ocenia ju aj profesionáli. Veď na cestách môžete ušetriť viac ako polovicu hmotnosti voči rovnakej konfigurácii s top modelom D5.
Profesionálne vyzerajúce telo nie je náhoda. Tento model často používajú aj profi fotografi ako záložný alebo cestovný fotoaparát. Vďaka jeho výbave sa však teraz hodí aj pre kameramanov. Tí majú k dispozícii nielen kvalitný snímač s Ultra HD videom, ale aj celý set konektorov.
Horná strana má všetko potrebné. Základný volič programov s poistkou na ľavej strane dopĺňa veľký informačný displej. Novinkou je tlačidlo ISO hneď pri spúšti.
D500-ka sadne do ruky ako uliata. Masívny predný grip a dobre tvarovaný zadný grip dovoľujú fotiť aj jednou rukou.
Displej je síce výklopný len horizontálne, no aj to môže pomôcť pri niektorých situáciách. Má výborné rozlíšenie a je navyše aj dotykový. Okolo neho je množstvo tlačidiel, z ktorých množstvo je možné preprogramovať. Čerešničkou na torte je obrovský hľadáčik s pomerom 1:1.
Na bočnej strane sú dvierka slotov bez poistky. Okrem slotu na SDXC kartu (dole) tu pribudol aj slot na rýchlu XQD kartu.
Tieto sloty vám v servise nevymenia tak, ako v prípade modelu D5. Nikon však chce učiť fotografov, aby prechádzali na XQD karty, ktoré sú omnoho rýchlejšie, ako CF či SD karty.
Jedno funkčné tlačidlo si našlo miesto aj pri objektíve. Samozrejmosťou je aj AF lampa či konektory pre blesky. Na bočnej strane bajonetu je prepínač medzi AF a M režimami ostrenia.
Batéria s kapacitou 14 Wh a 1 900 mAh má zvládnuť stovky záberov, no s videom to bude horšie.