Reklama

Digitálna bezpečnosť v roku 2016 podľa ESET-u

Imrich Maťo

ESET každý rok pripravuje svoj prehľad bezpečnostných tém, ktoré budú v najbližších mesiacoch trápiť bežných používateľov alebo firmy a organizácie. S príchodom nových technológií, nových škodlivých kódov a s pribúdajúcimi bezpečnostnými chybami s globálnym dopadom predstavuje bezpečnosť v roku 2016 ešte dôležitejšiu výzvu pre všetkých zainteresovaných, teda firmy, organizácie, vlády ale aj používateľov na celom svete.

Zdroj | ESET
Pozrite si

ESET ukázal ako bojuje proti vírusom

Téma Internetu vecí (Internet of Things, IoT) je populárna už niekoľko rokov. Začalo to debatami o práčkach alebo chladničkách pripojených k internetu. Podľa analytickej spoločnosti Gartner je to v súčasnosti 4,9 miliardy zariadení, do roku 2020 by toto číslo malo narásť až na 25 miliárd. IoT sa však netýka len domácností. Firmy a vlády investujú obrovské sumy do tohto priemyslu s cieľom zvýšiť kvalitu života.

Zdroj | ESET
Pozrite si

ESET objavil ransomware LockerPIN, ktorý na telefóne mení PIN

Ďalšou očakávanou hrozbou je Ransomware, typ škodlivého kódu, ktorý zablokuje súbory na zariadení a za ich odblokovanie požaduje výkupné. V priebehu rokov narástol počet jeho obetí z radov firiem i bežných ľudí, keďže kyberkriminálnici ho dokážu veľmi dobre speňažiť. Pritom prvý ransomware má už 25 rokov. Vtedy išlo o AIDS-trojana, ktorý zašifroval všetky názvy súborov na disku C.

V posledných rokoch bolo zaznamenaných viacero cielených útokov kategorizovaných ako APT (Advanced Persistent Threats). APT útoky majú oveľa špecifickejší zámer a obete, napríklad elektrárne, banky, ministerstvá alebo vládne inštitúcie. Počet nahlásení takýchto prípadov stále stúpa. ESET taktiež očakáva, že kybernetický zločin ako celok prejde ďalším štádiom evolúcie. Kyberkriminálnici využívajú rozličné techniky šírenia škodlivých kódov. E-mail však stále zostáva jedným z hlavných spôsobov šírenia.

Zdroj | ESET
Pozrite si

ESET varuje pred stratou smartfónu či notebooku na večierkoch

Nesmieme ale zabúdať, že smartfóny a tablety ponúkajú stále častejšie služby, ktoré spracovávajú citlivé informácie a tieto údaje sú pre útočníkov stále atraktívnejším cieľom. Potenciálne obete sa však nemenia. Sú to používatelia, ktorí stratili svoj mobil alebo ľudia, ktorí si nevedomky stiahli škodlivú aplikáciu. Nie len spomínaný Ransomware, prichádzajúci s novými technikami blokovania smartfónov a tabletov, ale aj mobilné aplikácie ako WhatsApp a Facebook sú ako prostriedkom, tak aj cieľom pre efektívne šírenie škodlivého kódu.

Zdroj | ESET

Akékoľvek aplikácie preto sťahujte len z oficiálnych obchodov. A v prípade, že dostanete SMS správu s podozrivým odkazom, v žiadnom prípade ho neotvárajte. Čo sa týka MMS správ, je rozumné vypnúť v mobilnom telefóne ich automatické preberanie.

Zdroj | ESET

ESET vo svojej prognóze na rok 2016 pripomína aj nový multiplatformový operačný systém Windows 10. Microsoft investoval do bezpečnosti nemalé zdroje. Ide o viacero zmien, vrátane vylepšení samotných interných orgánov tohto operačného systému a nového prehliadača Edge. Zjednodušený kód Edgu znamená, že útočníci budú zneužívať menej zraniteľností.

Zdroj | ESET
Pozrite si

ESET Parental Control na ochranu detí je už aj na Androidoch

Nezanedbateľnou oblasťou, na ktorú sa kyberzločinci vo veľkej miere zameriavajú, sú online hrozby orientované na deti. Do digitálneho sveta vstupujú deti v nízkom veku. Smartfóny, tablety alebo počítače používajú v podstate každý deň. Do tohto digitálneho sveta sa preto presúvajú aj riziká, ktorým boli deti vystavované v bežnom svete, napríklad šikana a sexuálne obťažovanie. Tu však veľkú mieru zodpovednosti nesú rodičia a nesmieme sa jej z pohodlnosti zbavovať.

Pozn. redakcie: Portál TECHBOX.sk je partnerom Denníka N, ktorého investormi sú aj šiesti spoluzakladatelia ESETu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.