Reklama

Nie je Ultra HD TV ako Ultra HD TV. Dajte si pozor na RGBW panely

Zdroj | TECHBOX
Roman Calík
Zdroj | TECHBOX
Zdroj | TECHBOX

Téma Ultra HD medzi spotrebiteľmi rezonuje. Ak ste si počas Vianoc dopriali nový televízor, pravdepodobne ste zvažovali kúpu modelu s UHD rozlíšením. A možno ste si taký aj kúpili. Máte však skutočné RGB UHD, alebo RGBW UHD? Je medzi nimi rozdiel, a vcelku poriadny.

Najskôr si treba ujasniť, čo vlastne Ultra HD znamená. Súčasné UHD (Ultra High Definition) je označenie pre displeje, ktoré majú štvornásobné rozlíšenie Full HD, čiže majú štyrikrát vyšší počet pixlov a to 3 840 x 2 160, celkovo teda 8,29 mil. pixlov.

Niekedy sa UHD rozlíšenie označuje aj ako 4K UHD, to vychádza z horizontálneho rozlíšenia približne 4 000 pixelov. Toto pomenovanie sa však často zamieňa s 4K, čo je zas štandard pre tzv. kino formát s rozlíšením 4 096 x 2 160 px. 4K UHD je tu na to, aby keď sa objaví 8K UHD (7 680 x 4 320 px) na trhu, nebol medzi Ultra HD rozlíšením až taký chaos.

RGB vs RGBW

Klasický displej, ako ho poznáme roky je tvorený z RGB pixlov – R (red – červený), G (green – zelený) a B (blue – modrý). Miešaním ich intenzít sa vytvárajú farby z celého farebného spektra. Každý pixel z tých 8,29 milióna na Ultra HD TV má totiž 3 subpixle – R, G, B.

Zdroj | LG

Niektoré spoločnosti však využívajú nový typ displejov, kde sa k RGB pridáva biely pixel (W). Takéto displeje sú označované ako RGBW, alebo aj M+. Tento typ displejov ale netvorí matica RGB + RGB + RGB + RGB atď., ale matica pixlov zložených zo subpixlov RGB, WRG, BWR a GBW.

Zdroj | TECHBOX

Rozlíšenie 3 840 x 2 160 px tieto displeje dosahujú nie vďaka trojici RGB subpixlov, ale vďaka kombinácii RGBW subpixlov. Na prvý pohľad prepočet sedí, oba displeje majú 8,29 Mpx, ale ak odstránime biely subpixel, nastáva „problém“. Prečo?

RGB displej má 8,29 milióna R, 8,29 milióna G a 8,29 milióna B subpixlov, čo celkovo dáva 24 883 200 subpixlov na celom Ultra HD displeji.

RGBW displej má 6,22 milióna R, 6,22 milióna G, 6,22 milióna B a 6,22 milióna W, čo taktiež celkovo dáva 24 883 200 subpixlov, ale len 18,66 milióna RGB subpixlov, čo je presne o 25% menej!

Zdroj | Tizen Indonesia

Kúpou panela s RGBW rozlíšením tak v skutočnosti nedostávate RGB UHD tak, ako je definované v rôznych UHD štandardoch, hoci RGBW panely bez problémov schvaľujú orgány ako THX, Intertek (UK), TÜV (Nemecko), UL (USA), CESI (Čína) and JEITA (Japonsko).

Pozrite si

Ultra HD – Ešte detailnejšia budúcnosť

A v čom je rozdiel? V prvom rade v cene. RGBW panely sú lacnejšie na výrobu, preto ich výrobcovia vo vybraných modeloch používajú. Takýto panel vám však nedokáže zobraziť verné farby, a tak ste najmä pri sledovaní farebných scén Ultra HD obsahu ochudobnení o reálne farby. Jednoducho povedané, červená je menej červená a podobne.

Vidieť to dokonca aj na rýchlejších scénach, ktoré sa vykresľujú „pomalšie“. A samozrejme je tu aj ostrosť obrazu a detaily, totiž RGBW UHD panel vám nevykreslí scény tak, ako RGB UHD panel napríklad od výrobcu Samsung.

https://youtu.be/Rssh8FqMI_8

Pri kúpe nového UHD televízora si tak dávajte pozor, aký model si vyberáte. Ak chcete jednoducho rozpoznať UHD RGB od UHD RGBW panela, stačí ak si prehrávaný UHD obsah na TV odfotografujete aj vašim mobilným telefónom. Po priblížení zistíte, že na UHD RGBW paneloch je viac bielej, podobne ako na obrázkoch vyššie. Navyše tieto televízory nemajú vybrané UHD certifikáty, ako napríklad UHD certifikát DE (DIGITALEUROPE) či UHD certifikát organizácie CEA (Consumer Electronics Association)

Zdroj | CA

.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.