Reklama

9 vecí Google Pixel 9 Pro, z ktorých dokáže rozum stáť

Števo Porubský

Google a jeho nová séria smartfónov Pixel 9 sú veľmi zaujímavé kúsky s výborným hardvérom a ešte lepším, hlavne čistým softvérom.

Po takmer mesiaci používania modelu Google Pixel 9 Pro som ale žiaľ natrafil na toľko nedostatkov ako bolo aj jeho pozitív po prvých dňoch používania. Z čoho vám pri Pixel 9 budú stáť vlasy dupkom?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ja tie vlasy na hlave veľmi nemám, no zato mi Pixel 9 Pro neraz dokázal zastaviť počas jeho testovania rozum. Negatíva ale automaticky nemusia znamenať, že vás nutne odradia od kúpy Pixel 9. Možno práve tieto vlastnosti od smartfónu nevyžadujete a tak môže byť Pixel 9 Pro ideálnou voľbou na nový smartfón.

Ako dlhoročný používateľ iPhonu som si totiž zvykol na niektoré veci a funkcie, ktoré by som dnes už očakával od priemerného smartfónu, nieto ešte vlajkovej lode.

1.

Nabíjanie

Google sa síce počas prezentácie pochválil 27, resp. 37 W nabíjaním v prípade najväčšieho modelu Pixel 9 Pro XL, no takýto výkon sa mi nepodarilo dosiahnuť na žiadnej nabíjačke, ktorú mám doma či v práci. A to ich mám dobrý tucet. A aj všetky som vyskúšal!

Od tých najobyčajnejších s výkonom 10-15 W až po 100 W nabíjačku MacBooku Pro. Na ani jednej sa nedokázal Pixel 9 Pro nabíjať rýchlejšie ako 16 W výkonom. Toto je azda to najúbohejšie nabíjanie aké som tento, minulý, ba dokonca aj predminulý rok mal možnosť mať v rukách u vlajkovej lode.

Samozrejme, nabíjanie 16 W nie je konštantné a čím viac percent kapacity batéria hlási, tým viac sa znižuje nabíjací výkon. Už po 70 % kapacity výkon klesá na 8-9 W. Absolútne úbohé. Hlavne v čase, kedy sa čínski konkurenti chvália 200-300 W nabíjaním a mobil doplna nabijú za 20-30 minút. Nehovorím, že aj Pixel mal mať 320 W nabíjanie, no aby na 100 W nabíjačke dokázal ísť na polovičný výkon, ako tvrdí výrobca na papieri, je veľká bieda. Pevne verím, že príde update, ktorý toto ešte vyrieši.

Pozrite si

55 smartfónov, ktoré sa nabíjajú rýchlejšie ako váš notebook!

Pomalé nabíjanie mi bolo tak podozrivé, že som nechal zbehnúť aj test batérie. Všetko s pozitívnym výsledkom… Na druhej strane Messenger používaný iba chvíľu hlásil najväčší odber.

2.

Bezdrôtové nabíjanie

Ako cez kopírák je aj bezdrôtové nabíjanie. Papierový maximálny výkon 21 W nedosiahnete ani keď sa poskladáte. Na 30 W nabíjačke som dosiahol 6 W, na klasických 15 W ešte menej. Niektoré ho dokonca odmietli nabíjať, resp. Pixel 9 Pro sa na nich odmietol on sám nabíjať a iba preblikávalo nabíjanie a nenabíjanie. Samozrejme, aj tu platí, čím viac percent batérie, tým klesajúci výkon. Veľmi, veľmi zlé. Obrovským sklamaním je absencia podpory Qi2 štandardu? Prečo? Čítajte ďalej.

3.

Aktívny držiak do auta

Konkurenční výrobcovia vedia, prečo často umiestňujú ovládacie tlačidlá po oboch stranách… Pretože pod nimi ostatne dosť miesta na prípadný držiak do auta, ktorý drží smartfón pomocou skľučovadiel. Prečo o tom vôbec píšem? Keďže Pixel 9 nepodporuje Qi2 štandard, môžete zabudnúť na bezdrôtové nabíjačky schopné nabíjať súčasné i staršie Apple iPhony jednoduchým priložením k nabíjačke (MagSafe), kedy magnety vo vnútri telefónu i nabíjačky sa postarajú o to, aby smartfón držal na správnom mieste ako pribitý (takmer). 90 % aktívnych stojanov (tie, ktoré ponúkajú bezdrôtové nabíjanie) teda vypadáva pri možnej kúpe z hry.

Obsah pokračuje pod reklamou

Skúsil som preto veľmi zaujímavú nabíjačku/držiak do auta od spoločnosti Misura, konkrétne model MA05. Teoreticky stačí smartfón k nemu priložiť a nabíjačka ho ukotví podtlakom. Výborné riešenie. Nie však pre Pixel 9 Pro. Sekundu sa totiž nabíjal, potom sa odpojil, potom sa zas nabíjal, potom sa zas odpojil, potom sa zas nabíjal… asi chápete výsledok.

Druhou nabíjačkou/stojanom do auta bol FIXED Roll 2 Wireless Charging s 15 W výkonom. Taktiež výborné riešenie, veľmi kvalitné spracovanie. Pripojením Pixel 9 Pro do držiaku sa ale čeľuste držiaku zaborili do ovládania hlasitosti a bolo po zábave. Smartfón sa síce nabíjal, no neustále držiak stláčal tlačidlá hlasitosti. Posunutím čeľustí mimo tlačidiel sa, logicky, Pixel 9 Pro prestal nabíjať.

Do tretice som skúsil Moshi SnapTo Universal Car Mount with Wireless Charging so špeciálnymi plieškami do puzdra, ktoré by mali držať na magnetickom stojane a zároveň umožniť nabíjať smartfón. Fungovalo to do prvej nerovnosti na ceste, potom Pixel z nabíjačky/držiaka spadol na podlahu auta.

Dodnes som nenašil aktívny držiak do auta, ktorý by Pixelu 9 Pro sadol. Všetky majú čeľuste na takých pozíciách, že im prekáža ovládanie hlasitosti alebo rovno tlačidlo ON/OFF. Rovnako nemôžem použiť žiadny držiak s MagSafe, lebo niekto v Google sa rozhodol ignorovať vyše roka starú možnosť Qi2 štandardu. A keď sa aj potešíte, že natrafíte na ideálnu kombináciu (Misura MA05), tak sa nakoniec z nejakého zázračného dôvodu Pixel 9 Pro práve na tejto nabíjačke nenabíja.

Čo mi ostáva? Nabíjať mobil cez USB-C kábel v aute, kde ale aj z 15 i 25 W nabíjačky Pixel 9 Pro čerpá energiu v rozpätí 2-6 W tak kolísavo, že si myslíte, že meria EKG. Obrovská hanba pre Google.

4.

Tlačiarne

Neviem ako vy, no smartfón je pre mňa druhý počítač, na ktorom viem spraviť všetko, len z mojej častej lenivosti radšej otvorím notebook – väčší displej a hardvérová QWERTY robia svoje. Z času na čas ale notebook nie je poruke a potrebujem si napríklad niečo vytlačiť priamo z telefónu.

V prípade Google Pixel 9 Pro sa mi to ale ani za 2 týždne nepodarilo. Kým v prípade iPhonu stačia asi 4 kliknutia a mám pridanú tlačiareň a rovno tlačím dokumenty, v prípade Pixelu 9 Pro vôbec. Vyskúšal som pridanie tlačiarne, nainštalovanie Canon Print Service, hľadanie tlačiarne cez Wi-Fi Direct… nič, nikdy, vôbec. Tlačiareň som do Androidu 14 nepridal. Nedalo. Pripomínam, že tú istú tlačiareň som v iPhone pridal za 3 sekundy. Bez inštalácie akejkoľvek aplikácie tretej strany.

5.

RAW fotí, ale necháva si pre seba

Toto nie je chyba iba Pixelu 9 Pro, ale vo všeobecnosti všetkých Androidov. Keďže častejšie mám po ruke smartfón ako veľký fotoaparát, zvykol som množstvo záberov, ktoré vidíte u nás na webe fotiť iba mobilom. Do RAW, teda bezstratového formátu pre viac dát na postprodukciu. Aj tak každú fotku musíme upraviť minimálne do formátu 4:5, ktorý denno-denne používame.

Opäť musím spomínať iPhone, no ten riešim v podstate v každej recenzii Androidu. Na ňom stačí stlačiť jediné tlačidlo rovno v hlavnom rozhraní fotoaparátu a v milisekunde fotíte do RAW. V prípade Pixel 9 Pro som sa dočkal vylepšenia – stačí raz nastaviť RAW a fotím do RAW pri každom otvorení appky fotoaparátu. Žiaľ, okrem RAW zároveň Pixel 9 fotí aj do JPEG. A toto je problém.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aplikácia Fotky Google, ktorú používam na zálohovanie záberov, zálohuje oba formáty, no akonáhle si chcem stiahnuť fotky do počítača či tabletu, vždy sa stiahnu iba JPEG náhľady. RAW z Fotiek Google nevydolujem žiadnym spôsobom, jedine odstraňovaním JPEG náhľadov v appke Fotky v Pixel 9 Pro. V každom jednom zábere manuálne.

Skúsil som využiť aj IFTTT, kedy som využil existujúce, ale vytvoril aj vlastný nový aplet, aby okamžite po zhotovení fotky ukladal Pixel zábery do môjho Google Drive. Nepomohlo. Všetky fotky boli opäť JPEG. Už ani neviem ktorý aplet zafungoval veľmi čiastočne a na Drive ukladal aj TIFF zábery, no len s rozlíšením 1 526 x 2 030, teda 3 Mpx rozlíšením!

6.

Bluetooth

Predstavte si, že si v dnešnej dobe kúpite smartfón a po spárovaní s autom sa bude Bluetooth neustále odpájať a pripájať. Vlasy dupkom? Veru áno. Google Pixel 9 Pro si nerozumie s BMW F11. Neustále sa odpája a pripája, raz funguje prenos audia, inokedy nie. Čo je za tým sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť a nepomohla ani jedna doterajšia aktualizácia systému, ktorá by mohla vylepšiť stabilitu Bluetooth. Nevylepšila a tak na dlhých cestách telefonujem cez hlasitý odposluch priamo z Pixel 9 Pro.

7.

Príslušenstvo

Chápem, že Google začal oficiálne predávať Pixel na Slovensku až od tohto modelu, no prišiel absolútne nepripravený. V predaji totiž nenájdete ochranné puzdra, ani krycie sklá ani toľko ospevovanú 45 W vlastnú nabíjačku, s ktorou zjavne ako jedinou dosiahnete maximálny nabíjací výkon. Jediné čo kúpite sú originálne silikónové puzdra s logom Google.

8.

Tvárová biometria

Apple v iPhonoch tvárovú biometriu, teda odomykanie tvárou predstavil už pred rokmi. Využíva na to rôzne senzory, nielen samotnú webkameru. Je teda jasné, že bude podstatne lepšia ako u konkurencie. No v prípade Pixel 9 Pro je odomykanie tvárou ako z dôb dávno minulých. Máte slnečné okuliare? Smartfón neodomknete. Máte rúško v nemocnici? Taktiež nič. Neraz mi ale aj bez okuliarov či rúška telefón tvárová biometria aj tak neodomkla a chcela PIN kód alebo odtlačok prsta.

Toto je drobnosť, no radšej Google do Pixel 9 Pro nemal dať tvárovú biometriu vôbec, pretože je slabá. Minimálne voči konkurencii akou je iPhone. Nemusíme si nič nahovárať, iPhone je hlavná konkurencia pre Pixel. Ostatné značky nie. Google ešte aj tvar Pixelom 9 navrhol tak, aby vyzerali ako iPhone a tým viac zaujal potenciálnych zákazníkov hlavne na domácom, americkom trhu.

9.

Bez akcií

Posledná drobnosť na záver – nefungujúce akcie v Gestách. Google Pixel 9 Pro totiž podporuje spúšťanie vybranej akcie po poklepaní prstom na jeho zadnú časť. Výbroné! V teórii. V praxi nefunkčné. Na výber sú zaujímavé skratky, resp. akcie, ktoré by mali uľahčovať život používateľom. Zvoliť je možné dokonca aj otvorenie konkrétnej aplikácie zo zoznamu aplikácií. Nefungovalo ale nič. Nepomohla ani voľba „silnejšieho klepnutia“. Škoda.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.