Reklama

9 rýchlych tipov ako ušetriť na elektrine

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Situácia je vážna, ale nie neriešiteľná. Šikovní ľudia šetrili na elektrine vždy, tým ktorým to bolo ľahostajné, si začínajú uvedomovať výhody šetrenia až teraz, keď sa to týka ich ťažko zarobených peňazí. Pokračujeme v našom seriáli, tentokrát si ukážeme niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu ušetriť spotrebu elektrickej energie.

1. Vypínajte svetlá

Začnime jednoduchou radou, nesviete v prázdnych miestnostiach. Ono sa to nezdá, ale za rok sa takéto zbytočné svietenie nazbiera a podpíše na zvýšenom účte za elektrickú energiu. Samozrejme, závisí na tom, akú veľkú domácnosť máte. Veľmi dobrým pomocníkom môže byť využite smart home zariadení, napríklad smart zásuviek, smart vypínačov a pohybových čidiel. Vďaka nim sa bude svietiť len tam, kde ste a to automaticky, bez vášho zásahu.

Podobne sa správajte aj pri kúrení, kúrte len tam, kde sa zdržiavate a určite si zbytočne nevyhrievajte spálňu.

Pozrite si

Ako zistíte spotrebu elektriny rýchlo, lacno a presne?

2. Televízor

Ako často je u vás zapnutý televízor? Vtedy keď ho pozeráte, alebo slúži ako kulisa, ktorú nikto nepozerá, len občas sa pozretie na to, čo sa deje na obrazovke? Napríklad televízor Samsung QE55Q60A je v triede G pri HDR obsahu má spotrebu 113 kWh/1 000 h. Ak vás vyjde 1 kWh na 0,16 eur, tak za 1 000 hodín zaplatíte 20,34 eur. To je sú štyri mesiace, v prípade, že ho máte zapnutý 8 hodín denne, za rok je to potom takmer 80 eur. Ak by ste telku v našom príklade zapínali len vtedy, keď ju pozeráte, napríklad na 4 hodiny denne, ročná úspora predstavuje 40 eur.

Zdroj | Liebherr

3. Chladnička

Viete o tom, že chladnička má zbytočne veľkú spotrebu ak je prázdna? Chladiaci systém musí totiž chladiť väčšiu plochu, ako keď je naplnená do prasknutia. Podstatný vplyv na spotrebu má energetická trieda chladničky. Najmenšiu spotrebu (ale aj najvyššiu cenu) majú zariadenia označené štítokom A. Téme sme sa venovali v článku Kedy sa oplatí vymeniť chladničku?

4. Rýchlovarná kanvica

Naozaj rýchly tip ako ušetriť peniaze a váš čas je používanie rýchlovarnej kanvice. Aj tu poznáme dva typy používateľov. Prvý do nej naleje presne toľko vody, koľko potrebuje, aby zovrela. Druhý ju naplní doplna a čaká dlhé minúty, kým zovrie a zbytočnú vodu vyleje do umývadla. Určite to nie je ekonomické. Naopak, ekonomické je, ak horúcou vodu využijete napríklad pri varení, nemusíte používať chladnú z umývadla, ale vriacu z rýchlovarnej kanvice.

5. Umývačka riadu

Do umývačky riadu sa zmestí viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ak nechcete plytvať elektrinou a vodou, využívajte jej kapacitu naplno. Zapínajte ju vtedy, keď je plná a nezabudnite sa pohrať s rôznymi programami, určite tam nájdete aj Eco voľbu.

Pozrite si

Poznáte najväčších žrútov energie v domácnosti? Skúste si tipnúť prvých troch

6. Pranie

Pre pranie platí podobná zásada ako pri umývačke riadu. Perte keď je práčka plná a nepoužívajte zbytočne veľké teploty, veľakrát stačí 30-stupňový cyklus.

7. Sušička bielizne

Užitočný pomocník, avšak s veľkým apetítom. V letných mesiacoch ho pritom nemusíte používať vôbec, slnečné lúče okrem toho pomôžu s prírodnou dezinfekciou prádla.

8. Kúpeľňa

Veľký rozdiel v spotrebe je aj v prípade, ak dávate prednosť kúpeľu vo veni pred sprchovaním. Bohužiaľ, je to tak, vylihovanie vo vani je dnes luxus, ktorý vás dobehne vo vyúčtovaní teplej vody, a podľa spôsobu ohrevu vody aj v spotrebe elektrickej energie.

9. Pohotovostný režim

Večná téma – má nejaký zmysel vyťahovať spotrebiče zo zásuvky? Vtedy je dobré vedieť, akú spotrebu má v stand-by režime zapojené zariadenie, rozdiely môžu byť naozaj veľmi veľké. Vo všeobecnosti, nabíjačky na mobilné zariadenia nemá význám odpájať, veď ich používame na dennej báze. Iné je to v prípade elektroniky, ktorú využívame len sporadicky, napríklad televízor v hosťovskej, ktorý sa zapína len na Vianoce, ak je vedľa neho zapojená stará herná konzola, platí to isté. Pozor si dajte pri počítačoch a notebookoch, ktoré nevypínate aj dlhé týždne. pričom ich používate len príležitostne. Vypnúť!

Ak vás téma šetrenia elektrickej energie zaujíma, môžete si pozrieť naše ďalšie články, napríklad Solárne nabíjačky – aká drahá je elektrina zadarmo?, Ako ušetriť elektrinu v domácnosti? Posvieťte si na osvetlenie!, Tepelné čerpadlo: zdroj lacnej energie nie je len „klimatizácia naopak“, Viete, aký je rozdiel medzi fotovoltikou a solárnymi panelmi?, alebo Aká je návratnosť elektromobilu? Porovnali sme ŠKODA Enyaq iV a Kodiaq.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.