Reklama

9 inovácií roka 2021, ktoré nás v redakcii posadili do stoličky

Zdroj | Apple
TECHBOX
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

V roku 2021 svetové firmy priniesli aj svetové riešenia, ktoré aj nás v redakcii TECHBOX.sk posadili do stoličky. Každý z nás sme preto zosumarizovali to najzaujímavejšie, tie najväčšie inovácie, ktoré v roku 2021 uzreli svetlo sveta a dali dokopy aj pre nás samotných zaujímavý zoznam.

Každý z redaktorov si vybral aspoň jednu vec, ktorá ho tento rok prekvapila. Mohlo to byť čokoľvek, fyzický produkt, služba, ba dokonca aj iba prvotný nápad. Apple však tento rok vyhral. Až dvaja z nás si za inováciu vybrali najnovšie MacBooky a ich neuveriteľný výkon…

Michal Biznár

Prezentácia Matrix Awakens. Keď takto budú vyzerať hry budúcnosti, už sa neviem tej budúcnosti dočkať. Unreal Engine 5 v kombinácii s bohatým svetom Matrixu sprostredkovali hráčom po celom svete unikátny zážitok a asi najkrajšie grafické spracovanie herného sveta doteraz. Technologické demo ukázalo neuveriteľné grafické možnosti, kde sa stráca rozdiel medzi filmom a hrou.

Roman Calík

Exteriérová elektrická zásuvka V2L s napätím 230 V pre zariadenia s výkonom do 3,6 kW, ktorú nájdeme v nových modeloch Hyundai IONIQ 5 a Kia EV6. Výhodou tejto exteriérovej redukcie je možnosť využiť elektromobil nielen na nabíjanie iného elektromobilu, ale aj na zapojenie napríklad elektrickej kosačky, krovinorezu či na nabíjanie elektrických hračiek ako sú elektrické kolobežky, či dokonca elektrický bicykel. Jednoducho, využitie veľkokapacitnej batérie aj pre iné zariadenia v teréne pridáva elektromobilom nový rozmer.

Zdroj | Kia

Richard Pliešovský

Nové MacBooky Pro od Apple. Priniesli brutálny výkon, ktorý 99,99 % používateľov nevyužije ani o 10 rokov. Ďalšou veľkou inováciou sú ich 120 Hz displeje s mini-LED Liquid Retina XDR panelom.

Zdroj | Apple

Števo Porubský

CSC aj v profi segmente. Začalo to síce Sony pred mnohými rokmi, kedy do pomerne malého fotoaparátu vtesnali full-frame snímač. Po rokoch s niečím podobným prišli aj ďalší svetoví výrobcovia, no až tento rok sme sa dočkali takej zmeny, akú sme naposledy zažili pri prechode z analógu na digitál. To iba z jednoduchého dôvodu – CSC je už aj pre najnáročnejších profesionálov, a to nielen ako sekundárny prístroj. Tento rok prišli absolútne špičkové modely Canon EOS R3 a Nikon Z 9. Okrem toho na profi CSC robí už aj Olympus. Mimochodom, Sony stále valcuje konkurenciu svojimi full-frame delami, napríklad aj tohtoročným modelom Alpha 1.

Juraj Procházka

Z technologických vecí stojí určite za zmienku fungovanie Perseverance na Marse s vrtuľníčkom Ingenuity. Mal to byť pôvodne len demonštrátor, ktorý mal overiť, či by sa vôbec dalo v marsovskej atmosfére lietať a nakoniec svojimi prieskumnými letmi reálne pomáha pri plánovaní trasy roveru.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Michal Sobek

Ray-Ban Stories, Amazon Echo Frames, Oppo Smart Glass, Bose Frames, Xiaomi Smart Glass, TCL Thunderbird Smart Glasses. Nejde priamo o konkrétny produkt, ale o celý segment produktov – smart okuliarov. Je to niečo, čomu verím a čo môže byť aj pohodlnejšie ako smart hodinky. V tomto roku sa akoby s týmto segmentom roztrhlo vrece. Nádej do mňa dáva spoločnosť Apple, ktorá na niečom podobnom pracuje.

Zdroj | Amazon

Nové MacBooky Pro. Apple na jeseň predstavil nové MacBooky Pro, v ktorých zbytočne vrátil konektory, keďže už majitelia MacBookov majú nakúpené redukcie. Inováciou to považujem z hľadiska výkonu čipov M1 Pro a Max. Apple znova ukázal, že aktuálne nemá konkurenciu.

Zdroj | Apple

Stanislav Vinc

Spomedzi inovácií, ktoré mi dávajú zmysel, mi v pamäti utkvel najmä smartfón OPPO X 2021, ktorého prototyp som si mal možnosť koncom leta obzrieť a vyskúšať naživo. Na skladacie smartfóny sme si už vďaka Samsungu zvykli, no vidieť a cítiť, ako sa vám stlačením jediného tlačidla priamo pred očami v ruke premení 6,7“ smartfón na 7,4“ tablet je pre mňa stále poriadne sci-fi, ktoré je však vďaka ochote spoločnosti OPPO experimentovať realitou. Snáď budúci rok dorazí na trh aj jeho finálny model.

Jedna inovácia (z trošku iného súdka) ma prekvapila aj vo sfére služieb. Na mysli mám nečakajú otočku v postoji Apple k vlastnoručným opravám a nezávislým servisom. Prístup k originálnym dielom a návodom na opravu tak bude mať konečne  každý, od šikovných domácich kutilov až po nezávislé servisy v regiónoch, kde Apple nemá svoje vlastné autorizované servisné strediská.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.