Google dnes už pozná azda každý používateľ internetu na svete. V mnohých krajinách sa zo slova Google vytvorilo aj samotné sloveso – „googliť“, resp. „googlovať“. U nás ale v oficiálnom slovníku zatiaľ nie je. Pod googlením rozumieme ale jedinú vec – hľadanie informácií na internete. Ako ale vyhľadávať na Google tak, aby sme šetrili čas a nervy?
Správny čas
V súčasnosti je veľmi dôležité, za aký časový úsek niečo konkrétne hľadáte. Napríklad chcete vedieť čo sa udialo za poslednú dobu okolo aktuálnej nepríjemnej situácie? Kliknite na Nástroje v menu hneď pod vyhľadávacím okienkom. Otvorí sa nové menu a z neho si vyberiete položku Kedykoľvek. Tú jednoducho zmeníte na Posledná hodina a zobrazia sa vám najnovšie správy z vyhľadávanej oblasti.
Google však má už nejaký ten čas aj špeciálnu sekciu pre aktuálne spravodajstvo s názvom Správy. Tú nájdete hneď pod vyhľadávacím poľom. V prípade správ je možné radenie výsledkov dokonca od najnovších! To sa výrazne hodí hlavne počas situácií ako je tá súčasná.
Overte si hoaxy
Internet a špeciálne sociálne siete sú dnes plné hoaxov, teda výmyslov. Netreba preto veriť všetkému čo vidíte alebo počujete. Za všetky napríklad taký bezvýznamný a našťastie nikomu neubližujúci hoax – delfíny a vyčistená voda v Benátkach.
Naozaj ste uverili tomu, že v Benátkach budú plávať delfíny? A čo by tam robili? Najjednoduchší spôsob overovania takýchto fantastických správ je veľmi jednoduchý – zadať do Google napríklad práve tie nesutočne znejúce slová ako „delfín“ a „benátky“ a pridať slovíčko „hoax“.
Týmto slovom sa globálne označujú vymyslené správy, ktoré ľudia s veľkou láskou šíria na sociálnych sieťach či chatovacích aplikáciách. Tak sa dozviete, že delfíny v Benátkach sú hoaxom, výmyslom. A to dokonca aj na webe, ktorý pár dní predtým zverejnil s veľkou pompéznosťou pravý opak. Trvalo mu to „iba“ 4 dni, kým na to prišiel.
Skúsiť môžete aj prípadne anglické verzie týchto slov, keďže na Slovensko sa overenia hoaxov dostávajú o čosi pomalšie. A tak pred zdieľaním alebo posielaním takýchto zaručených správ budete múdrejší a neskončíte na posmech vašich známych či rodiny.
Používajte úvodzovky
Tento jednoduchý znak je pre vyhľadávanie veľmi podstatný. Úvodzovkami totiž poviete vyhľadávaču, že chcete hľadať iba konkrétnu vec. Napríklad si pamätáte časť skladby, úryvok z básne, časť názvu filmu či knihy, alebo výrok. Ak toto slovo, resp. časť vety zadáte bez úvodzoviek, vyhľadávač bude hľadať všetky možné kombinácie týchto slov. Ak však zadáte hľadané slovo či frázu, bude hľadať výlučne iba tú. Ako vidíte na obrázkoch nižšie, v prvom prípade Google našiel síce úryvok, v ktorom je daná fráza, ale až po zadaní frázy do úvodzoviek našiel presný výrok, v ktorom bola fráza použitá.
Nehľadajte čo nechcete
V súčasnosti je jednoznačne najhľadanejším slovom slovo corona, alebo korona, resp. koronavírus. Ak ale chcete nájsť niečo iné, čo obsahuje napríklad výraz corona, dnes prakticky nemáte šancu. Google ale vie aj to. Stačí za hľadané slovo napísať znamienko mínus a slovo, ktoré nemá obsahovať výsledok.
V tomto prípade napríklad corona -virus a Google vám ukáže všetky relevantné výsledky, ktoré neobsahujú slovo virus, ale slovo corona áno. Výsledkom je síce zväčša alkoholický nápoj, no fungovať to bude s akýmikoľvek výrazmi, ktoré chcete „očistiť“ od toho, čo nechcete hľadať.
Hľadanie konkrétnych súborov
Aj vás zaujíma aktuálna politická situácia? Tak možno by ste radi vedeli, čo všetko si objednali alebo podpísali naši politici za peniaze z našich daní. Nie každý pritom nutne pozná Centrálny register zmlúv. Preto stačí do vyhľadávania zadať čo by vás zaujímalo a pridať dôležitý dodatok – filetype:. Vďaka tomu budete schopní nájsť PDF súbory, ktoré obsahujú hľadané výrazy. Problém je však niekedy fakt, že také zmluvy sa často skenujú a tak strácajú schopnosť byť „prečítané“ botmi od Google a tak sa cez Google k nim nikdy nedostanete.
Okamžitý preklad
Google Prakladač pozná mnoho z používateľov internetu, no ak hľadáte jedno-dve slovíčka, ktoré chcete preložiť, je zbytočné otvárať prekladač a meniť nastavenia. Napríklad vám nevie napadnúť ako sa povie klamár a zlodej po anglicky? Stačí zadať „klamar a zlodej po anglicky“. Umelá inteligencia od Google je už dostatočne múdra na to, aby vedela, že myslíte preklad slov klamár a zlodej do anglického jazyka.
Prevody aj po slovensky
Možno často čítate informácie, v ktorých sa hovorí o amerických dolároch, švajčiarskych frankoch, čínskych juanoch alebo inej mene, ktorú si neviete v hlave len tak prepočítať do našej meny. Alebo vás ničia (aj u nás) veľkosti uhlopriečok displejov v palcoch, prípadne vidíte vzdialenosť v míľach. Všetko toto vie Google preložiť v sekunde.
Stačí napríklad napísať 1999 CNY to EUR a máte sumu za čínsky výrobok v eurách. Alebo 6,9 inch to cm a dozviete sa, koľko centimetrov je 6,9 palca. Keďže Google funguje na umelej inteligencii, nie je dokonca nutné zadávať 6,9 inch, ale stačí 6,9″ a Google rozpozná, že ide o palce, hoci použijete aj slovenské úvodzovky. Aby toho nebolo málo, nemusíte si ani pamätať skratky mien. Koľko je 1 999 CNY sa dozviete aj po vyhľadaní frázy „1 999 juanov na euro“. Rovnako tak platí aj „6,9 palca na cm“.
Konkrétne weby
Možno ste si aj vy všimli, že veľká väčšina webov (vrátane toho nášho) má problematické vyhľadávanie priamo na stránke. Dôvodov je niekoľko a nebudeme ich zbytočne rozoberať, no je dobre vedieť, že Google vie prehľadávať konkrétne stránky v priebehu sekúnd a navyše aj s veľmi relevantnými výsledkami.
Napríklad hľadáte články o novinkách od Electroluxu na našom webe. Stačí, keď do vyhľadávania zadáte: electrolux site:techbox.dennikn.sk. Dôležitý je teda názov domény za čarovným slovíčkom „site:“. V tomto prípade ešte nefunguje slovenčina a tak nie je možné nahradiť slovo „site“ napríklad „stránkou“. Funguje však už vyššie spomínané radenie podľa správ, takže všetky novinky napríklad od Electroluxu nájdete na našom webe aj v súhrne správ.