Na dovolenku v zahraničí to v dohľadnej dobe zatiaľ nevyzerá, no počasie vonku už začína prijať aspoň kratším výletom do okolia. Či už sa vyberiete na rodinný piknik, pešiu turistiku alebo cyklotúru, máme pre vás 8 aplikácií, ktoré sa vám budú pri tomto oddychu od domácej karantény určite hodiť.
Mapy.cz
Synonymom pre mobilné mapy sú je mnohých mobilná aplikácia Mapy Google, no ak sa neplánujete pohybovať primárne po cestách, mimo nich vám vďaka detailným turistickým mapám poslúži aplikácia Mapy.cz. Vďaka funkcii Moje Mapy, ktorá sa postará o plánovanie a synchronizáciu výletov medzi zariadeniami, sa môžete pripraviť na akúkoľvek cestu do prírody bok po boku možnosti stiahnuť si vopred všetky mapové podklady priamo do zariadenia, aby ste ich mali v plných detailoch po ruke aj bez pripojenia k internetu.
Stiahnuť aplikáciu
Ventusky
Súčasťou plánovania výletu do prírody samozrejme musí byť aj sledovanie predpovedí počasia. Ak sa však chystáte na miesta mimo väčších miest a obcí, bežná predpoveď vám nemusí dať presný obraz o tom, aké počasie vás na výlete skutočne zastihne. Lepšou voľbou je preto pohľad na satelitné snímky a grafické modely s mapovými podkladmi, na ktorých môžete presnejšie vidieť, či vás náhodou na lúke či v lese nezastihne dážď. V takýchto zobrazeniach predpovede počasia patrí medzi špičku nepochybne aplikácia Ventusky.
Stiahnuť aplikáciu
Strava: Run, Ride, Swim
Pravidlo moderného človeka hovorí, že čo si neodfotíš, to akoby sa nestalo. To isté môžeme povedať aj o výletoch a športových výkonoch, s ktorých zaznamenaním vám pomôže populárna aplikácia Strava. Táto aplikácia slúži najmä na zaznamenávanie prejdenej trasy, či už sa idete prechádzať, behať, bicyklovať alebo dokonca aj plávať. Rozumie si aj s fitness náramkami a smart hodinkami a ak jej to dovolíte, o vaše športové a turistické úspechy sa podelí s vašimi priateľmi, ak samozrejme aplikáciu Strava používajú tiež.
Stiahnuť aplikáciu
Relive: Run, Ride, Hike & more
Pokiaľ vám viac ako o konkrétne štatistiky o vašom tempe, etapách alebo tepe počas výletov a cyklovýletov ide skôr o vytváranie spomienok, do prírody so sebou určite vezmite aj appku Relive. Spojením záznamu o prejdenej trase s fotografiami, ktoré si počas výletu vytvoríte, vám v aplikácii Relive vznikne perfektný zostrih celého vášho výletu, ktorý môžete okamžite zdieľať s vašou rodinou a priateľmi na sociálnych sieťach.
Stiahnuť aplikáciu
Bikemap – Cycling Map & GPS
Ak sa chystáte na cyklovýlet, hodiť sa vám môže aplikácia Bikemap. Primárne ide o aplikáciu s mapami cyklistických trás, no použiť ju môžete aj ako plánovač trás, navigáciu a nástroj na zaznamenávanie prejdenej trasy. Ak si zakúpite prémiové predplatné, aplikácia vám k tomu ponúkne aj pokročilé cyklistické mapy, ukážky 3D trás a funkciu detekcie pádu, čím vás ochráni aj v prípade, že sa na cyklovýlet vyberiete sami.
Stiahnuť aplikáciu
Geocaching
Komunitný projekt Geocaching je starší ako samotné smartfóny, no vďaka jednoduchšej prístupnosti pomocou mobilných aplikácií získava aj v tomto období stále nových fanúšikov. Hľadanie skrytých objektov pomocou GPS súradníc a následné víťazoslávne zapísanie sa do tzv. logbooku, dokáže ozvláštniť aj tú najobyčajnejšiu prechádzku v prírode. Zároveň ide o skvelý spôsob, akým môžete aj vo vašom okolí spoznať nové miesta, na ktoré ste doteraz nikdy nezablúdili.
Stiahnuť aplikáciu
PeakVisor – 3D Maps & Peaks Identification
Aplikácia PeakVisor vám pomocou rozšírenej reality umožní zorientovať sa v akýchkoľvek kopcoch a horách, ktoré vás na výlete do prírody obklopujú. Smartfón stačí namieriť na horizont a na jeho obrazovke uvidíte názvy a výšku všetkých pohorí, ktoré máte práve v hľadáčiku. Okolie môžete taktiež detailne preskúmať pomocou 3D máp, ktoré si budete vedieť zobraziť aj bez pripojenia k internetu.
Stiahnuť aplikáciu
Mapy Google
Vo výbere aplikácií už samozrejme viacero aplikácií s mapami máme, no aplikácia Mapy Google je v tomto výbere z iného dôvodu. Pri výletoch do prírody, ale aj mimo nej, vám ju odporúčame použiť ako nástroj na zdieľanie vašej aktuálnej polohy s vašimi blízkymi. Mapy Google má totiž v telefóne takmer každý bez ohľadu na to, či ide o Android alebo iOS. Ak nechcete, zdieľať ju samozrejme nemusíte natrvalo, pred výletom si stačí v aplikácii nastaviť približný časový limit a vybrať ľudí, ktorí by mali o vašej aktuálnej polohe do uplynutia nastaveného limitu vedieť. Neustále sledovanie vašej polohy sa samozrejme môže podpísať pod výdrž batérie, preto si na výlet so sebou nezabudnite pribaliť aj powerbanku.