Ženy, dnes je váš medzinárodný deň, a keďže viac ako 40% zo všetkých čitateľov tvoríte práve vy, dovoľte nám vzdať hold a úctu aj krátkym prehľadom žien, ktoré zmenili svet moderných technológií. Muži, pozorne si tento zoznam pozrite, väčšina z vás ostane určite prekvapených, čo všetko za sebou majú mnohokrát a neprávom podceňované ženy.
Hoci žien v technologickom svete je už dnes našťastie neúrekom, tento svet akosi patrí odjakživa mužom. A to patri dlhé roky. Ak ste nevideli film Hidden Figures (Skryté čísla), odporúčam si ho pozrieť. Ešte viac však odporúčam si pozrieť zoznam siedmich žien, ktoré zmenili svet technológií. Aby to však neostalo iba pri jednom dni v roku, od dnes budeme na pravidelnej báze písať o ženách, ktoré zmenili svet, hlavne ten technologický.
Ada Lovelace
Matematička, dcéra slávneho spisovateľa Lorda G.G. Byrona, no zároveň prvá žena, ktorá programovala. Zomrela veľmi mladá, v roku 1852 ako 36-ročná po pustení žilou, no aj tak stihla detailne popísať fungovanie náročného analytického stroja od Charlsa Babbageho. Ktovie čo by dokázala, keby žila o pár desiatok rokov dlhšie.
Grace Hopper
Dvojhviezdičková admirálka amerického námorníctva vyštudovala matematiku s PhD na Yale. Počas druhej svetovej vojny sa stala programátorkou počítača Hardvard Mark I. V 1947 ako prvá na svete objavila tzv. bug. O dva roky neskôr sa pridala k tímu, ktorý vyvinul počítač UNIVAC I. Neskôr napísala vlastný programovací jazyk. Zomrela ako 85-ročná v roku 1992.
Hedy Lamarr
Americká herečka s rakúskymi koreňmi sa vo svete preslávila nie len tým, že hrala v prvej nahej scéne strieborného plátna, ale aj ako vynálezkyňa. Za jej prínos sa považuje vynájdenie základu bezdrôtových sietí. Spolu s Georgom Anheilom si nechali patentovať technológiu FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum), ktorú dnes využívame v mobilnej komunikácii, Wi-Fi či GPS. O Hedy Lamarr sa už točí aj krátky seriál s Gal Gadot v hlavnej úlohe.
Radia Perlman
Americká vedkyňa a vývojárka z MIT, ktorá je považovaná za matku internetu. Vynašla totiž protokol STP (Spanning-tree Protocol), bez ktorého by nefungoval internet ako ho poznáme dnes. Svet technológií jej rovnako vďačí za viacero ďalších vynálezov v oblasti sietí. Hovorí sa až o 100 sieťových vynálezoch. Aktuálne pracuje pre Dell EMC.
Elizabeth Feinler
Americká informačná vedkyňa, ktorej vďačíme za internet samotný. Feinler pracovala v (a od 1972 bola i riaditeľkou) Network Information Systems Center Stanford Reasearch Institute, ktorý pracoval na ARPANETe (Advanced Research Projects Agency Network).
Adele Goldberg
Programátorka a vedkyňa, ktorá stojí za programovacím jazykom Smaltalk-80 od Xeroxu (PARC). Práve ten sa stal základom pre grafické rozhranie počítačov Apple. Dnes ho poznáme ako GUI (Graphical User Interfaces), teda grafické rozhranie.
Mary Wilkes
Vraj prvá používateľka domáceho počítača. V skutočnosti bola vyštudovanou filozofkou, ktorá pracovala v MIT Lincoln Laboratory na viacerých projektoch pre IBM, ale aj na počítači LINC (Laboratory INstrument Computer), ktorý je považovaný za predchodcu PC. Mary Wilkes na ňom pracovala doma ako prvá na svete. Pre jeho druhú verziu (TX-2) navrhla konzolu, ale aj návod na obsluhu.