Reklama

7 výrobcov áut, ktorí písali históriu a už neexistujú

Zdroj | Jason Leung/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Jason Leung/Unsplash
Zdroj | Jason Leung/Unsplash

Svet automobiliek je komplikovaný a mení sa. Niektoré značky zanikajú, iné sa zlučujú a fúzujú, preto dnes nie je nič divné, že svetoznámy výrobca zmizol z trhu.

Aj na Slovensku je známy napríklad Saab. V Amerike bol legendárny Pontiac, Packard či DeLorean, ktorý preslávil film Back to the Future. Pozrite si zoznam najznámejších výrobcov, ktorí napriek svojej sláve už neexistujú.

1.

DeLorean

Obsah pokračuje pod reklamou

John DeLorean sa preslávil (okrem iného) aj tým, že navrhol pozoruhodné GTO. S využitím základného kapitálu od hollywoodskych hviezd a britskej vlády vybudoval DeLorean fabriku v Severnom Írsku na výrobu DMC-12. Prvé kusy trpeli zlou kvalitou – ich jazdné vlastnosti a dizajn sa v USA stretli so zmiešaným nadšením.

Spoločnosť DeLorean Motor Company, nesmrteľná vďaka trilógii Návrat do budúcnosti, existovala len krátky čas na konci 70. a 80. rokov 20. storočia. Spoločnosť vyhlásila bankrot v roku 1982. DeLoreanov sa vyrobilo len 9 000 kusov. V máji sa predstavila  limitovaná, plne elektrická verzia DeLorean Alpha 5.

Zdroj | LEGO

Na svoje si prídu aj milovníci LEGA, ktoré minulý rok uviedlo na trh stavebnicu inšpirovanú trilógiou filmov Návrat do budúcnosti. Poskladať si môžete DeLorean DMC-12 až v troch verziách, pričom nechýbajú ani minifigúrky Doca (Doktor Emmett Brown) a Martyho McFlya.

2.

Hummer

Prvotné prototypy vojenského Humvee dodala americkej armáde AM General v roku 1982. Automobilová značka Hummer prvýkrát debutovala v roku 1992, keď jej materská spoločnosť AM General začala vyrábať masovú verziu Humvee, vojenského SUV. Prvý kontrakt na ich výrobu mal hodnotu 1,2 miliardy dolárov. GM kúpil linku od AM General v roku 1999 a začal ich stavať a distribuovať po celom svete. Avšak kvôli extrémne vysokej spotrebe a nízkej bezpečnosti spolu so slabými predajmi bol Hummer odstavený.

Dizajn vozidla si získal fanúšikov celebrít, spopularizoval ho Arnold Schwarzenegger. V roku 1999 spoločnosť predala práva na názov General Motors. GM však túto linku prerušilo v roku 2009, v tom istom roku, keď spoločnosť vyhlásila bankrot. Hammer si však žije svojim životom, ako inak – v modernom prevedení s elektrickým pohonom a pod licenciou GM.




3.

Oldsmobile

Oldsmobile patril medzi najstaršiu automobilovú značku na svete. Spoločnosť Olds Motor Vehicle Co. prvýkrát začala vyrábať autá v roku 1897. V roku 1908 ju odkúpil a prevzal General Motors. Napriek tradícií a zvučnému menu sa predajom nedarilo, GM ukončil výrobu vozidiel série Oldsmobile v roku 2004.

Pozrite si

7 najdrahších klasických zberateľských vozidiel na svete predaných v aukcii

4.

Rover

Určite poznáte najslávnejšie auto spoločnosti Rover Company, Land Rover. Spoločnosť bola založená v roku 1878 a začala vyrábať terénne vozidlo od roku 1948, kým sa nestalo vlastnou značkou. Rover zatvoril svoje brány v roku 1967 po zlúčení s Leyland, značka však fungovala ďalej. V rokoch 1994 až 2000 bola súčasťou BMW, od roku 2000 bola súčasťou MG Rover Group. V apríli 2005 bola kvôli krachu firmy zastavená výroba vozidiel. Odkedy Rover skončil s produkciou, jej duševné vlastníctvo vlastní automobilka Jaguar Land Rover.

Obsah pokračuje pod reklamou
https://youtu.be/HK4LmsMBu58
5.

Saab

Švédska značka luxusných áut Saab (Svenska Aeroplan Aktiebolaget) bola prvýkrát predstavená svetu v roku 1945. V skutočnosti Saab začal svoj život v roku 1937 vo švédskom Trollhättane ako výrobca lietadiel pre švédske letectvo, práve keď sa Európa pripravovala na 2. svetovú vojnu.

Počas svojej existencie mala automobilka viacero majiteľov. V roku 1990 odkúpil Saab General Motors, ktorý sa pokúsil oživiť značku auta. V roku 2008 GM požiadal o štátnu pomoc pre Saab švédsku vládu, tá ju však odmietla. Saab nakoniec vyhlásil v roku 2009 bankrot.

Zdroj | SAAB
6.

Tatra

Krachom sa nevyhli, samozrejme, ani naše automobilky. Okrem nedávneho ukončenia činnosti AeroMobilu, sa smutnému koncu nevyhla ani legendárna Tatra. Tá vyrábala pozoruhodné priestranné limuzíny Tatra 603 a neskôr modernizovanú Tatra 613. Vozidlá boli vyvinuté v Česko-Slovensku ako reprezentačné vodidlá, v ktorých sa prevážali komunistickí funkcionári, členovia vlád, ale i prezidenti.

Automobily sa vyrábali ručne v Příbori (Česko), bežným motoristom neboli dostupné. Výroba osobných automobilov Tatra Kopřivnice bola ukončená v roku 1999, automobilka pritom vznikla v roku 1850, išlo o tretiu najstaršiu fabriku, ktorá sériovo vyrábala osobné automobily (v roku 1897) na svete. Na Slovensku sa od 50. rokov minulého storočia nachádzal závod Tatry v Bánovciach nad Bebravou, ten skončil s výrobou v 90. rokoch.

7.

Willys

Spoločnosť Willys-Overland Company sa zaslúžila o výrobu úplne prvých Jeepov. Willys vznikol v roku 1908, vyrábal osobné vozidlá pred uzavretím vládneho kontraktu na výrobu vojenských vozidiel pre druhú svetovú vojnu. Tieto vozidlá sa stali známe a dali svetu univerzálne označenie terénneho vozidla ako džíp.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.