Facebook je ekologická katastrofa, ktorá zarába na tom, že likviduje súkromie a dusí ľudskú dušu, povedal Eben Moglen minulý rok v Berlíne. To, že až tak veľmi nepreháňal, potvrdzujú vedecké štúdie prestížnych svetových univerzít, ktoré skúmali, ako veľmi na nás sociálna sieť vplýva. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je podľa vedcov zmazanie Facebook účtu jednou z najlepších vecí, ktorú pre seba môžete urobiť.
1. Budete slobodní
Tím nórskych vedcov z University of Bergen prišiel na to, čo sme všetci tušili a síce, že je možné stať sa závislým na Facebooku úplne rovnako, ako sú oldschooloví feťáci závislí na piku alebo alkoholici na chlaste. Z výsledkov nórskej štúdie okrem iného vyplýva aj to, že Facebook závislosť sa častejšie vyskytuje u mladších, než u starších užívateľov a ženy sú omnoho nachýlnejšie stať sa závislými, než muži.
Nóri pri svojom výskume stanovili týchto 6 základných varovných znakov, podľa ktorých sa dá zistiť, ako veľmi v tom lietate:
– často myslíte na Facebook alebo plánujete, kedy ho znova čeknete,
– máte nutkanie používať Facebook stále viac,
– facebookujete, aby ste zabudli na osobné problémy,
– máte už za sebou neúspešný pokus skončiť s Facebookom,
– keď nemôžete Facebook používať, tak ste nesvoji,
– čas strávený na Facebooku má negatívny dopad na vašu prácu/štúdium.
Ak ste sa vo vyššie uvedenom našli a vravíte si, že na tom predsa nič hrozné nie je, tak si skúste slovo Facebook zameniť za slovo Borovička a dostanete ukážkový profil alkoholika. Najvyšší čas zmazať Facebook účet skôr, než sa z vás stanú úplné trosky.
Cecilie Schou Andreassen nie je modelka z fotobanky, ale doktorka psychológie,
ktorá „Facebook Addiciton“ výskum viedla. Ak by ste sa jej chceli zveriť
so svojimi psychickými problémami, tu je kontakt.
foto:Ole@fotogruppen.no
K podobným výsledkom, ako Nóri, dospeli aj vedci z University of Chicago, ktorí zistili, že odolať túžbe čeknúť Facebook (alebo Twitter) je ťažšie, než odolať cigarete, poháriku, spánku a niektorí ľudia dokonca skôr dokážu odolať sexu, ako túžbe pozrieť sa na Facebook.
2. Budete spokojnejší
Najväčšia švédska štúdia zameraná na Facebook od University of Gothenburg odhalila, že užívatelia, ktorí trávia na Facebooku veľa času, sú menej spokojní so svojimi životmi. Tento jav sa týkal viac žien, ako mužov, podľa švédskych vedcov je to pravdepodobne tým, že kým ženy majú tendenciu venovať sa na sociálnej sieti viac svojim túžbam a citom, tak muži trávia viac času provokovaním ostatných, čo je väčšia sranda.
3. Neprídete o frajerku/manželku
Čím viac sú ľudia zavesení na Facebooku, tým častejšie ho využívajú na sledovanie svojho partnera a jeho správanie sa na sociálnej sieti posudzujú prísnejšie, čo vedie k žiarlivostným scénam. Toto sme vedeli aj bez vedcov. No Russel Clayton, doktorand z University of Missouri vo svojom výskume prišiel na to, že nadmerne aktívny Facebook človek udržiava na sociálnej sieti aktívnejšie kontakty aj so svojimi bývalými, čo často vedie k emocionálnemu, prípadne aj fyzickému podvádzaniu. Toto riziko platí podľa Russelovho výskumu predovšetkým pre páry, ktoré sú vo vzťahu menej ako tri roky.
Podľa prieskumu britského webu divorce-online.co.uk sa v roku 2011 slovo Facebook objavovalo v jednej tretine rozvodových konaní, či už ako priamy dôvod, alebo ako jeden z impulzov. Je vám toto treba? Bez Facebooku sa v pokoji dožijete aj zlatej svadby.
Ak sa náhodou rozídete aj bez pričinenia Facebooku, tak tu aspoň milá inšpirácia
ako sa pomstiť tomu druhému. foto: signpictures.net
4. Budete vzorom
Vedci z Princetonu predpovedajú, že do roku 2017 stratí Facebook až 80% svojich užívateľov. Vychádzajú pri tom z epidemiologického modelu, kedy nárast počtu užívateľov Facebooku prirovnávajú k infekčným ochoreniam. Tak ako voči niektorým z nich, aj voči atraktivite Facebooku sa ľudstvo pomaly stáva imúnnym. Podľa tejto teórie nebude za pár rokov na Facebooku nikto z vašich kamošov. Máte teda jedinečnú šancu byť aspoň raz trendsetterom a ušetriť tak sebe aj ostatným pár zabitých rokov na sociálnej sieti, ktorá vlastne už začala skapínať.
Aj tento lunapark v meste Pripyat bol kedysi ako Facebook – kopec ľudí a plno srandy, potom
sa ale niečo pokazilo… foto: Martin Munneke
5. Nestratíte sebakontrolu
Tak ako sa vždy nájde niekto, komu môžete na Facebooku závidieť jeho auto, dom, dovolenku či frajerku, tak sa tam logicky nájdu protiklady, ktoré nám zdvihnú sebavedomie. Vedci z University of Pittsburgh a Columbia Business School spolu zistili, že takéto zdvíhanie sebavedomia Facebookom má priamy súvis so stratou sebakontroly či už v online alebo offline svete. To sa najčastejšie prejavuje zvýšením hmotnosti a nárastom dlhov. Inak povedané, čím dlhšie zostanete na Facebooku, tým je väčšia šanca, že stlstnete a zadĺžite sa. Ako vraví múdry obrázok s múdrym vtákom, sebakontrola je jediná cesta, ako prežiť v tomto svete plnom hlupákov.
6. Zachránite si zvyšky súkromia
Neriešme, čo všetko o vás vie Facebook a s kým sa o tieto informácie delí. Zaujímavejšie je, aké detaily z vášho súkromia môže zistiť v podstate ktokoľvek sofistikovanou analýzou správania sa na sociálnej sieti. Spoločný výskum Cambridge´s Psychometric Centre a Microsoft Research Cambridge odhalil možnosť prekvapivo presne určiť rasu, vek, výšku IQ, sexualitu či používanie návykových látok iba na základe automatizovanej analýzy toho, čo preverovaná osoba lajkuje na Facebooku. Vedci touto metódou dokázali s 88% úspešnosťou nájsť užívateľov mužského pohlavia, na 85% presne vedia rozoznať republikána od demokrata a na slušných 73% vedia odhadnúť, v akom stave je váš vzťah.
Vedci by určite dokázali len podľa analýzy vášho Facebooku určiť tú,
s ktorou si budete najviac rozumieť. foto: MarkScott AustinTX
7. Nezasviníte si smartfón zbytočnými appkami
Na záver jeden nevedecký argumnet, opiera sa však o názor armády Apple užívateľov, čo je v tomto prípade možno viac ako vedecká štúdia. Ak chcete naplno využívať Facebook v mobile/tablete, tak najnovšie na to potrebujete okrem primárnej aplikácie aj ďalšiu, do ktrorej géniovia zo Sil Valley presťahovali facebookovský chat. Toto rozdelenie ľudí tak nasralo, že síce je Facebook Messenger aktuálne najsťahovanejšou appkou na iTunes, no z viac ako 20 tisíc užívateľských recenzií (12.augusta 2014) má len jedinú hviezdičku. Okrem potreby mať pre komunikáciu na Facebooku nainštalované dve samostatné appky užívateľom vadí aj to, že Messenger dáva nadštandardne zabrať batérii a ani s bezpečnosťou to vraj nie je bohviečo, hoci tu sa Facebook snaží vysvetliť, načo potrebuje Messenger prístup k toľkým užívateľským dátam.
Mohlo by vás zaujímať:
Zúfalí Američania volali políciu, lebo padol Facebook >>