Reklama

7 tipov na YouTube kanály, ktoré vás naučia viac ako si myslíte

Zdroj | Kurzgesagt
Stanislav Vinc
Zdroj | Kurzgesagt
Zdroj | Kurzgesagt

Ak si myslíte, že sledovanie YouTube videí je slušná strata času, súhlasíme s vami, ale iba za predpokladu, že si vyberiete nesprávne kanály. Dnes vám totiž ukážeme, že na YouTube sa môžete naučiť obrovské množstvo vecí aj z oblastí, o ktoré ste sa možno doteraz ani nezaujímali.

Vybrali sme pre vás 7 kanálov, ktoré sa venujú vede, technológiám, inžinierstvu či politike formou, ktorá dokáže zaujať rôzne vekové kategórie a ľudí s rôznymi záujmami.

Všetky videá z nášho zoznamu sú tvorené v anglickom jazyku, čím sa však určite nemusíte nechať odradiť. Ak neovládate angličtinu, postačí si pri videách kliknúť na ikonu ozubeného kolieska, zvoliť si možnosť Titulky, Automaticky preložiť a následne si vybrať slovenčinu. Ide síce o strojový preklad, no kontext videa vďaka nemu určite pochopíte.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Kurzgesagt – In a Nutshell

Kreslené videá so zábavnými postavičkami? Nenechajte sa zmiasť, YouTube kanál so zvláštnym názvom Kurzgesagt, vás vtiahne do náročných tém hravou formou, vďaka ktorej v priebehu niekoľkých minút pochopíte aj tie najnáročnejšie koncepty z oblasti vesmíru, fyziky, biológie či filozofie.

Za týmto YouTube kanálom s dnes už viac ako 21 miliónmi odberateľov, stojí tím animátorov, dizajnérov a vedeckých poradcov. Ich videá tak kombinujú reálne fakty s humorom a peknou grafikou, vďaka čomu ich videá zaujmú rovnako deti, ako aj dospelých. Kanál vznikol pred desiatimi rokmi a dnes už má na konte 190 videí, z ktorých snáď každé stojí za pozretie.

2.

SmarterEveryDay

SmarterEveryDay je ďalší populárny náučný kanál na YouTube, ktorý sa snaží priblížiť fascinujúce vedecké objavy i bežné každodenné javy masovému publiku. Kanál založil v roku 2007 bývalý letecký inžinier Destin Sandlin, ktorý sa snaží priblížiť vedu a techniku zábavnou a prístupnou formou a dnes mu už s obsahom jeho videí dokonca pomáhajú aj jeho deti.

Destin sa vo svojich videách zameriava najmä na oblasti fyziky, inžinierstva a prírodných vied, no vďaka vlogovej forme jeho videí sa z nich určite dozviete viac aj z iných oblastí, o ktoré ste sa doposiaľ možno ani nezaujímali. SmarterEveryDay tak rovnako ako Kurzgesagt dokazuje, že veda môže byť nielen poučná, ale aj veľmi zábavná.

3.

Veritasium

Sme naozaj radi, že sa inžinieri a vedci púšťajú do tvorby videí, inak by sme tu nemali viacero kanálov z nášho zoznamu. Taký je aj prípad YouTube kanálu Veritasium, ktorý založil v roku 2011 austrálsky fyzik a vedec Derek Muller. Dnes má na konte už viac ako 14 miliónov odberateľov a takmer 400 videí.

Derek sa vo svojich videách zameriava na rôzne fyzikálne javy, ktoré zväčša predvádza priamo na experimentoch. Za dvanásť rokov sa jeho videá posunuli od amatérskych vlogov k produkcii, za akú by sa nemuseli hanbiť ani veľké televízie. Určite vám však odporúčame preliezť aj jeho staršie a kratšie videá, kde pokojne môžete začať od tých najpopulárnejších.

4.

Tom Scott

Svet je neuveriteľne pestré miesto, nielen čo sa týka rôznorodosti kultúr, ľudí, fauny a flóry, ale aj ľudských vynálezov, stavieb, konceptov a dômyselných riešení, s ktorými sa možno stretávate každý deň, no nikdy ste sa nad ich fungovaním poriadne nezamysleli. Britský YouTuber a bývalý programátor Tom Scott áno a na to, aby vám ich ukázal a podrobne vysvetlil, je ochotný precestovať doslova celý svet.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tom sa vo svojich videách venuje širokému spektru rôznych tém od histórie cez vedu a technológie až po lingvistiku, ktorú sám študoval. Niekedy vám odhalí fascinujúci fyzikálny jav, inokedy zas stavebný unikát, ktorý máme tu hneď „za rohom“ v českom Zlíne a možno ste o ňom ani netušili:

5.

Česká televize

Česká televize? Ale áno a to vďaka jej pomerne novému a veľmi vydarenému YouTube seriálu s názvom What the Fact?. Koho kedy nezaujímalo, ako fungujú krvné skupiny, prečo je nebo modré a prečo má deň práve 24 hodín? Nuž, po odpoveď nemusíte ísť ďaleko, práve toto sú nadpisy troch najnovších videí, ktoré Česká televize na svojom YouTube vyprodukovala.

Videá majú jednoduchú, no zároveň veľmi peknú a originálnu formu, v ktorej vysvetľujúci komentár sprevádzajú ilustrácie kreslené fixkami na papier. Vďaka tejto forme a nanajvýš 5-minútovej dĺžke videí, takýmto spôsobom absorbujete z produkcie ČT obrovské množstvo zaujímavých informácií, ani sa nenazdáte. Seriál What the Fact? má zatiaľ 29 dielov, no veľmi rýchlo sa rozrastá a tak vám odporúčame dať si na tento kanál určite odber.

6.

The Infographics Show

Pokiaľ vás viac ako veda zaujíma skôr história či politika, na svoje si prídete na YouTube kanáli The Infographics Show. Vizuál videí nemá ďaleko od tvorby Kurzgesagt, no témami ich videí sú často historické, ale aj aktuálne politické udalosti, pomedzi ktoré v ich knižnici nájdete aj rozbor hypotetických scenárov budúcnosti a možný vývoj alternatívnej histórie.

Za kanálom stojí slovinsko-americký dizajnér Andrej Preston, ktorý od založenia kanálu v roku 2011 vyprodukoval už neuveriteľných 4,3 tisíc videí a získal si tým viac ako 13 miliónov odberateľov. Nové videá na kanál pribúdajú každý deň a niekedy aj viackrát do dňa, takže o zábavu a zaujímavé informácie určite nebudete mať na dlhú dobu núdzu.

7.

Real Engineering

Rozhodne najmenší YouTube kanál z nášho zoznamu, ktorý má však podla mňa tú najväčšiu slávu ešte pred sebou. Názvom Real Engineering sa netreba nechať odradiť, nejde o žiaden obsah určený iba pre študovaných inžinierov, práve naopak.

Brian James McManus, ktorý za týmto kanálom stojí, sa vždy snaží zložité témy podať veľmi zrozumiteľne a darí sa mu to. Zároveň sa však zaoberá aj aktuálnymi celospoločenskými témami, na ktoré sa zvykne pozerať z iného uhla. Pri jadrovej energii tak dokáže riešiť ich ekonomickú stránku, počas pandémie zas fungovanie pľúcnych ventilátorov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.