Internet je vymoženosťou, bez ktorej si dnes nedokážeme predstaviť deň. Používame ho na zábavu a aby sme zostali v spojení so vzdialenými blízkymi. V posledných mesiacoch ho denne využívame aj na prácu a na štúdium. Aby tieto činnosti neboli utrpením, malo by byť pripojenie čo najrýchlejšie. Dáme vám pár tipov, s ktorými si domáci internet zrýchlite aj sami.
Vyberte si vhodný spôsob pripojenia a balík služieb
V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ktorými si môžete nechať zaviesť internet. Najbežnejšie je DSL, ktoré využíva telefónnu sieť, a optický internet. Práve ten sa momentálne považuje za najrýchlejší a najstabilnejší. V ponuke ho má niekoľko operátorov po celom Slovensku.
Aby ste jeho potenciál využili naplno, odporúčame si pre internet na doma zvoliť vhodný balík služieb. Taký, ktorého dátový objem aj rýchlosť zodpovedá tomu, na čo budete internet využívať.
Spojte router a počítač káblom
Pripojiť sa na internet prostredníctvom wifi je oveľa pohodlnejšie. Môžete sa s laptopom voľne hýbať a presúvať, neobmedzujú vás žiadne káble. No hoci je dnešné wifi oveľa stabilnejšie než v minulosti, stále získate vyššiu rýchlosť a stabilitu, ak sa pripojíte cez sieťový kábel.
„Zosilnite“ wifi signál
Častým dôvodom pomalého pripojenia je slabý signál. Čím ďalej od routra sa nachádzate, tým je signál slabší a internet pomalší. Dokonca ho ani „nechytíte“ všade.
Aby ste sa tomu vyhli, umiestnite router do centra domu a do voľného priestoru. Nemali by ho blokovať steny, skrinka a ani pri ňom byť rušivá elektronika. Pri väčších a poschodových domoch pomôže prídavné zariadenie, najvhodnejšie je ho s hlavným routrom prepojiť káblom.
Použiť môžete aj wifi extender, ktorý rozšíri signál bez použitia kábla, tým, že sa sám pripojí na originálny router. V tomto prípade stavte na kvalitné zariadenie. Často sa totiž stane, že extender signál síce zlepší, ale kvalitu pripojenia zníži.
Vyberte si vhodnú dostupnú techniku
Aby ste maximálne využili potenciál svojho pripojenia, musíte ho „spárovať“ s vhodným zariadením. Už to nie sú staršie routre s 2,4 GHz pásmom, ktorých signál je ľahšie rozrušiteľný a majú limitovanú prenosovú rýchlosť. Lepšie je staviť na router s 5 GHz pásmom. Len sa uistite, že je podporovaný vaším starším zariadením.
Zabezpečte si sieť
S internetom je to ako s koláčom. S čím viac ľuďmi sa delíte, tým menej vám ostane. Jednoducho povedané, čím viac zariadení internet používa, tým je pomalší. Stačí preto, že ho zdieľate s ľuďmi, ktorí s vami žijú v domácnosti. Nenechávajte na vašej sieti „parazitovať“ susedov a nastavte silné heslo na wifi a do routra.
Používajte antivírusový program
Existujú vírusy, ktoré cielia na vaše súkromie a úspory, ale aj také, čo svojou aktivitou znižujú rýchlosť vášho počítača a internetu. Napríklad tým, že aj vaše pripojenie pomáha niekomu ťažiť kryptomeny. Aby ste sa pred nimi ochránili, vyberte si spoľahlivý antivírusový program a nechajte ho pravidelne kontrolovať počítač.
Aktualizujte, aktualizujte, aktualizujte
Aktualizácia vo svete výpočtovej techniky znamená prechod na vyššiu verziu softvéru. Môže to byť antivírusový program, operačný systém, aj systém (firmvér) routra. Tým, že prejdete na novšiu a výkonnejšiu verziu, ktorou sa navyše odstránia chyby tej predchádzajúcej, zvýšite aj rýchlosť internetu.
Pozor ale na skryté aktualizácie a programy, ktoré sa spustia na pozadí a internet spomaľujú. Aktualizovať by ste mali pravidelne, ale cielene, a nesťahovať napríklad novú verziu Windowsu, ak už niečo väčšie z internetu sťahujete alebo pozeráte film.