- #Smartfóny
- 5 min.
- 8.9.2023
7 najhlúpejších vecí, ktoré sme mali v mobiloch a už ich snáď nikdy neuvidíme
Výrobcovia sa od začiatku mobilov snažili do nich dávať rôzne inovácie, o ktorých si mysleli, že používateľom spríjemnia používanie a že nimi zmenia svet. Toto je 7 príkladov, kedy sa to ukázalo ako slepá ulička.
Za tie roky sa podobných technológii našlo celkom dosť. Je spravidla povinnosťou technologických spoločností napredovať a nezaspať na vavrínoch, preto sa chceli niekedy odlíšiť za každú cenu, ale častokrát to bolo na úkor praktickej stránky veci.
Niektoré nami vypísané veci ešte úplne z moderných smartfónov nezmizli, ale mnoho výrobcov už pochopilo, že tadiaľ cesta nevedie, takže buď ich úplne zarezalo alebo ich prítomnosť sa v novších zariadeniach snažia zmierniť.
3D displej
3D displeje sa najskôr z plátna kín premiestnili do našich televízorov, kde sme ale potrebovali špeciálne 3D okuliare. Neskôr sa ale spoločnosti LG a HTC rozhodli, že túto technológiu skúsia nasadiť aj do smartfónov.
Výhodou bolo aj to, že na 3D efekt ste nepotrebovali špeciálne okuliare, ale len voľné oko. Potenciál tu možno bol, ale nedostatok vývoja nových aplikácií a možností využitia postupne viedol k ich zániku. Dnes si na 3D displej v smartfóne málokto spomenie.
Externá klávesnica v kryte
Máme na mysli niečo ako Typo Keyboard case, teda externé klávesnicu, ktorá bola integrovaná v puzdre a zaberala spodnú stranu smartfónu, niečo sa štýl mobilov od legendárnej spoločnosti Blackberry.
Bolo to skôr pre fanúšikov fyzických klávesníc a takých, ktorí sa ich nechceli za žiadnu cenu vzdať. No samotný smartfón následne vyzeral nie práve najlepšie, takže zrejme buďme radi, že sme si zvykli na virtuálne klávesnice a takéto výstrelky už na smartfónoch nenosíme.
Integrovaný gamepad
S týmto prišiel jeden smartfón s názvom Sony Ericson Xperia Play, ktorý mal vysúvaciu konštrukciu a v nej integrovaný gamepad z PlayStation. Smartfón bol ale kvôli tomu hrubý a ťažký a druhá generácia nedorazila vôbec.
Dnes sa do herných smartfónov dávajú magnetické triggeri, ktoré majú pripomínať hranie na gamepade, ale netrpí kvôli tomu konštrukcia, hrúbka a výdrž na baterku. Herných smartfónov taktiež na trhu nie je veľa.
Množstvo fotoaparátov
Jedným z týchto zástupcov je nepochybne Nokia 9 Pureview, ktorá mala na zadnej strane, okrem LED blesku a laserového zaostrovania, 5 fotoaparátov do kruhového tvaru. Síce fotografiám sa nedalo vyčítať nič, bol to už trochu prehnaný počet, čo napovedalo aj nízkym predajom.
Aj dnes vidíme na zadných stranách smartfónov minimálne tri až štyri snímače, pričom okrem hlavného a ultraširokouhlého sú to pri strednej a nižšej triede len slabé 2-megapixelové snímače skôr do počtu.
Termokamera
S touto vychytávkou prišli hlavne pracovné a odolné smartfóny od spoločnosti CAT a jej podobným. Išlo o špeciálny senzor s citlivosťou na teplotu, takže pri namierení na objekt ste mohli skontrolovať, či tam nie je nahromadené teplo.
Využitie v praxi ale zrejme nebolo dostatočné a zo segmentu odolných smartfónov sa tento prvok pomaly vytráca. Na pobavenie fajn, ale koľko z nás by to v reálnom svete naozaj využilo?
Vlastný konektor
Pamätáte si ešte na dobu, kedy mala každá značka mobilov svoj konektor, či už išlo o Nokiu, Sony Ericson alebo Siemens? Postupne všetky výrobcovia múdro prešli najskôr na microUSB konektor, ktorý v posledných rokoch vystriedal USB-C konektor.
Posledným mohykánom je stále Apple, ktorý sa svojho konektora Lightning drží už vyše 10 rokov. To by sa malo ale o pár dní zmeniť, pretože do série iPhone 15 pod tlakom EÚ nasadí USB-C konektor a Lightningu tak dá navždy zbohom.
Zakrivený displej
S touto inováciou prišiel Samsung pri smartfóne Galaxy S6 Edge. Zdalo sa to ako štýlová vec, až kým sa neprišlo na nepríjemnosti v podobe náhodných dotykov dlaňou alebo odrážanie sa svetla po okrajoch displeja.
Nehovoriac o tom, že ak sa vám takýto displej rozbije, jeho oprava je násobne drahšia ako keby ste mali klasický plochý displej. Ďalším problémom je aj to, že na takýto displej sa ťažko zháňajú ochranné sklá alebo fólie. Zakrivený displej pretrval aj do dnešných smartfónov, no v omnoho miernejšej forme.