Reklama

6 užitočných appiek, ktoré sa ukrývajú vo vašom Macu

Richard Pliešovský

Kto používa počítač, resp. notebook, má v podstate na výber len z dvoch operačných systémov. Windows a macOS. Každý z nich má svoje klady aj zápory, pravdou však je, že Windows je najrozšírenejší (69 % vs 17 %). Na porovnanie, tretí je Chrome s 3,2 % podielom.

Bonusom pre používateľov macOS je množstvo natívnych programov, ktoré im môže druhý tábor len závidieť. Našli sme pre vás šesť užitočných aplikácií, o ktorých možno ani neviete, že ich vo svojom „kompe“ máte. Zadarmo.

1.

Freeform

Obsah pokračuje pod reklamou

Natívna aplikácia Freeform slúži ako on-line nástenka. Vyžijete ju na tvorbu svojich projektov, kreatívnu spoluprácu s inými (kolegovia, rodinia a podobne). Ľahko si môžete naplánovať výlet, vytvoriť obrázkový scenár, zasadací poriadok a tak ďalej.

Na nástenku môžete pridať takmer všetko – nielen text, tvary, čiary, ale i fotky, videá, odkazy, či samolepiace poznámky. Potom môžete formátovať a presúvať položky, kým vaša nástenka nebude zodpovedať vašim nápadom.

Pozrite si

Najlepšie nástroje pre vývojárov Macov

Funguje to jednoducho, otvorte si Freeform a vytvoríte novú nástenku. Prístup k nej máte aj z iOS a iPadOS.

2.

Stickies

Pomocou jednoduchého programu Stickies si môžete „nalepiť svoje poznámky na obrazovku počítača a nahradiť tak papierové lístky. Natívna aplikácia Stickies je podobná appke Poznámky, rozdiel je v tom, že z nich si nemôžete vytrhnúť lístok a nalepiť ho na pracovnú plochu. Ak potrebujete importovať, resp. exportovať poznámky do iPhonu, urobíme to cez Súbor > Importovať text…

3.

Digitálny merač farieb

Ak robíte prezentáciu, alebo vytvárate grafiku, častokrát hľadáte rýchly spôsob, ako zistiť presnú farbu objektu na obrazovke. Môžete urobiť snímku obrazovky, importovať ju do editora fotografií, získať farbu z nástroja kvapkadlo, no dá sa to aj inak. Stačí použiť digitálny merač farieb zabudovaný v macOS.

Je to malá aplikácia, ktorá má jedinú funkciu: ​​v ktoromkoľvek bode vám povie presnú hodnotu farby na obrazovke. Praktické klávesové skratky umožňujú uzamknúť polohu (⌘L) a skopírovať farbu ako textové hodnoty (⇧⌘C) alebo ako obrázok (⌥⌘C).

Pozrite si

10 užitočných tipov pre prácu s aplikáciami na desktope v macOS

Môžete prepínať medzi desiatkovými alebo hexadecimálnymi farbami a môžete zmeniť veľkosť clony, aby ste získali priemernú farbu vo väčšom rozsahu. Môžete dokonca prepínať medzi farebnými profilmi ako P3 a sRGB.

4.

Keynote

PowerPoint pozná každý, no ani Apple vo svojich natívnych aplikáciach nezabudol ani na program určený na prezentáciu. Keynote je komplexná aplikácia, vďaka ktorej dokážete navrhnúť a potom zaujať pútavými prezentáciami s animáciami, efektnými prechodmi a profi vzhľadom.

Keynote sa funkciami podobá na PowerPoint, jeho obsluha je ale rovnaká, ako pri ostatných aplikáciách spadajúcich do kategórie iWork, kam patria Pages a Numbers.

5.

Grapher

Obsah pokračuje pod reklamou

Potrebujete pomoc s domácou úlohou z matematiky? Nájdite si program Grapher. S ním môžete vytvárať 2D a 3D grafy s množstvom rôznych jednotiek a šablón. Postup je jednoduchý: napíšte rovnicu hore, kliknite na symbol ∑ napravo pre rôzne funkcie, ako sú odmocniny, súčty a integrály. Kliknutím na + v spodnej časti postranného panela môžete na jeden graf naskladať niekoľko rovníc.

Ak chcete vidieť príklady toho, čo je možné, prezrite si hore na lište množstvo príkladov. Je tam niekoľko veľmi pôsobivých grafov.

6.

Zdieľanie obrazovky

Ak máte v jednej miestnosti viacero Macov, Zdieľanie obrazovky pomôže v mnohých prípadoch. Z Macu môžete na diaľku ovládať iný Mac v okolí. Nemusíte mať ani otvorený MacBook, alebo Mac mini pripojený k displeju.

Dôležité je, aby ste mali povolené zdieľanie obrazovky je povolené na vašom druhom Macu. Ak je to novší Mac, prejdite do Nastavenia > Všeobecné > Zdieľanie a tam zapnite Zdieľanie obrazovky. V prípade, že ste v rovnakej sieti, kliknite v nastaveniach na Sieť a vyberte si ju. Na druhom Macu sa budete musieť overiť pomocou používateľského mena a hesla.

Zdroj | Apple

Keď sa chcete pripojiť k vzdialenému Macu cez internet, kliknite na + na paneli s nástrojmi. Môžete zadať Apple ID (alebo názov hostiteľa). Mac odošle do druhého počítača pozvánku, ktorú treba prijať. Prijímateľ vyberie, či poskytne plnú kontrolu, alebo povolí len pozorovanie.

Po prijatí môžete vidieť druhú obrazovku zo svojej vlastnej. To vám môže ušetriť mnoho nervov a presúvanie sa od monitora k monitoru, ak pravidelne riešite viacero Macov naraz.

Viac článkov o návodoch, aplikáciách a funkciách macOS nájdete v našej sérii.

TEXT:

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.