Smartfóny, najmä vlajkové lode, dnes ponúkajú vode odolnosť bežne. Menej sa už ale chváli tým, že sú testované len na čistú a sladkú vodu. Počas letných relaxačných dní táto certifikácia nemusí stačiť.
Lepší spôsob ako stráviť horúci letný deň pri vode snáď neexistuje. Ochladíte sa, oddýchnete a snáď aj konečne prečítate knižku, ktorú už má dlhšie stiahnutú v telefóne. Treba si však dávať pozor. Smartfóny si s vodou a jej okolím priveľmi nerozumejú. Ponúkame preto 6 tipov ako ochrániť vás smartfón, keď ste pri vode.
Zabráňte prehriatiu
Zatiaľ čo vy sa vo vode príjemne ochladíte, vaše smart zariadenie na slnku trpí. Vždy chráňte elektroniku pred priamým slnečným svetlom, rovnako ich neodkladajte na rozhorúčenú podlahu. Ideálne zabaliť smartfón do uteráku, trička alebo ho vložiť do samostatnej kapsičky a schovať do plážovej tašky.
Ak máte pocit, že je smartfón priveľmi horúci vypnite aplikácie, ktoré sú náročné na výkon, napríklad hry. Tiež vypnite Wi-Fi, Bluetooth, prípadne zapnite letový režim alebo telefón na chvíľu vypnite úplne.
Použite puzdro…
Certifikácia odolnosti IPX je dnes už takmer štandardom. Táto odolnosť však má svoje limity a najmä nepočíta so slanou vodou. Tá výrazne invazívnejšie koroduje zariadenia. Zrniečka soli vám zasa môžu smartfón poškriabať.
Najjednoduchšie čo môžete spraviť je kúpiť si puzdro na smartfón s tlakovým uzáverom. Nejde o najestetickejšie riešenie, no tieto vrecúška sú už dnes naozaj prepracované a neobmedzujú vás ani v ovládaní smartfónu. Teda nemusíte ho z puzdra vyberať. Odtlačkom prsta telefón síce neodomknete, no to je nízka cena ta zo, že vám smartfón prežije kontakt so slanou vodou. Myslite na to, že tieto puzdra sú vode odolné, nie úplne vodotesné. Slúžia len ako najzákladnejšia ochrana pred ošpliechaním a poškriabaním.
…alebo obal!
V prípade, že ste akčnejší typ, možno by za zváženie stál rovno odolný obal na smartfón. Dnes už nie je tak drahý a ponúka výrazne väčšiu odolnosť než puzdro. Pri väčšine obalov je smartfón plne ovládateľný, aj keď ste pod vodou, teda sa telefón zmení na podvodný fotoaparát.
Obaly majú zväčša porty chránené odnímateľnou krytkou, teda telefón nemusíte vyberať, ani keď potrebujete dobiť batériu. Obaly zároveň zvyšujú odolnosti voči pádu, snehu, dokonca blatu. Riešení je dnes veľa, niektoré dokonca ponúkajú úchyt na selfie tyč.
Ochráňte porty
Zrniečka piesku, prach v kombinácii s kvapôčkami vody alebo rovno blato sa dokážu dostať doslova kamkoľvek. A keď sa dostanú do portov, dokážu narobiť poriadnu šarapatu. Ak ste presvedčený, že obal alebo puzdro nepotrebujete a svoj smartfón dokáže dostatočne ochrániť aj bez nich, zapojte do portu aspoň slúchadlá. Takto sa vám do portu nedostanú žiadne nečistoty.
Každodenná hygiena
Na konci dňa stráveného pri vode doprajte svojmu smartfónu adekvátnu hygienu. Utrite ho handričkou určenou na dotykové displeje. Zabránite poškriabaniu zabudnutým zrniečkom piesku, ale aj predídete tomu, aby bol smartfón klzký od opaľovacieho krému. Klzké veci sú pomerne neposedné a zvyknú vyskakovať z rúk.
Zoberte si záložný telefón
Áno, je to tažké. Odložiť svojho miláčika, najmä keď ho neustále nejakým spôsobom personalizujete, vyberali ste ho tak, aby mal funkcie a výkon presne podľa vášho gusta. No, aby čo najdlhšie prežil istotne stojí za zváženie vybrať ten starý model z krabičky a vziať ho k vode. Jeho strata vás bude menej trápiť, než nového modelu.