iPhone je praotcom všetkých smartfónov, ale to neznamená, že sa oň netreba postarať a z času na čas „premazať“ všetky jeho súčasti tak, aby išiel ako nový.
Pravdou je, že Apple sa o svoj produkt nadštandardne stará, ale aj tak dobré vedieť, čo sa deje vo vašom zariadení. Tu je niekoľko základných tipov.
Aktualizácia
Aktualizácia systému prináša nové funkcie, ale aj vylepšuje celkových chod iPhone. Okrem toho každou aktualizáciou získavate lepšiu bezpečnosť zariadenia, pretože reaguje na odhalené bezpečnostné chyby. O tom, či máte najnovšiu verziu iOS sa presvedčíte veľmi jednoducho. Kliknite na Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia systému. Ak sa vám zobrazuje váš iOS je aktuálny, nemusíte nič riešiť. Ak vám systém ponúka aktualizáciu, čo najskôr ju realizujte.
Okrem samotného systému je dobré mať najnovšie verzie nainštalovaných aplikácií. Vývojár totiž s každou aktualizáciou niečo vylepší, pridá funkcie alebo len opraví chyby. Rozhodne nemá zmysel, aby ste používali staré verzie aplikácií. Appky sa zvyčajne upgradnú automaticky, presvedčiť sa môžete v App Store kde kliknete na svoj účet (vľavo hore) a tam si nájdete zoznam čakajúcich aktualizácii. Ak je ich viac, kliknite na možnosť Aktulizovať všetky.
Staré a duplicitné fotografie
O tom, že smartfón slúži na fotografovanie vám nemusím hovoriť. Je však potrebné uvedomiť si, že neostré, alebo nepotrebné fotografie zbytočne zaberajú miesto. Aspoň raz za rok si nájdite čas a vymažte tie, ktoré nestoja za to, aby ste ich archivovali.
Nový iOS priniesol funkciu, ktorá umožní nájsť duplicitné fotografie. Nástroj nájdete v podmenu Ďalšie > Duplikáty. Systém vám tam zobrazí všetky snímky, ktoré sa vo vašom smartfóne nachádzajú vo viacerých kópiách. Ja som si takto našiel aj štyri súbory tej istej momentky.
Uvoľnite si internú pamäť
Žiadna pamäť nie je nafukovacia. Aj keď už Apple našťastie nepredáva mobily so 16, či s 32 GB internou pamäťou, nie je problém zaplniť aj vyššie kapacity. Vtedy vám nezostáva nič iné, ako vymazávať čo sa dá. Ak sa chcete tohto kroku vyvarovať, je užitočné priebežne manažovať vaše interné úložisko.
Okrem videí, fotografií a hudby zaberajú veľa miesta aplikácie a ich dáta. Svoje o tom vedia hráči. Otvorte si Nastavenia > Všeobecné > Úložisko (iPhone). Hneď hore vidíte jednoduchý prehľad o tom, čo vám zaberá najviac miesta. Pod grafom ponúka systém možnosť Vymazať nepoužívané appky a potom nasleduje prehľad aplikácii a výpočet miesta koľko zaberajú. Po rozkliknutí vidíte viac podrobností, nechýba možnosť odstrániť nepotrebné súbory (Upraviť > a kliknúť na –).
Staré správy
Mnoho správ je dôležitých, praktických, či milých a je fajn ich mať stále poruke. Ale určite je aj vo vašom iPhone hromada takých, ktoré len zavadzajú. Otvorte si Nastavenia > Všeobecné > Úložisko iPhone > Správy a tam si rozkliknite kategóriu Fotky, alebo Videá. Nechajte si ich načítať a hneď uvidíte, ktoré sú zbytočné. Majte na mysli, že ak sa ich tam nachádza väčšie množstvo, môže načítanie trvať dlhšie.
Používanie batérie
Viete aké aplikácie predstavujú najväčšiu záťaž pre vašu batériu? Zrejme nie. Nezaškodí si to preto skontrolovať – a to určite častejšie ako raz za rok. Otvorte si Nastavenia > Batéria > Posledných 24 h, resp. Posledných 10 dní. Okamžite ste v obraze a vidíte, či niektorá aplikácia zbytočne neznižuje kapacitu batérie.
Treba si uvedomiť, že mnoho aplikácií sa aktualizuje na pozadí. Niekedy je to potrebné a užitočné (napr. e-mail, počasie a pod.), ale nemusia to robiť všetky appky. Ak chcete vypnúť aktualizáciu na pozadí, opäť si otvorte Všeobecné > Osviežovanie aktualizácií na pozadí a tam si necháte aktualizovať len tie, pri ktorých to má naozaj význam.
Ďalšie užitočné tipy
Vyčistite si svoje e-mailové účty. Staré zbytočne zaberajú priestor. Prejdite si obľúbené položky v Mapách. Možno tam máte uložených kopec lokalít, kde ste boli pred rokmi, alebo ste sa tam chystali a nevyšlo vám to.
Možno budete prekvapení, ale neporiadok a množstvo zbytočností sa nájde aj poznámkach a pripomienkach. Máte tam uložené nákupné zoznamy z roku 2018? Hmm, je najvyšší čas sa s nimi rozlúčiť.
Nezabudnite si prejsť aj vaše cloudové účty a pozrieť sa, či tam nedržíte zbytočné súbory, ktoré už stratili na aktuálnosti a archivovať ich nemá žiaden zmysel.
A napokon – zamyslite sa, v ktorých službách by ste si mohli zvoliť nové heslo. Určite nájdete také, ktoré sa zakladali dávno a používate v nich veľmi jednoduché heslo. Je načase zmeniť ho na silnejšie.
Ak sa vám widget nezobrazil správne kliknite sem.