- #Novinky
- 5 min.
- 10.1.2021
6 technologických trendov pre najbližšie roky. Ich príchod urýchlila pandémia
Rok 2020 podľa spoločnosti Cisco urýchlil príchod niektorých technologických iniciatív a inovácií. Už v roku 2021 tak uvidíme začiatok niektorých trendov, ktorých príchod pôvodne spoločnosť odhadovala až na rok 2024.
Zmenšovanie digitálnej priepasti
Práve pandémia koronavírusu v priebehu minulého roka ukázala, do akej veľkej miery stále nie je istá časť populácie pripravená na digitalizáciu. Internetové pripojenie, ktoré sa stalo v roku 2020 predpokladom spoločenského kontaktu a ekonomickej aktivity, má stále k dispozícii len zhruba polovica svetovej populácie.
„V rozvíjajúcich sa krajinách má prístup k internetu len 35 % obyvateľov v porovnaní s 80 % vo vyspelejších štátoch. Takmer v každej krajine digitálna priepasť výrazne oddeľuje vidiecke oblasti a chudobnejšie časti obyvateľov od ostatných.“, uvádza spoločnosť Cisco.
Zmenšiť túto digitálnu priepasť by mohli nové bezdrôtové technológie vrátane 5G a Wi-Fi 6. Nákladné budovanie optickej siete tak v mnohých regiónoch nahradí dostupnosť vysokokapacitného a rýchleho bezdrôtového internetu.
Podľa spoločnosti PwC by práve sprístupnenie internetu tým, ktorí ho dnes nemajú, zvýšilo globálne HDP o dodatočných 6,7 bilióna dolárov. Ďalších 500 miliónov ľudí by sa vďaka tomu dostalo nad hranicu chudoby. Rok 2021 by sa tak mal v prvom rade niesť v duchu rozširovania internetového pripojenia.
Prím budú hrať aj senzory
Už dnes je väčšina z nás neustále obklopená senzormi, či už ide o obyčajný športový náramok sledujúci naše telesné funkcie, alebo ide o pokročilejšie senzory ako súčasť inteligentnej domácnosti sledujúce stav ovzdušia či zabezpečenie dverí a okien.
Rôzne druhy senzorov môžu podľa spoločnosti Cisco v najbližšom roku výrazne pomôcť k vytvoreniu bezpečnejšieho, zdravšieho a produktívnejšieho prostredia tým, ktorí sa vracajú na pracovisko. Senzory dokážu spoločne s ďalšími technológiami a platformami na spoluprácu, akou je aj Cisco Webex, identifikovať priestory s nevyužitou alebo naopak prekročenou kapacitou a zároveň sledovať teplotu, vlhkosť, kvalitu vzduchu a hladinu osvetlenia v miestnosti.
Kľúče od budúcnosti – aplikáciami podporovaná agilita a odolnosť
Pandémia prinútila aj podniky, ktoré sa doteraz prácou z domu a organizáciou tímov na diaľku nezaoberali, rýchlo inovovať a prispôsobiť sa aktuálnej situácii. Cisco odhaduje, že podnikové IT bude do budúcna potrebovať zvýšiť svoju flexibilitu a akcieschopnosť ešte viac.
Predpokladom pre rast a konkurencieschopnosť sa tak stanú poznatky zo sledovania dát a automatizácia. „Podľa štúdie spoločnosti Cisco 2021 CIO a ITDM Trends Pulse chce 75 % CIO a IT manažérov lepšie využívať informácie o činnosti podniku.“ uvádza Cisco.
Od zákazníckej skúsenosti k nadšeniu pre značku
Mobilné aplikácie dnes používame prakticky na všetko, od nákupov cez učenie až po sledovanie nášho zdravia a našich financií. Niet sa čomu čudovať, v súčasnosti totiž ide o jednu z najpohodlnejších foriem digitálnej interakcie.
Najpokročilejšie aplikácie umožňujú podľa spoločnosti Cisco ešte osobnejšie vzťahy so zákazníkmi a okamžité reakcie. Spoločnosti to môžu docieliť len pomocou premeny veľkého množstva informácií, získaných zo siete v reálnom čase. Trendom by sa tak mali stať vysoko-personalizované aplikácie, ktoré sú schopné reagovať na zákazníka ešte skôr, než nahlási problém.
Identita a budúcnosť bez hesiel
Práca aj štúdium na diaľku so sebou odhalilo ďalší problém – čoraz častejšiu krádež či stratu prihlasovacích údajov, ktoré vedú k narušeniu bezpečnosti celej organizácie. Odpoveďou na tento problém by malo byť úplné zbavenie sa hesiel pomocou biometrie. Podľa štúdie 2020 Duo Trusted Access Report má 80 % mobilných zariadení, používaných na pracovné účely, nastavenú biometriu, čo predstavuje 12 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim päťročným obdobím.
Modely spotreby technológií, ktoré skutočne potrebujete
Personalizáciu sme už v nových trendoch spomínali, tentokrát však ide o personalizáciu balíka služieb. Minulosťou by sa v priebehu roka 2021 mohli stať univerzálne technológie a jednotné balíky služieb. Platiť by sme už mali iba za softvér, ktorý aktuálne potrebujeme, s možnosťou rýchleho a flexibilného pridania ďalších služieb podľa požiadaviek.
Táto zmena by sa mala týkať najmä komplexného softvéru a cloudových služieb, ktoré sa postupne rozrastajú o nové funkcie a kapacity. Platby za skutočnú spotrebu umožnia zákazníkom nastaviť si v rámci podnikov vysokú mieru flexibility a zároveň znížiť náklady na prevádzku.