Reklama

6 nastavení prístupnosti v systéme Android, ktoré využije každý

Zdroj | google
Richard Pliešovský
Zdroj | google
Zdroj | google

Možno ste zaregistrovali naše články, ktoré sme zverejnili pri príležitosti Svetového dňa na podporu prístupnosti. Po tom, ako ste si niektoré pozreli na videách od Apple a Google si dnes ukážeme možnosti, ktoré sa nám ponúkajú v zariadeniach s Androidom.

TalkBack

Čítačka obrazovky TalkBack je určená predovšetkým pre ľudí so zrakovými poruchami. Umožňuje používať smartfón (tablet) pomocou hovorenej spätnej väzby, aby bolo možné používať zariadenie bez pozerania na displej.

Navigácia pomocou TalkBack:

  • potiahnutím prstom doprava alebo doľava sa prechádza po položkách, tie sú označené v zelenom rámiku;
  • vybranú položku aktivujeme dvojitým kliknutím;
  • zobrazenie posunieme presunutím dvoch prstov.
Pozrite si

Dnes je Svetový deň na podporu prístupnosti. Čo to znamená?

Základné gestá:

  • Prejdenie na ďalšiu položku na obrazovke: Potiahnutie prstom doprava;
  • Prejdenie na predchádzajúcu položku na obrazovke: Potiahnutie prstom doľava;
  • Prepínanie medzi nastaveniami navigácie: Potiahnutie prstom nahor alebo nadol;
  • Výber aktívnej položky: Dvojité klepnutie.

TalkBack poskytuje bohaté možnosti nastavenia, v prípade záujmu si ich rozhodne pozrite a vyskúšajte. Nápoveda je v slovenčine (resp. v systémovom jazyku).

Prevod textu na reč

Funkcia nadväzuje tam, kde TalkBack skončila, dokonca sa dá do nej dostať aj cez menu TalkBack. Ako naznačuje názov, slúžba číta napísaný text. V nastaveniach si môže používateľ prispôsobiť rýchlosť reči a výšku hlasu hovoreného textu. Funkcia podporuje slovenčinu.

Načo je to dobré? Nuž napríklad ležíte v nemocnici a čítať knihu sa vám naozaj nechce. Vďaka prevodu textu na reč si ju môžete nechať pohodlne pustiť do slúchadiel, aj keď nemáte audioknihu. To isté platí pri článkoch a všade tam, kde sa nachádza text.

Počúvanie vybraného textu

Keď je zapnutá uvedená funkcia, môžeme klepnúť na vybranú položku na obrazovke a vypočuť si jej obsah, ak sa v ňom nachádza text alebo obrázok. Ak je tam viacero položiek, vyberieme si jednu z nich a stlačíme Prehrať.

Pozrite si

Apple predstavilo sériu videí poukazujúcich na užitočnosť funkcie Prístupnosť

Inverzia farieb

Farebná inverzia, resp. Prevrátenie farieb je určená predovšetkým pre ľudí s poruchami zraku. Niekedy však príde vhod aj unaveným očiam zdravých ľudí, keď svetlo obrazovky dráždi ich zrak aj pri najnižšom možnom jase.

Gestá priblíženia

Asi najobľúbenejšie gesto prístupnosti umožní používateľom výrazne priblíženie. Po jeho aktivovaní stačí trikrát po sebe ťuknúť na obrazovku. Po zväčšení si môžeme posúvať výrez na displeji podľa potreby.

Ak chceme zväčšiť to, čo sa nachádza pod prstom, stačí tri razy ťuknúť a podržať ho na displeji.

Ovládanie jednou rukou

Nové smartfóny sú už pomerne veľké a dlhé zariadenia a je takmer nemožné ovládať ich jednou rukou. Aj na to sa pri vývoji Androidu myslelo a používateľ si môže aktivovať ovládanie zariadenia jednou rukou.

Bonus

Vymenovali sme základné nastavenia prístupnosti, no je ich ešte viac. Napríklad Ovládanie pohybom, kde si môže používateľ nastaviť rôzne možnosti – preklopenie, zdvihnutie, priloženie k uchu či urobiť snímku obrazovky.

Ďalšou užitočnou funkciou je Naplánované zapnutia a vypnutia, kde si používateľ zvolí požadovaný čas zapnutia a vypnutia, prípadne jeho opakovanie.

Pozrite si

Google vydal pri príležitosti Dňa na podporu prístupnosti sériu video-návodov

Ovládanie hlasom, resp. hlasový asistent je výraznou pomocou, o ktorej počúvame čoraz viac. Už ste ho niekedy vyskúšali?

Ruka v ruke s hlasovým asistentom ide inteligentná domácnosť, v našom prípade Google Home. Tu si už môže človek po dokúpení smart doplnkov podporujúcich Google Home výrazne uľahčiť ovládanie a riadenie množstva zariadení a služieb. Spomeňme reguláciu termostatov, ovládanie osvetlenia či žalúzií, prístup ku kamere, bytovému zvončeku no aj k odomykaniu dverí. 

Zdroj | Google

Na záver vás chceme upozorniť, že rôzne verzie Androidu, ako aj rozdielni výrobcovia môžu označovať spomínané funkcie pod inými názvami. Všetky nastavenia prístupnosti sú však v jednom menu, napríklad Inteligentná pomoc (Huawei, Honor), alebo Zjednodušenie ovládania (Samsung) a tak nie je problém si ich v nastaveniach nájsť. Ak ich aj nevyužijete vy, možno budete vedieť uľahčiť život niekomu vo vašom okolí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.