Reklama

6 nastavení pre Google, s ktorými si ustrážite súkromie

Zdroj | Lenovo
Richard Pliešovský
Zdroj | Lenovo
Zdroj | Lenovo

Ochrana súkromia je z roka na rok dôležitejšia. Po obrovských škandáloch s Facebookom a ďalších technologických gigantov si začínajú dávať lepší pozor na svoje súkromie aj tí, ktorým to bolo donedávna šumafuk.

Vaše súkromie nedokáže na 100 % ochrániť ani režim Inkognito. Výskum zameraný na stránky pre dospelých hovorí o masívnom sledovaní používateľov aj keď používajú inkognito režim prehliadača. Ten zjavne nefunguje tak, ako by mal. Takmer každá stránka totiž obsahuje programy, ktoré sledujú vašu aktivitu bez ohľadu na to, či máte spustený tento režim.

Prečo vlastne internetoví giganti sledujú používateľov? Lebo na dátach zarábajú miliardy dolárov. Vďaka údajom o vás, ktoré ste fakticky dobrovoľne zdieľali s konkrétnou stránkou či appkou (súhlasili ste s jej podmienkami), vie totiž tvorca aplikácie či stránky celkom presne cieliť reklamu. A reklama sú peniaze. Či už ide o prezeranie reklám, alebo priamo kliknutia na reklamu, za všetko tvorcovia dostávajú peniaze od zadávateľov reklamy. Najväčším sprostredkovateľom je pritom Google a jeho Ads, ale nemalú sumu z koláča si berie už aj Facebook.

Pozrite si

Facebook zoznamka sa odkladá na neurčito. Dôvodom je ochrana osobných údajov

Ako sa teda voči tomuto brániť? Najspoľahlivejším riešením je nepoužívať internet, no to je pre 99,9 % z vás, ktorí čítate tento článok nemožné. Nemožné je teda sa i vyhnúť sledovaniu, no je možné aspoň čiastočne zvýšiť bezpečnosť svojho súkromia v internetovom svete.

Zdroj | TCL

Pozitívne je, že už aj Google hovorí o súkromí. Množstvo informácií o tom, čo Google robí s vašimi informáciami nájdete priamo na webe Google. Google má samostatný webstránku, cez ktorú si môžete ochranu súkromia nastaviť, pretože kedysi dávno pri vytváraní účtu na ňu dbal asi málokto z nás.

Pozrite si 6 tipov pre Google, ktoré vám v tom môžu pomôcť.

1. Aktivita na internete a v aplikáciách

Google funkciu opisuje takto: „Aktivita na internete a v aplikáciách zahrnuje veci, ktoré robíte v službách Googlu, ako sú Mapy, Vyhľadávanie alebo Play. Môže tiež zahrňovať aktivitu z webov, aplikácií a zariadení, ktoré využívajú služby Googlu.”

Aktivitu je možné odstrániť manuálne, ale aj nastaviť jej automatické odstraňovanie a to nie len pre celkovú službu, ale pre samostatné služby ako sú Mapy, YouTube, na webe či cez hlasového asistenta. Upraviť nastavenie je celkom detailné, stačí sa preklikať na Kompletné riadenie aktivity v spodnej časti.

Vzápätí na vás vybehne veľký oznam, či ste si istí, že chcete činnosť pozastaviť. Samozrejme, že áno!

2. Prispôsobovanie reklám

Google na svojom webe informuje: „Reklamy sú založené na osobných údajoch, ktoré ste pridali do účtu Google, dát od inzerentov, ktorí spolupracujú s Googlom, a na odhade vašich záujmoch Googlom. Keď vyberiete ľubovoľný faktor, môžete získať ďalšie informácie alebo aktualizovať predvoľby.” 

Hneď pod týmito riadkami vidíte, ako a podľa čoho vám Google reklamy prispôsobuje. Ak si ich prelistujete, vidíte, že sedia zhruba na 90 a viac percent. Toto všetko Google o vás vie, iba z vašej on-line aktivity. Prispôsobenie reklám je tiež možné vypnúť.

Pozrite si

GDPR na Slovensku oslavuje tri roky – mýty sa nenaplnili

3. História polohy

Opäť priamo informácie od Google: „Google vytvára súkromnú mapu miest, ktoré ste navštívili so zariadeniami, do ktorých ste boli prihlásený, aj keď nepoužívate žiadnu konkrétnu službu Googlu. Táto mapa sa zobrazuje iba vám. To vám poskytuje lepšie vyhľadávanie v mapách a lepšie trasy dochádzania a umožňuje jednoduchšie nájsť navštívené miesta a použité trasy.”

Ak používate služby Google, nezľaknite sa, koľko toho Google o vás vie. Hlavne v prehľadných štatistikách. Spravovať históriu polohy, teda jej zaznamenávanie, je taktiež možné pozastaviť (ak ste tak neurobili v časti Aktivita na internete a aplikáciách).

4. Informácie zo zariadení

V tomto prípade ide o u nás pomerne málo využívanú funkciu hlasovej asistentky, ale zároveň aj ďalších služieb ako kalendár, kontakty a pod. „Google ukladá vo vašom účte Google informácie o kontaktoch, kalendároch, aplikáciách, hudbe a ďalšie údaje z vašich zariadení. Pomocou týchto údajov Google rozpoznáva položky vo vašom zariadení, napríklad mená kontaktov, a ponúka aj ďalšie vylepšenia.” 

Vypnúť si funkciu sledovania Spravovať informácie zo zariadení môžete dvomi kliknutiami. Samostatne, hlavne pre zahraničných používateľov Google ponúka aj Hlasovú a zvukovú aktivitu.

5. Zdieľané odporúčania

„Zdieľané odporúčania vám umožňujú ľahko dostávať skvelé odporúčania od iných ľudí. Keď napríklad navštívite Google Play, možno uvidíte, že váš priateľ recenzoval nový album od vášho obľúbeného interpreta.”

To je síce zaujímavé, ale tak ako odporúča niekto vám, tak virtuálne odporúčate aj vy niekomu inému. Hlavne ak ste niekedy hodnotili nejaký obchod, alebo reštauráciu či miesto cez Google. Problém môže byť, že vaše meno a fotka sa môže zobraziť v komerčných a propagačných materiáloch.

Úprava nastavenia tak môže obmedziť ich používanie v reklamách, no platí to iba pre aktivity, ktoré Google zobrazuje v rámci reklám. Google preto dodáva: „Zmenou tohto nastavenia neovplyvníte zobrazovanie svojho mena, fotky ani aktivity v zdieľanom odporúčaní, ktoré nie je reklamou (môže ísť napríklad o zobrazenie vašej recenzie v službe Google Play). Viditeľnosť aktivity mimo reklám môžete obmedziť odstránením danej aktivity alebo zmenou jej nastavení viditeľnosti.”

Pozrite si

6 nastavení pre Google, ktoré vám zvýšia ochranu súkromia

6. E-mail tracking

Pixel Tracking, alebo e-mail tracking je tiež jedna z tém, ktoré nedávno zarezonovali internetom. Veľmi jednoducho povedané, v reklamných správach môžu byť skryté pixely, ktoré v sebe ukrývajú sledovacie kódy. Tie vie následne odosielateľ využiť na rôzne činnosti, či presnejšie cielenie reklám.

Google síce tvrdí, že: „Pred tým, ako dostanete obrázky, Google ich kontroluje a hľadá v nich podozrivý obsah. Vďaka týmto kontrolám sú obrázky bezpečnejšie, pretože:

  • odosielatelia nemôžu prostredníctvom načítavania obrázka získavať informácie o vašom počítači alebo polohe;
  • odosielatelia nemôžu prostredníctvom obrázka nastavovať ani čítať súbory cookie vo vašom prehliadači;
  • Gmail v obrázkoch vyhľadáva známy škodlivý softvér.

Niekedy sa odosielatelia môžu dozvedieť, či ste otvorili e-mail, ktorý obsahuje obrázok. Gmail kontroluje každú správu a hľadá v nej podozrivý obsah. Ak Gmail odosielateľa alebo správu považuje za podozrivých, obrázky sa nezobrazia a Gmail sa vás namiesto toho opýta, či si ich chcete zobraziť.“

Bohužiaľ, nie je to vždy tak. Riešením je vypnutie automatického načítavania obrázkov v správach. Dostanete sa k nemu cez menu Nastavenia v Gmaili v časti Obrázky.

Prečo vám pripomíname 2 roky starý článok? Pretože v roku 2021 vám budeme pripomínať tie najzaujímavejšie, najčítanejšie či najdôležitejšie texty, ktoré sme na TECHBOX.sk v priebehu rokov publikovali.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.