Reklama

6 najhorších zariadení Google v histórii

Zdroj | DALL-E 3
Richard Pliešovský
Zdroj | DALL-E 3
Zdroj | DALL-E 3

Vedeli ste, že Albert Einstein nevedel plynule rozprávať až do veku 9 rokov? Alebo, že Vincent Van Gogh počas svojho života predal len jeden obraz?

Neúspech by mal byť len krátkodobou epizódou a nie dôvodom na to, aby sa končilo. Úspešní ľudia to berú ako inšpiráciu. Dnes sa inšpirujeme svetoznámou spoločnosťou Google. Ani tá sa nevyhla chybám a zlým rozhodnutiam.

1.

Google Nexus Q

299,00 dolárov
Obsah pokračuje pod reklamou

Nexus Q vďaka netradičnému a originálnemu dizajnu (v roku 2012) v tvare gule so svietiacim LED krúžkom vyzeral ako zariadenie z ďalekej budúcnosti. Bolo to dávno predtým, ako predstavil Amazon Echo. Na rozdiel od iných zariadení značky Nexus, ktoré vznikli spoluprácou s partnermi (LG, Samsung, Asus, Huawei), bol Nexus Q výlučne v réžii Google.

https://youtu.be/s1Y5dDQW4TY

Vo vnútri gule bol 25 W zosilňovač Hi-Fi kvality, ktorý mohol napájať pasívne reproduktory. Mal porty pre optické pripojenie, micro HDMI a Ethernet. Otáčaním hornej polovice gule sa dala ovládať hlasitosť, klepnutím na ňu ste mohli pozastaviť prehrávanie. Nexus Q mal všetky atribúty skvelého zariadenia do obývačky. Softvérové ​​obmedzenia však tento potenciál zničili.

Nexus Q podporoval výlučne služby Google vrátane Music Play, Films a TV Play a YouTube. Neexistoval žiadny Netflix alebo Hulu a žiadne Spotify. Google si dal veľkú námahu s integrovaním zosilňovača, no poslucháči nedostali žiadnu možnosť, ako získať bezstratový zvuk z analógových portov.

Pozrite si

25 vecí, ktoré Google za 25 rokov existencie už zrušil

Okrem základnej funkcie Nexus Q, ktorou je prehrávanie hudby a videí, sa Google pokúsil predstaviť tento produkt aj ako sociálny zážitok. Kritika zariadenia bola veľká ešte pred samotným spustením predaja. Koncom júla 2012, len mesiac po predstavení, Google oznámil, že odkladá uvedenie produktu na trh, lebo chce ešte popracovať na zlepšení funkcií. Nexus Q sa však nikdy nezačal predávať.

2.

Google Tango

499,99 dolárov

Projekt Tango bol prvým úsilím Google priniesť rozšírenú realitu do telefónov, čo sa nikdy nepodarilo. Systém bol predstavený v roku 2014, v roku 2016 sa z neho stali vývojárske súpravy, dokonca sa objavilo aj niekoľko kusov spotrebiteľských zariadení. Tie však vyžadovali špeciálne senzory. No medzitým Google a konkurenti dokázali prísť na to, ako priniesť funkcie AR do smartfónov len s hardvérom nachádzajúcom sa v telefónoch.

Google koncom leta 2017 predstavil nový systém rozšírenej reality, ARCore. Ten priniesol do modelov Pixel a Pixel 2, čím okamžite otvoril funkcie AR pre oveľa viac používateľov, než aké Tango obsiahlo počas svojho života. Podpora skončila 1. marca 2018.

3.

Google Daydream View

79,99 dolárov

Aj Daydream sa týka virtuálnej reality. Išlo o platformu pre virtuálnu realitu, ktorú spoločnosť vyvinula primárne na použitie s headsetom, do ktorého sa vkladal smartfón. Bol k dispozícii pre vybrané telefóny s mobilným operačným systémom Android (od verzie 7.1). Zo strany používateľov však nebol veľký záujem, určite nie taký, ako Google očakával.

Zdroj | Google

Vzhľadom na vtedajší vývoj trhu AR to nebolo až také prekvapenie. Aj konkurencia ako Facebook Oculus a Samsung tiež takmer prestali podporovať svoj systém Gear VR. Daydream bol stiahnutý z Google Store v októbri 2019.

4.

Google Project Ara

od 50,00 dolárov
Obsah pokračuje pod reklamou

Sen o modulárnych smartfónoch sa začal niekedy v roku 2013. Kto by netúžil mať mobil, ktorý vydrží večne a priebežne si ho vylepšuje? Je k dispozícii lepší foťák, väčšia pamäť, či dokonca nový rám? Žiaden problém! Používateľ si dokúpi príslušný komponent a funguje s rovnakým zariadením ďalej. Nová divízia spoločnosti Google Motorola prevzala tento koncept s veľkými nádejami. Google ARA sa v roku 2016 ukončil.

https://youtu.be/aWW5mQadZAY
5.

Google Glass

1 499,99 dolárov

Okuliare od Google mali premiéru v Moscone Center v roku 2012, keď sa účastníkom konferencie premietal priamy prenos parašutistov, ktorí s Google Glass na očiach pristáli na streche kongresového centra. Zdalo sa, že okuliare čaká skvelá budúcnosť.

Mať fotoaparát pred očami, všetko snímať a ukladať (nevedno kam všade) ľudí skôr vydesilo, ako fascinovali. Okuliare za 1 500 dolárov predbehli dobu. Negatívne vnímanie kamery snímajúcej okolie, mu zlomilo väzy. Dnes by bol tento projekt oveľa úspešnejší, dokonca ani cena sa už nezdá taká premrštená, ako pred rokmi, toľko dnes stojí Samsung Galaxy S24 Ultra.

6.

Google Max

399,00 dolárov

Google Max síce nie je úplný prepadák, ale výrobca si od neho sľuboval oveľa viac. Konkurencia dokázala priniesť na trh krajšie modely s lepším zvukom a častokrát i funkciami, napríklad Sonos, či Amazon. Inteligentný reproduktor bol uvedený na trh v decembri 2017 za 399 dolárov.

https://youtu.be/UiBhshQ0FQA

Mnohí recenzenti sa zhodovali, že technicky bol síce vydarený, ale aj tak ho svojim čitateľom neodporúčali. Problémom bolo napríklad zlé snímanie hlasu, čo je pri smart reproduktore veľký problém. Nepotešila ani cena a previazanosť s ekosystémom Google. Predplatitelia Apple Music ho nemohli vôbec využívať, pretože táto služba nepodporovala protokol Google Cast.

Ako vidíte, Google sa oveľa lepšie darí v poskytovaní služieb a softvérových riešeniach. No ani jeho konkurencia nie je bezchybná, v našom seriáli ste si už mohli prečítať o neúspechoch Apple, Microsoftu a Samsungu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.