Už na základnej škole sa deti učia o citlivosti a dôležitosti ekosystémov oceánov. Aj napriek tomu sa mnoho vôd sveta stalo miestom pre odpad, ktorého chemické zloženie častokrát nemá ani trochu blízko k citlivým ekosystémom oceánov a morí.
Otázka teda znie, ako zastaviť, alebo ešte lepšie rovno zvrátiť trend poškodzovania oceánov? Vedci prišli už z niekoľkými nápadmi, ktoré môžu tento proces spomaliť, alebo dokonca zvrátiť. Toto je šesť najlepších ašpirantov na záchranu svetových oceánov.
Magnetická stena
https://youtu.be/lYM324yDH-Q
Poškodzovanie ekosystémov má na svedomí hlavne olej, ktorý uniká z plavidiel, potrubia a častokrát aj z rôznych ekologických katastrof. Súčasne je olej jedným z najhoršie odstrániteľných produktov, ktoré sa vo vode vyskytujú.
Vedci vo Fermilab však prišli s nápadom magnetickej steny, ktorá olej priťahuje a následne ho z vody odstráni. Olejové škvrny je predtým potrebné posypať magnetitom, aby ich stena vedela zachytiť. Znie to však veľmi zaujímavo a dokonca aj použiteľne.
Morský kôš
Ak ste sa niekedy snažili vyčistiť bazén od listov a rôznych iných nečistôt bude vám princíp morského koša dobre známy. Jednoduché zariadenie, ktoré pláva vo vode a z okolitej vody filtruje pevné nečistoty.
Samozrejme, toto zariadenie nebude vedieť vyčistiť celé oceány, preto sa bude skôr hodiť na menšie prístavy, alebo zátoky.
Sieť pre čistenie oceánov
Tento nápad pochádza z hlavy iba 19 ročného študenta, ktorý vymyslel koncept tohto riešenia. V podstate sa jedná o obrovskú sieť, ktorá je schopná zbierať nečistoty pod vodou. Hlavne zachytáva rôzne plasty, ktoré sa vo vode nachádzajú. Sieť je určená pre inštaláciu na pobrežiach Japonska a Južnej Kórei.
Sea Chair
Nie je tajomstvom, že v svetových oceánoch je neskutočné množstvo rôznych plastov, čo sa však stane s plastami, ktoré už boli z oceánov vylovené? Trojica umelcov sa rozhodla, že plasty pretvorí na niečo užitočné. Ich projekt s názvom Sea Chair slúži na výrobu rôznych vecí, ako sú napríklad kreslá použitím recyklovaných plastov z oceánov. Trojica k tomu využíva technológiu 3D tlače.
Bikiny z 3D tlačiarne
Čo majú bikiny spoločné s čistením oceánov? Okrem toho, že tieto sú vytvorené na 3D tlačiarni majú jednu základnú vlastnosť. Ich hlavným materiálom je totiž špongia, ktorá pohlcuje nečistoty z vody počas toho, ako vo vode plávate.
Bikiny sú schopné absorbovať až 25 násobok svojej hmotnosti. Okrem toho, že plávaním spravíte niečo pre svoje zdravie, tak pomôžete v čistení oceánov.
Čistiaci kanál
Tento nápad prenáša čistenie oceánov ešte o kúsok ďaľej. Gigantický kanál by mal slúžiť nielen na čistenie vody od veľkých mechanických nečistôt a jej filtráciu, ale navyše dokáže sám generovať energiu pomocou solárnych panelov. Zariadenie by tak mohlo byť úplne samostatné.
Ak sa však dočkáme realizácie tohto projektu, bude to poriadna ozruta s priemerom nasávacieho otvoru 550 metrov a hĺbkou 300 metrov.