Reklama

6 deepfake videí, ktoré vám ukážu silu trendu výmieňania tvárí

Zdroj | Youtube.com/NateHiggs
Juraj Recký
Zdroj | Youtube.com/NateHiggs
Zdroj | Youtube.com/NateHiggs

Face Swap, teda výmena tvári, je milá zábavka. Ak sa však video spraví profesionálne a zrazu dokážete vložiť komukoľvek do úst akékoľvek slová, vzniká reálny problém. Takéto videá sa nazývajú deepfake.

Britská výstava Spectre zameraná na deepfake spôsobila poriadny rozruch. Umelci v spolupráci s reklamnou agentúrou zverejnili video šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, ktorý rozpráva niečo čo nikdy nepovedal. Všetky podstatné informácie sme vám priniesli v článku Je Mark Zuckerberg obeťou deepfake, reklamou alebo umeleckým dielom? 

Zdroj | Instagram

Tieto videá však nie sú ojedinelé a v skutočnosti je dnes vyrobiť deepfake video jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Stačí si stiahnuť, napríklad, aplikáciu Face Swap. Samozrejme, ide o ten najjednoduchší spôsob s najmenej dôveryhodným výsledkom.

Pozrite si

Umelá inteligencia vytvára falošné tváre na špionážnu činnosť

Na reálne klamlivé video, na ktorom takmer nemáte šancu rozpoznať, že je umelo vyrobené, tiež nepotrebuje nič nedostupné. Ostatne dôkazom je nie málo deepfake videí na YoTube, ktoré zabávajú milióny ľudí. A zabávajú tak dobre, až zabúdame na reálne hrozby, ktoré spolu so šikovnými algoritmami, ktoré vytvárajú tieto videá, prichádzajú.

My sme pre vás vybrali 6 deepfake videí, ktoré vám ukážu, čo všetko táto technológia dokáže.

YouTube kanál Ctrl Shift Face ponúka deepfake video s hercom Billom Hader. Ten bol hosťom show Conan a vtipkoval na adresu Arnolda Schwarzeneggera. Ideálny základ pre deepfake video. Všimnite si v desiatej sekunde meniacu sa hercovu tvár.

Americký herec, komik a filmmaker Jordan Peele v spolupráci s magazínom BuzzFeed vytvorili video, v ktorom bývalý prezident Spojených štátov Amerických Barack Obama predniesol zopár vskutku šokujúcich vyjadrení. Toto deepfake video malo v prvom rade upozorniť na to, ako môže vyzerať šírenie nepravdivých a mätúcich informácií, a pripomenúť, že si máme poriadne overovať zdroje informácií, ktoré považuje za fakty. Video vzniklo pomerne jednoduchým skombinovaním bežne používaného Adobe After Effect a nástroja postavenom na umelej inteligencii FakeApp, ktorý slúži práve na zmenu tváre.

 

Nicolas Cage je vďačnou obeťou mnohých internetových fenoménov a neobchádza ho ani deepfake. V tejto kompilácii je vidno, ako dôveryhodne sa dá vymeniť tvár za inú doslova hocikomu.

 

Bohatým zdrojom deepfake videí je tiež YouTube kanál derpfakes. Jedno z najpopulárnejších je s hercom Alec Baldwinom, ktorý si vrámci televíznej šou parodoval prezidenta USA Donalda Trumpa. Autor YouTube kanálu sa zrejme ani veľa nenarobil, aby herca zmenil na prezidenta.

Deepfake videá sa pôvodne rozmohli v porno priemysle. Nie nadarmo sa hovorí, že práve toto zábavné odvetvie pre dospelých je jedným z technologicky najvyspelejších. Na videu nižšie je pomerne bežné erotické fotenie. Video by nebolo až tak výnimočné, keby ste si v jeden moment neuvedomili, že sa pozeráte na vyzliekajúcu sa Natalie Portman.
(Pozn. red.: Ospravedlňujeme sa, ak sme vás morálne pobúrili, našim cieľom rozhodne nie je šíriť tento typ obsahu, ani jemu podobný. Cieľom je výhradne poukázať možnosti technológií a umelej inteligencie.)

https://www.youtube.com/watch?v=x0oVdAY2CzY&has_verified=1

Cieľom deepfake videí sa stali už snáď všetky známe osobnosti, či celebrity. Ak ide o zábavu v rozumných medziach, môžu byť takéto videá zábavným relaxom. Majme však na pamäti, ako reálne dokážu pôsobiť a čo by mohli spôsobiť, ak by ich úmyselne niekto zneužil na šírenie nepravdivých informácií.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.