Reklama

6 + 1 tip ako platiť na dovolenke v zahraničí

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Slovensko žije dovolenkami, ktoré po dvoch rokoch pandémie konečne dostávajú slobodnejší ráz. Niekde sa platí eurom, niekde domácou menou, kartou, ale i hotovosťou. Ľahko sa môže stať, že vás nákup vyjde viac, ako vidíte na cenovke.

Keď idete na dovolenku, je treba mať v bezpečí nielen batožinu, ale aj peniaze. Na peniazoch záleží až na prvom mieste, a ocitnúť sa v cudzej krajine bez prostriedkov určite nie je vysnívaná romantika. Nepoteší ani pohľad na mesačný výpis po návrate z dovolenky.

1. Karta, alebo hotovosť?

Odborníci radia platiť kartou všade, kde sa dá. Má to niekoľko výhod. Ak vám ju ukradnú, dá sa za pár minút zablokovať, s hotovosťou sa môžete rozlúčiť. S príchodom nositeľných zariadení odpadá aj nutnosť nosiť so sebou karty, zaplatíte pohodlne hodinkami, náramkom, resp. smartfónom pohodlne aj na pláži.

Do zahraničia je lepšie vziať si karty od rôznych spoločností (napr. Visa, MasterCard), z toho jednu embosovanú. Môžete totiž ostať prekvapení, že sa dá zaplatiť len jednou z nich. Ak vlastníte kreditnú platobnú kartu, vezmite aj tú. Využijete ju na prenájom vozidla, motorky, alebo člnu.

Dobré vedieť: ak platíte kartou, môžete oveľa ľahšie reklamovať poskytnuté služby.

Zaujímavou voľbou je využiť fintechové spoločnosti. Tie vďaka kombinácií technológií a financií prinášajú lacné a výhodné služby. Určite poznáte PayPal, ale na trhu je ich podstatne viac (napríklad Twisto, Revolut, Curve). Zvážte, či by nebolo dobré mať virtuálnu platobnú kartu, zvyčajne sa za jej služby neplatí nič.

Zdroj | Pixabay

2. Konverzia, alebo lokálna mena?

Dilema, ktorá dokáže zaskočiť aj finančne gramotných používateľov. Na prvé počutie znie lepšie konverzia a hrozivejšie lokálna mena. Ak sa pri platení objaví voľba ako prepočítať kurz, určite zvoľte platbu v lokálnej mene, konverzný kurz je totiž pre vás nevýhodnejší oproti devízovému. To isté praktizujte pri výbere hotovosti v bankomatoch.

Pozrite si

Kde si uplatniť kompenzáciu za meškanie letu a na čo máte nárok?

3. Z akého bankomatu vybrať hotovosť?

V mnohých situáciách sa platbe hotovosťou nevyhneme, napríklad kúpa zmrzliny, lístok na turistický vláčik, návšteva miestneho trhu a podobne. Najlepšie je vybrať peniaze z bankomatu. Opäť nie z toho, ktorý je najbližšie. V ideálnej situácii zvoľte bankomat od banky, ktorá patrí do rovnakej skupiny, ako vaša banka. Toto si poznačte ako domácu úlohu pred odchodom. Napríklad VÚB patrí pod taliansku skupinu Intesa Sanpaolo, UniCredit Bank pod UniCredit Group, Slovenská sporiteľna pod finančnú skupinu Erste Bank.

Dobre vedieť: Poplatok za výber by „vaša“ sesterská banka nemala pýtať, ale nie je to stopercentné. Poplatok za výber z bankomatu v zahraničí si určuje každá banka, častokrát to závisí aj od meny a výšky sumy.

Hotovosť vyberajte zásadne z debetnej platobnej karty. V prípade výberu z kreditky vám totiž okamžite začnú naskakovať úroky.

Pri výbere buďte ostražití, v odľahlých miestach môže mať totiž senzor snímajúci stláčanie kláves alebo iné nelegálne zariadenie, ktoré zistí váš PIN a ďalšie údaje.

Pozrite si

MAPA | Kde sa ísť v lete kúpať? Prehľad prírodných kúpalísk a vodných plôch

4. Doba kešu stále nie je minulosťou

Záleží kde idete – je rozdiel oddychovať vo vyspelých krajinách, alebo zažívať dobrodružstvo v rozvojových krajinách. Vo vyspelých lokalitách sa na 90 % môžete spoľahnúť na bezhotovostné platby, čím je krajina menej rozvinutejšia, tým viac sa tento pomer otáča.

Zlaté pravidlo hovorí, že pri cestovaní je dobré mať pri sebe kombináciu platobných spôsobov, ideálne aspoň dva druh platobných kariet plus menšiu hotovosť.

5. Čo s hotovosťou, ktorá vám ostane?

V každom prípade zameňte mince, ak sa dá, za papierové bankovky. Opäť záleží na tom, akú menu budete mať. Bankovky českej koruny zmeníte ľahko aj doma na Slovensku, tuniské dináre, turecké líry či egyptské libry nie. Samostatnou kategóriou je chorvátska kuna, na Slovensku ju tento rok vymeníte, ale pozor – od 1. januára 2023 prechádza Chorvátsko na euro a potom to bude možné len v Chorvátsku.

Dobré vedieť: niektorú menu nesmiete vyvezť z danej krajiny (napríklad tuniský dinár).

Zdroj | Pixabay

6. Pred odchodom nezabudnite na…

Skontrolujte si exspiráciu kariet. Ak letíte mimo Európu určite si v banke zistíte, či môžete daným typom karty a služby, ktorú využívate, platiť aj v danej lokalite. Bankový systém veľmi často pri platení v cudzej krajine vyhodnotí platbu ako podozrivý pohyb a zablokuje kartu. To je zrejme to posledné, čo chcete, aby sa vám na dovolenke stalo.

Pred vycestovaním sa informujte vo svojej banke, aké sú vo vašej cieľovej destinácií možnosti platby kartou, prípadne možné obmedzenia a poplatky.

Kým ste doma, tak v pokoji skontrolujte nastavenia denných limitov – denný obrat, maximálna suma na jednu platbu, počet realizovaných transakcií a podobne. Výšku internetových transakcií však radšej znížte na minimum. V prípade krádeže údajov o platobnej karte sa zločincom nepodarí zrealizovať úhradu. Nezabudnite však na túto zmenu, lebo nebude fungovať ani vám.

Aktualizujte si aplikáciu v smartfóne, skontrolujte, či funguje aj v hodinkách a či vám chodia notifikácie oznamujúce každý pohyb na účte. Číslo do banky, kde nahlásite podozrivé pohyby na účte, alebo odcudzenie karty si uložte do mobilu.

Pozrite si

Ako nestratiť batožinu na dovolenke?

7. Extra tip

Nepodceňujte význam cestovného poistenia. Niektoré banky a spoločnosti vydávajúce platobné karty poskytujú za prijateľný poplatok možnosť priplatiť si cestovné poistenie. Nezabúdajte, že Európsky zdravotný preukaz platí len v Európskej únii a vzťahuje sa len pre nevyhnutné služby verejnej zdravotníckej starostlivosti. Poplatky od súkromných lekárov budete hradiť v plnej výške.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.