Nová generácia mobilných sietí si získava milióny nadšených používateľov po celom svete. Dokážu vďaka 5G rýchlejšie sťahovať a odosielať dáta cez internet a využívať kvalitnejšie služby, aj keď zhruba rok od štartu sú tieto siete stále pomerne málo rozšírené.
Na druhej strane existuje pomerne široká komunita ľudí, ktorá uverila hoaxom a konšpiračným teóriám o škodlivosti tejto telekomunikačnej technológie pomaly pre všetko živé – od hmyzu a vyšších živočíchov, po ľudí. Nám má „škodlivé žiarenie“ 5G sietí poškodzovať nervové bunky, zhoršovať spánok, alebo imunitný systém.
Najnovším zlatým klincom je tvrdenie, že za šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 a epidémiu onemocnenia COVID-19 môže, hádajte čo? Pochopiteľne siete 5G, čo iného.
Tvrdenia na hranici psychiatrickej diagnózy paradoxne na sociálnych sieťach prijímajú a ďalej zdieľajú aj vzdelaní ľudia, čo núti k zamysleniu nad varovaním neurológa Prof. Stránskeho. Ten tvrdí, že vďaka Facebooku, Instagramu a ďalším sociálnym sieťam priemerné IQ populácie vytrvalo a nebezpečne klesá.
Bizarné tvrdenie, že 5G siete majú koreláciu s vysokou penetráciou ochorení COVID-19, by bolo na zasmiatie, keby sa na jeho základe nezačali aktivovať aj skupinky militantne naladených vydesených jedincov. Najnovšie udreli v Spojenom kráľovstve. To, že vládne, aj vedecko-technické autority konšpirácie a tvrdenia o škodlivosti 5G (nielen v súvislosti s koronavírusom) vyvracajú, ich zjavne nevyrušuje.
Vláda Spojeného kráľovstva bola nútená výslovne sa zaoberať touto témou, keď takíto „bojovníci proti 5G“ podpálili základňovú stanicu mobilných sietí (BTS) v Birminghame a v rámci Facebookovej skupiny mobilizovali ďalších „spravodlivých“, aby ich nasledovali. Facebook následne skupinu zrušil, ale onedlho sa podobný incident odohral aj v Liverpoole.
Minimálne BTS v Birminghame pritom žiadne technológie 5G neobsahovala, ale išlo o klasicý stožiar mobilnej siete s anténami a vybavením pre 2G-GSM/EDGE/3G-HSPA/4G-LTE. „Neexistuje žiadny dôkaz o súvislosti medzi koronavírusom a 5G“, uviedlo na Twitteri britské Ministerstvo pre digitalizáciu, kultúru, médiá a šport (DCMS).
https://www.youtube.com/watch?v=Al_IiiCxAlY
K DCMS sa pripojilo aj združenie Mobile UK, ktorého členmi sú všetci hlavní telekomunikační operátori v Spojenom kráľovstve, s vyhlásením, v ktorom nazýva konšpiračnú teóriu „nepodloženou“ a „neopierajúcou sa o žiadnu akceptovanú vedeckou teóriou“.
Mobile UK odsúdilo podnecovateľov nepokojov a hystérie s tým, že útokmi proti telekomunikačnej infraštruktúre v čase krízy, keď mnoho ľudí pracuje z domu a ďalší sú v karanténe, alebo potrebujú zavolať lekársku pomoc, sú to práve oni, kto ohrozuje bezpečnosť ľudí a krajiny.
Vlani sa objavili aj špekulácie, že za dezinformačnou kampaňou zameranou na šírenie obáv z bezpečnosti 5G technológií môžu byť ruské tajné služby. Dementi zo strany verejných inštitúcií však zrejme nie je účinným liekom proti ľahším formám demencie, ktorou trpia jedinci schopní podpaľovať, alebo inak ničiť telekomunikačnú infraštruktúru.
V niektorých britských médiách boli podľa portálu VentureBeat podpaľači birminghamskej BTS označení za „idiotov“, ktorí si myslia, že COVID-19 sa vyhýba Afrike, lebo tam 5G siete nie sú.
Je fakt, že v USA, vo Švajčiarsku, v Spojenom kráľovstve, alebo v Južnej Kórei už komerčná prevádzka 5G beží, ale Kórejci, alebo Singapúr majú ochorení relatívne málo a Irán a mnoho ďalších krajín bez 5G sietí naopak dosť. Katar, ktorý spustil 5G ako jedna z prvých krajín, dokonca ešte pred definitívnym schválením štandardu, mal 6.4.2020 evidovaných 1 832 pozitívnych prípadov, čo je asi tretina oproti Česku. Katar má síce 4x menej obyvateľov ako ČR, ale u našich susedov 5G zatiaľ nie je, tak kde sa tie prípady nákazy berú?
Zdá sa, že ak sa presvedčenie a obavy vymknú zdravému rozumu a zmenia sa na posadnutosť, racionálne argumenty prestávajú fungovať. Vtedy sú namieste reštrikcie – podobné, k akým siahol Facebook, ale v niektorých prípadoch by boli možno namieste aj postihy za šírenie poplašnej správy, alebo aspoň primeraná psychoterapeutická starostlivosť.