V týchto dňoch kinosály zaplnila očakávaná dráma Oppenheimer od režiséra Christophera Nolana. Popisuje príbeh vedca, ktorý spolu s jeho tímom uviedli svet do atómového veku. Toto je 5 zaujímavostí o tomto filme.
Cieľom tohto trojhodinového filmu je divákom objasniť zákulisie výroby prvej atómovej bomby, ale zároveň aj vyrozprávať príbeh jej tvorcu – Roberta Oppenheimera. Je tu skvelé herecké obsadenie na čele s Cillianom Murphym, ďalej tu hrajú Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Rami Malek, Benny Safdie, Josh Hartnett a ďalší.
Oppenheimer – príbeh muža, ktorý riskoval zničenie sveta, aby ho tým zachránil. Režisér Christopher Nolan prepožičal svoj rozprávačský talent životopisnému filmu o vynálezcovi atómovej bomby.
Kamery IMAX a Panavision
Režisér Christopher Nolan má za sebou dlhú históriu natáčania svojich filmov kamerami IMAX, pričom túto filmovú technológiu použil vo svojich filmoch, ktoré siahajú až do čias Temného rytiera (2008). Pre jeho najnovší projekt použil kamery IMAX 65 mm a Panavision 65 mm, ktoré majú jedny z najlepších rozlíšení na planéte.
Čiernobiely záznam IMAX
V snahe čo najdynamickejšie znázorniť život teoretického fyzika Roberta Oppenheimera vo filme Oppenheimer, režisér Christopher Nolan nakrútil scény v čiernobielom podaní, čo je zrejme prvýkrát, čo bol čiernobiely záznam vyvinutý pre širokouhlý formát IMAX. V dôsledku toho Kodak a Fotokem vyvinuli prvý čiernobiely film IMAX.
Nolanov prvý R-kový film za posledných 20 rokov
Posledný film s hodnotením R, ktorý Nolan režíroval, bola Insomnia z roku 2002. Asociácia Motion Picture Association of America udelila filmu Oppenheimer hodnotenie R, konkrétne za sexualitu, nahotu a jazyk.
Nolanov najdlhší film
Film Oppenheimer je držiteľom rekordu v Nolanovom najdlhšom filme s časom 180 minút, teda rovné tri hodiny, čím prekonal 169-minútový Interstellar. Vzhľadom na hĺbku a zložitosť vedcovho života a jeho úlohu pri vytváraní atómovej bomby boli tieto tri hodiny určite potrebné na to, aby bol jeho príbeh naozaj podrobný.
Výbuch atómovej bomby bez CGI efektov
V nedávnom rozhovore režisér prezradil, že niektoré vrcholné scény, vrátane scén jadrového výbuchu Trinity, boli vytvorené bez použitia CGI. Režisér prezradil, že chcel čo najrealistickejšie zobraziť kvantovú dynamiku a fyziku. Nolan tak použil skutočné výbušniny, aby vyhodil do vzduchu miniatúrne mestečko.