Reklama

5 vecí, ktoré ma na Apple iPhone 15 Pro Max vytočili

Richard Pliešovský

Rozmýšľate nad novým iPhonom 15 a neviete sa rozhodnúť, ktorý model je ten najlepší? Testujem ho od prvého dňa spustenia predaja a už viem, ktorý by som si kúpil.

Niektoré veci boli príjemným prekvapením, no nie je všetko zlato, čo sa blyští. Pozrite si, čo sa mi na novinke za 1 449 € nepáčilo.

Hneď na úvod som zažil sklamanie. Keď som dostal do rúk krabičku s novým iPhonom, neveriacky som sa díval na obal. Obrázok na ňom totiž pôsobil ako lacná fotokópia z 90-tich rokov a vôbec nenaznačoval, že ide o prémiový a najdrahší model novej série. Dostať toto na dobierku, tak sa zháčim, či to nie je fejk. Nazdávam sa, že ide o ekologický typ potlače kombinovaný snahou výrobcu ušetriť.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

USB-C

Apple iPhone 15 je prvá séria smartfónov výrobcu, ktorá získala štandardný USB-C port. Možno si hovoríte hurá, podobne ako ja. Ako to však bolo v skutočnosti? Úplne inak. V prvom rade, asi v 90 % prípadoch som telefón nabíjal bezdrôtovo. Príchodom funkcie StandBy som si zadovážil skvelý stojan od Ugreen, kde si teraz nabíjam iPhony. Takže USB-C som využil len na to, aby som zistil rýchlosť nabíjania. Tomu sa však budem venovať v samostatnom článku.

Častým argumentom priaznivcom príchodu USB-C do iPhonov bolo, že si jedným káblom nabijete MacBook, iPad i iPhone. A viete čo? Vôbec nie. Mám Apple Magic Mouse, klávesnicu Magic Keyboard a Magic Trackpad, všetko s Lightning portom, takisto ako moje AirPody. Áno, všetky iPady mám už s USB-C, ale môj najpoužívanejší MacBook Pro má nabíjanie MagSafe 3.

Paradoxne mi USB-C skomplikuje využívanie CarPlay v mojom aute, pretože ho mám len káblový (cez USB-A).

V čom mi pomohol príchod USB-C do iPhonu? Môžem si ho priamo pripojiť k monitoru, napríklad aj k Apple Studio Display. Nový port v iPhone podporuje redukciu USB-C na Ethernet, takže si ho môžete takto pripojiť k internetu. Koľko majiteľov iPhonov to niekedy využije je však otázne.

USB-C v iPhone je skvelá vec, ale potrvá roky, kým odpadne nutnosť nosiť so sebou aj iný kábel. Aktuálne si na každú dovolenku budem brávať USB-C, Lightning, MagSafe 3 a nabíjací puk na Apple Watch. Tak ako to bolo doteraz.

2.

Action Button

Akčné tlačidlo je skvelá vec a na papieri to vyzeralo neuveriteľne lákavo. Po necelom týždni používania však môžem skonštatovať, že ide o nevyužitý potenciál. Akčné tlačidlo totiž slúži vždy len na jednu funkciu. Ak si zvolíte napríklad režim fotoaparátu, už si pomocou akčného tlačidla nezapnete režim nerušiť.

Pevne verím, že to Apple v aktualizáciach vylepší a prinesie rozšírené spôsoby ovládania, napríklad jedným stlačením, dvomi stlačeniami, dlhším podržaním a podobne.

3.

Nabíjanie

Do USB-C sa vkladali veľké očakávania nielen kvôli univerzálnemu konektoru, ale i kvôli rýchlosti nabíjania. Modely s Lightning portami totiž žiadne zázraky neponúkali. Bohužiaľ, naše túžby ostali nevypočuté. Nové iPhony sa nabíjajú zhruba 20 W výkonom, čo by vzhľadom na prémiové zariadenie malo byť minimálne raz tak viac.

Obsah pokračuje pod reklamou
4.

Prenosová rýchlosť

Aj ďalší bod súvisí s USB-C: prenosové rýchlosti pri sťahovaní dát zo zariadenia. Modely Pro disponujú rýchlosťami USB 3.2 Gen 2, čo znamená prenos dát do 10 Gbps. Prečo Apple v Pro modeloch nepoužil Thunderbolt 3, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 40 Gb/s?

Aby to však nebolo málo, ak očakávate, že 10 Gbps získate pomocou pribaleného kábla, ste na omyle! Ten podporuje len USB 2. V prípade, že budete často presúvať veľké objemy dát z iPhonu do počítača (fotky a videá vo vysokom rozlíšení), pripravte si zhruba 30 € na nákup nového USB-C kábla. Že ich už máte doma habadej? Váš problém.

Pozrite si

Takto fotí Apple iPhone 15 Pro Max s 5-násobným zoomom!

Základné modely iPhone 15 a 15 Plus sú však s prenosovými rýchlosťami na tom ešte horšie. Podporujú len štandard USB 2, čo znamená rýchlosť zhruba okolo 480 Mbps, čo je porovnateľné s Lightning technológiou.

5.

Titánové puzdro

Titánové puzdro sa mi javí skôr ako marketingový ťah, než užitočná vec. Vďaka nemu je síce mobil o niečo ľahší, ale je i drahší a priťahuje odtlačky prstov ako magnet. Tie sa navyše veľmi zle utierajú, takže Apple musel pripraviť návod, ako sa ich (na chvíľu) zbavíte.

Ako môžete vidieť, top novinka od Apple negeneruje automaticky len samé pozitíva, má aj slabé, resp. nedotiahnuté stránky. To však môžeme povedať o každom smartfóne, ktorý sa uchádza o vašu priazeň.

Pravdou je, že ide o mimoriadne výkonné zariadenie, ktoré si poradí aj s AAA hernými titulmi – tie však musia vývojári pre iOS pripraviť. Aktuálne nemá 3 nm architektúra konkurenta, okrem výkonu sa podpisuje aj o veľmi dobrú energetickú účinnosť.

Samotný fotoaparát je naozaj skvelý kúsok od Apple, zamrzí však, že kompaktnejší iPhone 15 Pro neponúka aj 5-násobný zoom. Výrobca dnes síce tvrdí, že sa do modulu nezmestil, stavím sa, že v iPhone 16 Pro to už možné bude.

V konečnom dôsledku je na vás, či sa rozhodnete pre väčší a výkonnejší iPhone 15 Pro (Max), alebo základné modely (15 a 15 Plus), tie však bežia na minuloročnom čipsete A16 Bionic. Veľké zázraky neprináša v základných modeloch ani foťák. V tomto prípade by som vám odporučil poobzerať sa po minuloročných iPhonoch série 14 Pro.

 Za zapožičanie Apple iPhone 15 Pro Max ďakujeme operátorovi Slovak Telekom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.