Reklama

Top 5 technológií na získanie čistej vody

Zdroj | Inhabitat
Michal Spiegel
Zdroj | Inhabitat
Zdroj | Inhabitat

V čase zhonu a každodenných problémov niekedy zabúdame na to najdrahšie – životné prostredie. Špeciálne to platí pre čistú vodu, ktorej zásoby sa postupne míňajú.

My v strednej Európe ešte máme šťastie, no čo taká subsaharská Afrika, alebo čoraz viac preľudnená India? Problém nemusí byť len v dostupnosti zdrojov, ale aj v znečistení vodných tokov.

V dnešnom článku si stručne predstavíme 5 možných riešení, ako získať čistú vodu a to nie len v malých spotrebných množstvách, ale aj v oveľa väčších objemoch.

Carnegie Perth Wave Energy Project

Začneme veľmi zaujímavým projektom, ktorý sa paradoxne nachádza pod vodou. Projekt, o ktorom sme písali ešte minulý rok, okrem desalinácie vody využíva prirodzený pohyb oceánu a ten premieňa na obnoviteľný zdroj energie.

Zdroj | Engadget

Ako jeden z mála projektov z našeho zoznamu už plnohodnotne funguje a to konkrétne na západnom pobreží Austrálie.

Pozrite si

Podmorské hydroelektrárne v Austrálii vyrábajú elektrinu, aj pitnú vodu

Vodná veža Warka

Jedným zo spôsobov, ako sa dá efektívne čistiť voda je aj táto veža, ktorá naozaj existuje a to konkrétne v Etiópii. Cylinder Warka je vyrobený z bambusu a veža funguje na princípe získavania vody z vodnej pary.

Zdroj | Engadget

Do roku 2019 sa plánuje masová produkcia tejto veže.

UV filter

Ide asi o najmenší filter vody na svete, ktorý sa podarilo vyvinúť vedcom na Stanford University a SLAC National Accelerator Laboratory. Tento filter dokáže prefiltrovať vodu iba za 20 minút, čo značne skracuje proces väčšinou drahej a časovo náročnej filtrácie. Na druhej strane, správa o experimente sa nezmieňuje, aké množstvo vody môže byť pomocou filtra za takýto krátky čas vyčistené.

Ako je to možné? V malom obdĺžniku sa nachádzajú plátky disulfidu molybdénu s povrchovou vrstvou medi. Svetlo dopadajúce na steny plátkov spúšťa tvorbu peroxidu vodíka H2O2 a iných „reaktívnych foriem kyslíka“, ktoré zabíjajú baktérie.

Zdroj | Engadget
Pozrite si

Miniatúrny plátok z molybdénu zničil vo vode viac než 99% baktérií!

Jedinou nevýhodou je, že filter je momentálne stále iba vo fáze prototypu a od masovej produkcie má ešte ďaleko.

Pipe

Futuristický projekt, jednoducho nazvaný „potrubie“ by malo byť revolučné plavidlo, ktoré by v podstate desalinovalo vodu. Ide o jedinečný projekt plávajúcej desalinačnej elektrárne.

Zdroj | inhabitat

Elektráreň funguje na elektromagnetickom princípe, ktorý dokáže premeniť slanú morskú vodu na pitnú.

Pipe je asi najzaujímavejší z projektov. Okrem toho, že vyzerá skutočne ako z budúcnosti, dokáže podľa autorov premeniť až 5,7 miliónov litrov pitnej vody ročne.

Nano čip

Opäť tu máme univerzitný projekt a to ešte z roku 2014. Konkrétne sa nano čip na vodu podarilo vytvoriť vedcom z University v Texase a v University v nemeckom meste Marburg.

Zdroj | Engadget

Malý čip dokáže pomocou slabého elektrického napätia desalinovať vodu. Malo by ísť o revolučný projekt prenosného čističa vody. Momentálne naďalej prebieha aktívny výskum tejto možnosti, takže uvidíme, kedy sa dočkáme tohto revolučného produktu aj v komerčnej sfére.

Na záver treba spomenúť, že viac ako 663 miliónov ľudí na svete trpí nedostatkom vody. Riešenia podobné tým zo zoznamu sú potrebné a je dôležité na nich ďalej pracovať. Problémom nemusí byť iba pitná voda, ale aj úžitková pre farmárov napríklad. Vďaka za to naše Slovensko, kde sa nachádzajú mimochodom jedny z najväčších zásob pitnej vody v stredej Európe.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.