Zatiaľ minimum snehu neveští, že by sa blížili Vianoce, no preplnené obchody, hlavne počas víkendov, to už začínajú ukazovať. My to však dobre vieme a už nejaký ten piatok vás informujeme, alebo skôr radíme, na čo by ste si mali pred kúpou elektroniky pod stromček dávať pozor. Dnes sa pozrieme na full-frame fotoaparáty pre začínajúcich fotografov, ktorí to už myslia s fotografiou vážne.
Hľadáte iný tech darček? Pozrite si ďalšie témy v našom seriáli Vianoce.
Dôležitý fakt je, že tí, ktorí to myslia s fotografiou vážne, potrebujú už čosi lepšie fotoaparáty, za ktoré sa považujú tzv. full-framy. V ich prípade ú už jasne viditeľné rozdiely, ktoré dokáže vyprodukovať kvalitný snímač voči snímaču napríklad z cenovo dostupného CSC či lacnej zrkadlovky. Dnes sa tak povenujeme zrkadlovkám, ktoré sú síce drahšie, ale aj pokročilejšie a ponúkajú podstatne lepšiu výbavu a hlavne výstup, z ktorého budú začínajúci pokročilí fotografi nadšení a fotenie ich bude baviť ešte o čosi viac.
Vďaka tomu, že súčasné zrkadlovky dokážu natáčať aj kvalitné videá, na svoje si prídu aj fanúšikovia natáčania videa a možno aj vlogeri, ktorí ocenia o čosi lepší obraz s výraznejším dynamickým rozsahom, ako v prípade takého CSC, kompaktu či smartfónu.
Výrobcov zrkadloviek je síce dnes už ako šafranu, no full-frame aparátom sa začína venovať viac výrobcov. Tí totiž prišli s CSC aparátmi, do ktorých osadili obrovské full-frame snímače. Sony je takýmito modelmi známe už dlhé roky vďaka svojej sérii a7. Až o dlhé roky neskôr sme sa dočkali full-framov aj od mien ako Canon či Nikon, dokonca aj Panasonic prešiel z Micro 4/3 na full-frame. Dnes sa tak nebudeme sústrediť čisto len na zrkadlovky či CSC, ale konkrétne na aparáty s full-frame snímačom.
Na čo treba dbať pri kúpe?
Full-frame snímač vo fotoaparáte bol kedysi doménou výhradne zrkadloviek s obrovvskými telami. Neskôr prišlo Sony, ktoré full-frame snímač dokázalo napratať do tela veľkosti CSC. Až neskôr tento už trend zočili veľké mená foto sveta a začali prinášať full-frame snímače najskôr v menších zrkadlovkách, až sme sa dočkali CSC aparátov s full-frame snímačmi.
Dnes tak full-frame snímače nájdeme aj v cenovo pomerne dostupných aparátoch, ktoré svojimi cenami len mierne prekračujú konkurenčné ne-full-frame fotoaparáty. Medzi nimi sú nie len CSC, ale aj zrkadlovky. Na druhej strane CSC s full-frame snímačmi sú podstatne väčšie (až na výnimky) ako bežné CSC, takže veľkostný rozdiel medzi CSC s full-frame a zrkadlovkou s full-frame snímačom už nie je taký veľký ako kedysi.
Tak, ako pri iných aparátoch, aj tu sa výrobcovia snažia ohúriť menej znalých zákazníkov aj s čo najvyššou hodnotou megapixlov (Mpx). Našťastie, v prípade full-frame fotoaparátov je marketingové ohurovanie o čosi menšie, na obrovské čipy sa totiž zmestí aj viac megapixlov.
Vľavo je full-frame snímač, úplne vpravo je snímač z kompaktov, resp. najnovšie aj smartfónov.
Rozdielom bývajú hlavne ostatné parametre. Ide napríklad aj o citlivosť snímača označovanú ako ISO. V praxi a po lopate, čím vyššie číslo za ISO, tým lepšie, pretože v praxi môžete používať vyššiu citlivosť v horších svetelných podmienkach bez toho, aby ste na výslednej fotografii alebo videu mali výraznejšie zrno. Každý výrobca sa ale s vysokými číslami ISO vysporadúva po svojom. Niektoré modely „šumia“ viac, iné menej aj pri rovnakej hodnote ISO. Záleží od konkrétneho výrobcu a snímača.
Rovnako je lepšie, čím má fotoaparát vyššie číslo fps pri kontinuálnom snímaní. Cca 8 fps býva v tomto segmente bežné, no už máloktorý výrobca výraznejšie informuje o maximálnom počte záberov v rade. Dôvodom je menšia vyrovnávacia pamäť (buffer) a tým aj menší počet fotografií, ktoré je schopná poňať.
Výsledkom je tak to, že síce fotoaparát má 8 fps, ale v jednej sérii dokáže odfotiť iba 15 fotografií, viac mu buffer nedovolí a vy tak môžete fotiť plnou rýchlosťou maximálne 2 sekundy. Divé zvieratá, akčné športy apod. ale nečakajú, kým sa vám fotografie z buffera načítajú na pamäťovú kartu.
Veľkým problémom u bolo donedávna zaostrovanie hlavne v prípade zrkadloviek. Nie že by bolo zlé, detekcia fázového posunu je špička, ale len pre statické zábery. Akonáhle chcel majiteľ natáčať videá, fotoaparát bol hotový. V najnovších modeloch je ale aj tento problém vyriešený – výrobcovia využívajú hybridný autofókus, ktorý kombinuje detekciu kontrastu a fázovú detekciu.
Objektívy je síce možné v prípade týchto modelov kúpiť aj v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Väčšina začínajúcich fotografov pritom preferuje univerzálnejšie objektívy s väčším rozsahom (zoomom). Samozrejme, kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (18-55 mm objektív).
Stabilizácia je riešená vo full-framoch v našom výbere riešená rôzne. Niektoré modely majú stabilizovaný rovno snímač, iné potrebujú stabilizované objektívy. Z praxe vieme, že je lepšie mať stabilizovaný snímač, ale aj stabilizovaný objektív vie vyčarovať kvalitné zábery aj počas noci. V noci je aj tak najlepšie fotiť zo statívu.
S displejmi je to prakticky rovnako, ako v prípade kompaktov či CSC. Ani v tomto roku sa displeje výrazne nezlepšili, hoci opäť istý pokrok tu nastal. Stálym problémom nie je len rozlíšenie, ale hlavne výrobná technológia. Neustále sa ešte stretávame s TFT displejmi, ktoré už dávno predbehli OLED (AMOLED) displeje.
Prečo renomovaní výrobcovia stále lipnú na TFT displejoch a neponúknu zákazníkom niečo lepšie je záhadou. Rovnako problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla.
Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v praxi rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3 = 230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Modely v našom výbere však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov a viac, čo je na zväčša 3-palcový displej postačujúca hodnota.
Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Veľmi praktický je výklopný displej, ktorý sa začína udomácňovať aj v zrkadlovkách. Ideálny je plne výklopný a otočný displej, horizontálne výklopný displej však tiež nie je na zahodenie, no „selfie“ či vlog si s ním nespravíte.
Zrkadlovka či pokročilé CSC je však aj o hľadáčiku, ktorým sledujete scénu. Hoci sa za nimi ukrývajú rôzne riešenia, delia sa v základe na optické a elektronické (EVF – electronic viewfinder), v niektorých prípadoch i hybridné. Cez optický hľadáčik uvidíte snímanú scénu okamžite a aj vo vypnutom stave, jedine pri sklopení zrkadla (počas fotenia) scénu nevidíte na časť sekundy.
Elektronický hľadáčik je však iný. Je to vlastne miniatúrny displej s jemným rozlíšením (800 x 600 px a viac), do ktorého putuje obraz priamo zo snímača. Výhodou je nepotrebnosť optického systému a možnosť zobrazenia viacerých informácií priamo na displeji. Problémom je, že displej má určitú obnovovaciu frekvenciu a človeku to môže prekážať. Taktiež pri fotení nie je vidieť, čo fotíte.
Najlepšie EVF súčasnosti sú ale tak jemné a rýchle, že dokážu plnohodnotne nahradiť optický hľadáčik. Elektronický hľadáčik má však nevýhodu v tom, že pre jeho fungovanie je potrebná energia, ktorej samozrejme nikdy nie je dostatok
Samozrejmosťou sú polo a plne manuálne režimy PASM, v tejto triede aj plná automatika, no už prakticky vo všetkých modeloch nájdete aj efektové režimy na okamžité snímanie napr. v kontrastnej čierno-bielej či s efektom miniatúry.
Aj v tomto segmente pomaly ustupuje minuloročný hit – zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Nahrádza ho pripojený smartfón cez Wi-Fi, ktorý GPS čip už má v sebe.
Vo všetkých modeloch súčasnosti už nájdete i spomínaný Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu, ktoré rovno poslúži aj na ovládanie foťáku pomocou smartfónu. Čerešničkou na torte funkcií je NFC čip pre rýchle párovanie s kompatibilným zariadením. Mnohé modely majú aj Bluetooth LE pre neustále pripojenie k smartfónu. Toto riešenie však pri častom fotení výrazne skracuje výdrž batérie nielen foťáku, ale aj smartfónu.
Samozrejmosťou súčasných modelov je i možnosť natáčania Full HD (1 920 x 1 080 px) videí v progresívnom režime. 4K Ultra HD videá (3 840 x 2 160 px) v súčasnosti tiež nie je už nič nereálne, väčšina z modelov toto top rozlíšenie súčasnosti ponúka.
Na objemné videá a fotky je však potrebná i poriadna pamäť. Zabudnite preto na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. 16 GB objem je taký základ. Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke.
Medzi silné devízy zrkadloviek patrí výdrž. Vďaka veľkým telám môžu výrobcovia používať objemnejšie batérie (1 000 mAh a viac), ktoré vydržia aj niekoľko stoviek fotografií, resp. niekoľko hodín natáčania videa. CSC aparáty sú na tom síce dnes už tiež veľmi dobre, no na zrkadlovky stále nemajú.
Nabíjanie batérií stále mnohí výrobcovia riešia cez externé nabíjačky. USB porty vo fotoaparátoch slúžia len na prenos dát medzi zariadeniami. To sa hodí, hlavne ak váš počítač nemá čítačku pamäťových kariet. Zbytočne by ste na telách hľadali microUSB či nebodaj USB-C porty, takže originálny kábel na prenos dát bude musieť byť vašim cestovateľským spoločníkom.
Zhrnutie
- Čím vyššie číslo ISO, tým lepšie
- Vysoké fps je super, ale treba sledovať aj buffer
- K zrkadlovke/CSC často stačí jeden objektív, no využívať ich viac má svoje opodstatnenie
- Výklopný displej sa hodí v nezvyčajných situáciách a pri natáčaní videa
- Dobíjanie cez USB port v aparáte je výhodou, v zrkadlovkách ho nájdete ale len sporadicky
- Wi-Fi má už takmer každý model, GPS vymizlo
- Batérie vydržia aj tisíc a viac fotiek, pri videu je to len hodinu-dve
- Pre dosiahnutie rýchleho kontinuálneho snímania je potrebná kvalitná pamäťová karta
- Ultra HD video stále chýba, Full HD ale postačuje väčšine používateľov
5 najlepších full-frame modelov na našom trhu
Keďže sa nevenujeme úplným low-endom sa teda venovať nebudeme. Tie síce môžu byť zaujímavé pre absolútneho začiatočníka, ktorý sa chce učiť pracovať s „profi“ zariadením, no pre fotografa, ktorý už má skúsenosti ale už low-endová zrkadlovka nie je. Práve preto sa venujeme fotoaparátom s full-frame snímačmi, ktoré ponúkajú podstatne lepšie výsledky, ako lacné APS-C modely. Full-frame fotoaparáty sú síce drahšie, cena sa pohybuje do 2 000 €, no na rozdiel od APS-C modelov či lacných CSC aparátov ich cena tak výrazne neklesá. Zároveň si svoju kvalitu udržia omnoho dlhšie, takže vydržia dlhé roky.
Pozrime sa teda na to najlepšie, čo súčasný trh ponúka. Upozorňujeme, že ceny sú uvádzané tie, ktoré odporúča výrobca. V slovenských či zahraničných e-shopoch tieto modely nájdete určite aj lacnejšie. Myslite však na to, že aj fotoaparát sa môže pokaziť a bude ho potrebné reklamovať.
Pokiaľ nebudete mať priamo uvedené, že ho je možné reklamovať aj v autorizovanom servise výrobcu, budete sa musieť spoliehať na e-shop, v ktorom ste ho kúpili. A tu môže vzniknúť problém, keďže množstvo e-shopov má zahraničné centrály, na ktoré je nutné produkt doručiť. Na vlastné náklady.
Canon EOS 6D Mark II
1 259,00 €
Prečo kúpiť?
2 roky starý model má stále čo ponúknuť, navyše dnes už za výbornú cenu. Má 26,2 Mpx full-frame snímač s citlivosťou do ISO 102 400. O chod sa stará procesor DIGIC 7. Kontinuálne snímanie 6,5 fps nie je rýchlik, ale buffer má 150 záberov pre JPEG alebo 21 záberov pre RAW. Na zaostrovanie používa 45-bodový autofókus Dual Pixel. Vo výbave nechýbajú Wi-Fi, Bluetooth, NFC a GPS moduly. Má veľmi dobrú výdrž batérie a obrovské množstvo objektívov, aj zánovných.
Prečo nekúpiť?
Starší model. Snímač nie je stabilizovaný. Nemá 4K Ultra HD video. USB port nenabíja batériu.
Ak by ste poškuľovali po CSC s full-framom od Canonu, ny výber máte napríklad cenovo pomerne dostupný EOS RP (1 299,00 €), resp. výborný Canon EOS R (2 049,00 €).
Nikon Z6
1 569,00 €
Prečo kúpiť?
Cenovo dostupnejší model z minulého roka. Ponúka pomerne malé telo (voči zrkadlovkám), ale je veľký voči CSC. Má nový bajonet s novými ešte lepšími objektívmi. V tele je 24,5 Mpx BSI CMOS snímač s citlivosťou ISO 100 – ISO 51 200, resp. štvornásobok v rozšírenom režime. Snímač je stabilizovaný. Hybridný autofókus pokrýva 90% plochy snímača a má 273 bodov. Nechýba ani 4K Ultra HD video či Wi-Fi a Bluetooth. Kontinuálne je schopný snímať rýchlosťou do 12 fps. Zadný výklopný displej má 3,2″ a rozlíšenie 1 024 x 682 px. OLED hľadáčik má 1 400 x 900 px.
Prečo nekúpiť?
Cena je stále pomerne vysoká, hoci už išla od predstavenia dole. Podporuje len XQD karty, takže je nutná kúpa čítačky (žiadny notebook či PC takéto karty nečíta).
Ak by ste chceli o čosi lepší, no aj drahší CSC s logom Nikonu s full-frame snímačom, pozrite si lepšie model Z 7 (2 659,00 €). Z full-frame zrkadloviek je zaujímavý aj starší model D500 (1 399,00 €) či D750 (1 099,00 €).
Panasonic Lumix DC-S1
2 099,00 €
Prečo kúpiť?
Tohtoročný full-frame CSC model, ktorý ponúka 24,2 Mpx CMOS snímač s 5-osovou stabilizáciou a citlivosťou do ISO 204 800. Na zaostrovanie používa DFD systém s 225 bodmi a Venus Engine. Ten mu pomáha pri 9 fps kontinuálnom snímaní a 90 RAW záberov. Nerobí mu problém 4K Ultra HD video pri 60 fps. Potešiť chce aj 96 Mpx fotografiami vďaka posunu snímača, ale aj USB-C portom s nabíjaním. Telo je odolné voči poveternostným vplyvom. Na vzdialené ovládanie slúži Bluetooth 4.2, na prenos dát zas Wi-Fi modul. Plne výklopný displej má WVGA rozlíšenie a 3,2″ uhlopriečku.
Prečo nekúpiť?
Je pomerne veľký, hoci ide o CSC. Batéria je pomerne slabá. Cenovo patrí k najdrahším.
Panasonic nemá aktuálne dostupnejšie full-frame fotoaparáty, len drahšie, hoci vybavenejšie S1R a S1H.
Pentax K-1 Mk.II
1 999,00 €
Prečo kúpiť?
Minuloročný model s top-end výbavou. Telo z horčíkovej zliatiny ponúka vysokú odolnosť voči zaobchádzaniu, ale aj vode, prachu, mrazu či vlhkosti. Full-frame snímač má 36,4 Mpx doplnený tzv. akceleračnou jednotkou, ktorej úlohou je zaisťovať vysokú kvalitu záberov. Optimalizuje totiž dáta z čipu ešte predtým, ako ich spracuje procesor PRIME IV. Snímač je schopný pracovať s citlivosťou až do ISO 819 200! Snímač je stabilizovaný. Unikátne výklopný LCD displej s uhlopriečkou 3,2″ má VGA rozlíšenie. V tele je i GPS modul a elektronický kompas aj pre snímanie astro záberov, no poteší aj Wi-Fi. Poteší aj duálny SDXC slot.
Prečo nekúpiť?
Vcelku drahý. Kontinuálne snímanie je len 4,4 fps v plnom rozlíšení a len do 17 RAW, alebo do 70 JPEG. Chýba 4K Ultra HD video.
Pentax má v portfóliu ešte predchodcu, model K-1, no je z roku 2016. Aj dnes by ale vedel ponúknuť slušné výsledky. Displej nie je plne výklopný.
Sony a7 III
1 999,00 €
Prečo kúpiť
Minuloročný model s malými rozmermi a extrémnym výkonom ponúka už aj 4K Ultra HD video s HDR. Má úplne nový 24,2 Mpx full-frame BSI CMOS Exmor R snímač s citlivosťou ISO 100 – ISO 51 200, resp. ISO 204 800 v rozšírenom režime a dynamický rozsah až 15 krokov. Snímač je zavesený na 5-osovej stabilizácii. Na zaostrovanie využíva 4D FOCUS, 693-bodový autofókus na báze fázového posunu, ale aj 425-bodový autofókus s detekciou kontrastu. S novým procesorom BIONZ X dokáže snímač v plnom rozlíšení rýchlosťou 10 fps s AF-C a do 177 JPEG záberov, alebo do 89 RAW záberov. Rýchlosť fotoaparátu sa ukazuje aj pri natáčaní videa. To zvláda v rozlíšení 3 840 x 2 160 px pri 30 fps, pričom má ísť o výraz z 6K videa. Video je v HDR (HLG). Wi-Fi, Bluetooth či aj USB-C s nabíjaním je už samozrejmosťou.
Prečo nekúpiť?
Cena patrí k najvyšším, no od uvedenia klesla. Nemá ani plne výklopný displej.
Sony v sérii a7 ponúka dnes už množstvo modelov, ktoré je možné kúpiť s cenou od cca 1 000 € až po niekoľko tisíc. Stačí si ponuku pozrieť detailnejšie, možno objavíte pre seba ešte vhodnejší model.
Tak ako pri iných vianočných témach, tak ani v tejto vám vybrané produkty nebudeme v žiadnom prípade vnucovať. Ide o náš redakčný výber, s ktorým sme spokojní. Určite existujú aj lepšie modely, ktoré ponúknu lepši funkcie, no možno pre špecifické situácie. Ak však máte vy nejaké tipy, pokojne sa s nimi podeľte v diskusii pod článkom.