Reklama

Kupujete si prvý e-bike? Toto sú 4 veci, na ktoré treba myslieť

Michal Spiegel

Na elektrické bicykle sa spočiatku niektorí pozerali pomedzi prsty a považovali ich za podvádzanie pri zdolávaní prudkých stúpaní a dlhých trás. Dnes však už ide už o neodlučiteľnú súčasť cyklistiky, či už tento prostriedok využívate na každodenné dochádzanie, relax alebo seriózny šport.

Ak sa na túto sezónu obzeráte po svojom prvom elektrickom bicykli, existuje niekoľko vecí, o ktorých by ste mali vedieť, resp. na ktoré by ste pri výbere vášho prvého modelu z bohatej ponuky mali myslieť

Mestský, cestný či horský?

Podobne ako pri kúpe bežného bicykla, aj pri tom elektrickom platí, že je nutné vedieť účel. Pokiaľ plánujete na bicykli jazdiť primárne do práce po ceste či po rovných komunikáciách, potom je vhodné si vybrať z ponuky mestských bicyklov.

Ak sa chcete naopak vyblázniť na bicykli v kopcoch či v lese, potom je jednoznačnou voľbou horský bicykel. Trh s elektrickými bicyklami navyše ponúka rôznorodú ponuku pre každého vrátane mestských, skladacích či crossových bicyklov. Medzi fajnšmekrami sú taktiež veľmi obľúbené tzv. fat biky, ktoré ponúkajú hrubé kolesá a sú ideálne do ťažšieho terénu či do snehu.

Od určenia účelu sa následne odvíja aj cena. Kým mestské bicykle väčšinou viete kúpiť za pár stoviek €, kvalitný horský elektrický bicykel sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc €.

Zdroj | Dmitrii Vaccinium

Kapacita batérie

Jedným z hlavných rozhodovacích faktorov pri výbere elektrického bicykla, by mala byť kapacita batérie. Tá sa meria vo watthodinách a platí, že čím väčšia hodnota, tým má bicykel väčšiu výdrž. Výdrž sa odvíja od aktuálne nastaveného režimu asistencie bicykla a tiež od štýlu jazdy.

Bicykel zväčša ponúka štyri režimy asistencie – od najslabšej ECO až po najvýkonnejšiu zväčša označenú TURBO. Pre jednoduchšie pochopenie, miera asistencie ovplyvňuje, ako veľmi musíte vynaložiť energiu (šliapať do pedálov), aby ste nabrali požadovanú rýchlosť. Čím vyššiu asistenciu zvolíte, tým jednoduchšie sa vám pôjde a tým viac bude ubúdať z batérie.

Zdroj | Himiway Bikes

Čo sa týka štýlu jazdy, na výdrž batérie vplýva aktuálny sklon stúpania, hmotnosť cyklistu či dĺžka stúpania.

Na trhu kúpite zväčša 250 Wh až 1 000 Wh batérie, ktoré vám podľa štýlu jazdy a miery asistencie môžu vystačiť od 40 do 150 kilometrov na jedno nabitie. Ide o priemernú hodnotu. Preto je vždy na mieste sa opýtať predajcu, s akou výdržou môžete počítať. Určite je lepšie investovať do batérie s vyššou výdržou. Nie je nič horšie ako jazdiť na vybitom elektrickom bicykli, ktorý je dvakrát ťažší než bežný bicykel.

Modely bicyklov tiež viete kúpiť v dvoch variantoch umiestnenia batérií – integrovaná a vonkajšia. Kým integrovaná je umiestnená vo vnútri rámu a bicykel vďaka nej pôsobí celistvo, vonkajšia ponúka o niečo jednoduchšiu manipuláciu pri vyberaní. Umiestnenie batérie zároveň ovplyvňuje ťažisko bicykla. Platí, že keď je batéria v strede, prípadne priamo v ráme, ťažisko je vyvážené.

Aký motor?

Podobne ako pri batérií, aj motor je záležitosť sama o sebe. Elektrické bicykle ponúkajú rôzne výkony motorov, ktoré ovplyvňujú najmä to, ako rýchlo bude bicykel reagovať pri zašliapnutí do pedálov a teda ako sa bude celkovo elektrický bicykel správať na cestách. Pokiaľ uprednostňujete horské terény, je lepšie siahnuť po výkonnejších motoroch. Zväčša na Slovensku kúpite elektrobicykle s výkonom 250 W.

Zároveň s motorom je prepojený aj systém, ktorý ovládate na riadidlách a ktorým si volíte režimy asistencie a tiež pozeráte aktuálny dojazd.

Zdroj | Fahrbike Official

Pri kvalitných elektrických bicykloch sa najčastejšie stretnete s motormi Bosch, Bafang a Shimano.

V neposlednom rade zohráva úlohu aj umiestnenie motora. Pri kvalitnejších bicykloch je motor umiestnený väčšinou v strednej časti rámu. Výsledkom je vyvážená jazda a reagovanie motora na silu zašliapnutia čím ponúka ideálne otáčky a zároveň lepšie reaguje na potreby cyklistu. Druhou možnosťou je umiestnenie motora v zadnom alebo prednom náboji bicykla. Takáto možnosť je lacnejšia, no neponúka rovnomerné rozdelenie energie a teda nereaguje vždy tak ako čakáte.

Doplnková výbava a displej

Elektrické bicykle môžu disponovať tiež ďalšími užitočnými doplnkovými funkciami a výbavou, ktorá sa síce odrazí na výslednej cene, no zároveň vám môže zlepšiť zážitok z jazdy.

Príkladom je displej, ktorý funguje zároveň ako ovládací prvok bicykla. Väčšinou je umiestnený na riadidlách a zobrazuje základné informácie o dojazde, zvolenom režime či aktuálnej rýchlosti. Môže mať monochromatický ako aj farebný LCD alebo LED displej. Okrem toho disponuje mechanickým prepínačom zvolenej podpory. Lepšie bicykle tiež disponujú zabudovaným GPS, senzorom proti krádeži či podporujú smartfón aplikáciu, cez ktorú si viete skontrolovať polohu bicykla či štatistiky jazdy.

Ďalšou užitočnou funkciou je Walk Assist. Ide o tlačidlo, ktoré sa nachádza na riadidlách a ktoré pomáha pri tlačení bicykla po chodníku. Keďže štandardne má elektrický bicykel hmotnosť 20-25 kilogramov, vďaka funkcii Walk Assist je manipulácia s bicyklom jednoduchšia.

Čo sa týka rýchlosti, štandardne ponúka bicykel obmedzenie pre motorovú asistenciu do maximálnej rýchlosti 25 kilometrov za hodinu podľa legislatívy Európskej únie. V USA je to napríklad 32 kilometrov za hodinu. Niektoré bicykle tiež ponúkajú špeciálnu funkciu asistencie už od prvého zašliapnutia do pedálu čo sa hodí najmä pri horských trasách, kedy môže byť náročnejšie rozbehnúť sa do kopca.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.