Reklama

4 dobré dôvody, prečo si začať písať denník práve teraz

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Písanie denníka nezatracujte ani v dnešnej dobe. Možno je práve shutdown správny čas, aby ste to skúsili aj vy. Keď sa život rozbehne naplno, určite bude zaujímavé prečítať si, ako ste trávili dlhé chvíle, keď toho bolo viac zakázaného ako povoleného.

V našej špeciálnej rubrike SHUTDOWN vám každý deň prinášame rôzne tipy, rady a odporúčania na trávenie voľného času v (ne)dobrovoľnej domácej karanténe.

Písanie je dobré ako terapia pre dušu, je dokázané, že má priaznivé účinky na duševné zdravie. Nie je teda nič divné, ak si píše denník aj dospelý, nielen tíndedžer.

Denník vám spätne ukáže, akou cestou kráčate, či si plníte sny. Pripomenie vám, čím ste kedysi žili, čo vás trápilo. Vďaka modernej technike už nemusíte vláčiť a schovávať hrubý zošit. Denník si uzamknete do mobilu (tabletu) a nikto vám v ňom nebude listovať.

1. Balzam na dušu

Epidémia koronavírusu ukázala, koľko ľudských problémov je v skutočnosti banálnych a nepodstatných. Zatvorení za štyrmi stenami nebolo mnohým ľahko. Hrozba poškodenia zdravia, či dokonca strata života ukázala, aký krehký je ľudský osud, ako veľmi potrebujeme sociálny kontakt, blízkosť druhých.

Zlomových situácií je v živote viac, než je milé. Zverte sa so svojimi starosťami a obavami diáru, nevysmeje vás ani nikdy neprezradí vaše tajomstvá.

Zdroj | Pixabay

2. Podpora kreativity

Písanie je skvelá forma trénovania vašej fantázie. Nemusíte byť hneď umelec, kreativitu potrebuje každý. Čudovali by ste sa, ako vám dokáže otvárať dvere v rôznych životných situáciach.

Písaním si zlepšujete slovnú zásobu, čo ocenia nielen vaši najbližší, ale môže vám pomôcť získať zaujímavejšie pracovné miesto.

3. Vytriedenie myšlienok

Denník je výborné miesto na vaše zoznamy. Kde inde si môžete zapísať filmy, ktoré chcete vidieť tento rok, kde chcete cestovať, alebo aké knihy nesmiete nechať nepovšimnuté?

Denník vám pomôže vytriediť myšlienky. Ten pocit, že to, s čím sa mu zveríte nebude vidieť nikto iný na svete, je na nezaplatenie. Smelo do neho zapisujte svoje nápady, nech sú akokoľvek bláznivé, nereálne, nezmyselné či nebodaj hriešne. Sú len vaše.

V denníku je povolený škrabopis, skratky, prepisovanie. V denníku ste slobodní, je to vaše tajné miesto, kde sa nedostane nikto.

Pozrite si

Ako sa počas shutdownu naučiť písať všetkými desiatimi?

4. Zaznamenávanie životných udalostí

Nesmieme zabudnúť ani nezastupiteľnú úlohu zachytávania dôležitých chvíľ, ktoré určovali váš život. Ľudská pamäť je klamlivá, pamätá si všeličo, len nie to, na čo si potrebujete v danej chvíli spomenúť.

S odstupom času zistíte, ako je dobré, že ste neboli leniví a venovali sa chvíľu aj denníku. Garantujem, že vám veľakrát pomôže zorientovať sa s rôznymi životnými situáciami a ušetrí vám starosti.

Ktorú aplikáciu si vybrať?

Ja mám veľmi dobré skúsenosti s aplikáciou Diaro. Písaval som si do nej svoje postrehy ešte v časoch, keď som používal Android, dobre mi slúži aj po prechode na systém iOS.

V základe je aplikácia bezplatná, ja som si priplatil za PRO verziu, ktorá umožňuje lepšiu synchronizáciu, ukladanie na cloud, export do PDF a mnoho ďalšieho.

Stiahnuť aplikáciu

Pravdaže, aplikácií je na trhu obrovské množstvo. Ak sa vám Diaro nepozdáva, môžete skúsiť napríklad Diarium, Journey, alebo Universum.

Zdroj | Paul Hanaoka

Písanie denníka nie je nič zložité ani náročné. Najťažšie je začať a prinútiť sa k pravidelnosti. Každý na svete si nájde denne 5 minút, ktoré venuje sebe, svojim myšlienkam a zapíše si ich do denníka. Vyskúšajte písanie denníka aj vy!

Rozlúčim sa s citátom britského spisovateľa Grahama Greena: „Písanie je forma terapie a niekedy som veľmi prekvapený, ako všetci tí, ktorí nepíšu, sa dokážu ubrániť pred šialenstvom, melanchóliou, panikou a strachom.“

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.